امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۸:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49449
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۱
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، جلسه امروز با 20 دقیقه تاخیر با قرائت قرآن توسط عبدالمقیم ناصحی، تنها عضو روحانی شورا آغاز شد. در ابتدای جلسه، الهه ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، جلسه امروز با 20 دقیقه تاخیر با قرائت قرآن توسط عبدالمقیم ناصحی، تنها عضو روحانی شورا آغاز شد. در ابتدای جلسه، الهه راستگو، منشی هیات رئیسه شورا ولادت امام رضا (ع) و موفقیت حسن رحیمی و رضا یزدانی، کشتی گیران کشورمان را به همه مردم و به خصوص ورزشکاران شورای شهر تبریک گفت.

در ادامه جلسه، محمد سالاری نطق پیش از دستور خود را قرائت کرد و ضمن انتقاد از رسانه ملی، درخواست کرد رسانه ها به دعواها و اخبار حاشیه ای درباره اینکه کدام عضو شورا در جریان انتخاب هیات رئیسه و شهردار به چه کسی رای داده، خاتمه دهند.

تنها غایب جلسه امروز، فاطمه دانشور بود. از مسئولان شهرداری نیز محمد تقوی معاون حقوقی، حسین محمد پورزرندی معاون اداری و مالی، مناف هاشمی معاون برنامه ریزی و نظارت، محمد عبداللهی معاون خدمات شهری، جعفر تشکری هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک، محمد هادی ایازی معاون فرهنگی و اجتماعی، میثم امرودی قائم مقام معاون فرهنگی و اجتماعی، عبدالله رمضانی مدیر کل فرهنگی شهرداری و رفیع پور مدیر کل آموزش شهروندی شهرداری در جلسه حضور داشتند.

در میانه جلسه حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی نیز در جمع حاضران حضور یافت و ضمن انتقاد از کم توجهی مسئولان به مسائل دینی، خواستار توجه بیشتر مدیریت شهری به توسعه مساجد در پایتخت شد. سخنان وی با استقبال گرم اعضای شورا مواجه شد و تعدادی از اعضا از جمله محمدمهدی تندگویان آمادگی خود را برای مشارکت در احداث مساجد اعلام کردند.

پس از رفتن قرائتی، یکی از اعضا در انتقاد از ذکر نشدن حضور وی در دستور جلسه درخواست کرد این قبیل برنامه ها از قبل به اعضا اطلاع داده شود.

در ادامه جلسه با توجه به حضور نیافتن قالیباف در جلسه – به رغم اینکه در دستور جلسه این موضوع ذکر شده بود، امرودی و تشکری هاشمی به ارائه گزارش هایی درباره اقدامات شهرداری در راستای «استقبال از مهر» پرداختند. اسماعیل دوستی، عضو شورا درباره غیبت قالیباف تذکر داد و گفت: ایشان حتی معاونش را هم به شورا نفرستاده و می ترسم اگر همین طور پیش برویم، شش ماه دیگر حتی زحمت فرستادن یک کارشناس را هم نکشند! احمد مسجدجامعی، رئیس شورا در پاسخ یادآوری کرد که ایازی به عنوان قائم مقام شهردار در جلسه حضور داشت و به دلیل همراهی با قرائتی جلسه را ترک کرد.

احمد دنیامالی، عضو شورا در واکنش به گزارش تشکری هاشمی گفت رنگ هایی که برای رنگ آمیزی علائم راهنمایی و رانندگی جلوی مدارس استفاده می شود، کیفیت خوبی ندارد و به خصوص در زمان بارندگی و ترمز کردن خودروها، باعث سر خوردن ماشین ها و ایجاد سانحه می شود.

در ادامه جلسه، طرح اصلاح ماده بیست و سوم مصوبه آیین نامه داخلی شورای شهر درباره افزایش تعداد کمیسیون های اصلی شورا مورد بررسی قرار گرفت.

در این خصوص، محمد حقانی، رئیس کارگروه ویژه بررسی این موضوع به ارائه گزارشی درباره روند تهیه طرح مذکور پرداخت و گفت: با افزایش تعداد اعضای شورا و وظایف آن و لزوم تحقق مدیریت یکپارچه شهری، ضرورت افزایش کمیسیون ها برای رسیدگی به مسائل شهروندان از اولویت های شورای چهارم است. بر همین اساس، اعضای منتخب شورا قبل از شروع به کار رسمی شورای چهارم این دغدغه را در جلسات غیررسمی خود مطرح کردند.

وی افزود: در این جلسات مقرر شد شش نفر از اعضا شامل آقایان تقی پور، جدیدی، حافظی، دوستی، اقبال شاکری و بنده نسبت به بررسی دقیق و همه جانبه موضوع اقدام و پیشنهاد خود را به شورا ارائه کنیم. با بیش از 1500 ساعت بررسی کارشناسانه و استفاده از نظرات مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران و کارشناسان و متخصصان مدیریت شهری، در نهایت این کارگروه پیشنهاد اولیه و جامع خود را به منتخبان مردم ارائه کردند.

حقانی ادامه داد: با تشکیل جلسات رسمی شورای شهر و با توجه به دغدغه اعضا نسبت به تشکیل هر چه سریعتر کمیسیون های تخصصی، از سوی 11 نفر از اعضای شورا از جمله رئیس، مقرر شد هیاتی مجددا موضوع را بررسی کند. این کارگروه با تشکیل سه جلسه و استفاده از نظر اعضا و متخصصان و تجربیات قبلی نهایتا به طرح تقدیمی شامل 6 کمیسیون و 16 کمیته تخصصی دست یافت.

رئیس کارگروه ویژه تذکر داد: اعضا توجه داشته باشند که این پیشنهاد صرفا بر جنبه های پارلمانی وظایف شورا توجه دارد و تقسیمات و ساختار اداری شورا از شمول این مصوبه خارج است.

وی سپس به قرائت متن طرح تقدیمی پرداخت که در آن 6 کمیسیون شهرسازی و معماری، عمران و حمل و نقل، فرهنگی هنری و اجتماعی، سلامت محیط زیست و خدمات شهری، برنامه و بودجه و مدیریت منابع، و حقوقی و تنظیم مقررات پیش بینی شده است.

مهدی چمران به عنوان یکی از اعضای کارگروه ویژه گفت: من سعادت حضور  در این جلسات را نیافتم و پس از پایان آنها از برگزار شدنش مطلع شدم! اما به هر حال به نظرم بهتر است پنج کمیسیون با تعداد اعضای بیشتر داشته باشیم. ضمن اینکه بهتر است نام کمیسیون ها حتی المقدور «قَلّ و دَلّ» باشد و برخی از حوزه های تحت نظارت آنها در شرح وظایف ذکر شود.

وی همچنین گفت: به نظرم کمیسیون حقوقی و تنظیم مقررات ضرورتی ندارد، زیرا این کار کاملا اجرایی است و ما نمی توانیم در کمیسیون با هم مشورت کنیم که چه رایی بدهیم. این یک کار کاملا فنی و تخصصی است و یک حقوقدان باید درباره آن نظر بدهد. همچنین ما چیزی به عنوان تنظیم مقررات هم نداریم.

او اضافه کرد: اما اگر دوستان اصرار دارند که تعداد کمیسیون ها به 6 برسد، می توانیم کمیسیون ششم را کمیسیون نظارت یا اصل 100 قانون اساسی در نظر بگیریم. این نظارت نه تنها بر شهرداری، بلکه نظارت همه جانبه بر همه شهر است.

چمران تاکید کرد: ما نباید تحت تاثیر نام معاونت های شهرداری کمیسیون ها را در نظر بگیریم، چون کار ما اجرایی نیست، بلکه مشورتی است و کار کمیسیون ها پخته کردن پیشنهادهایی است که قرار است در صحن شورا مطرح شود.

در ادامه، اعضای شورا به افزایش تعداد کمیسیون ها به شش کمیسیون رای دادند و بعد به بحث درباره یکایک آنها پرداختند که عناوین کمیسیون معماری و شهرسازی و کمیسیون عمران و حمل و نقل رای آورد، اما کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و هنری به رغم آنکه نزدیک به 10 بار بر سر نامگذاری آن رای گیری شد، اما در نهایت رای نیاورد. با توجه به اتمام زمان قانونی جلسه، قرار شد بررسی باقی کمیسیون ها در جلسه آینده صورت بگیرد.

رای گیری های مکرر بر سر عنوان کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، هنری موجب اختلاف نظر و بحث بین دو منشی هیات رئیسه شد، به طوری که جدال لفظی و دلخوری اندکی بین الهه راستگو و هادی ساعی پیش آمد و تکرار رای گیری برای دفعات مکرر نیز موجب بی نظمی جلسه شد و انتقاداتی را متوجه نحوه ریاست مسجدجامعی بر جلسه نمود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار