امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۳:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49456
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «تاکتاآئم اومتالی‌آوا» فعال اجتماعی قرقیزستان روز سه‌شنبه به ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «تاکتاآئم اومتالی‌آوا» فعال اجتماعی قرقیزستان روز سه‌شنبه به پایگاه خبری «آکی‌پرس» افزود: من به طور کامل از تصمیم در مورد خروج پایگاه نظامی ایالات متحده از فرودگاه بین‌المللی «ماناس» حمایت می‌کنم و امیدوارم که مقامات قرقیز برای نهایی کردن تصمیم خود در این زمینه تلاش بیشتری به خرج ‌دهند.

وی با اشاره به اینکه برخی از سیاستمداران غرب‌گرا می‌گویند که ما قرقیزها در پی بستن پایگاه نظامی آمریکا از گرسنگی می‌میریم، تاکید کرد: هیچگاه چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

به گفته وی، قرقیزستان در مسیر حمل و نقل در منطقه بوده و کشورهای بسیاری در حال تغییر نگاه و خواهان مراوده بیشتر اقتصادی و سیاسی هستند.

پایگاه نظامی ایالات متحده از زمان تجاوز نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با تروریسم به رهبری آمریکا در دسامبر سال 2001 در خاک قرقیزستان مستقر شده‌ است.

بنا به تصمیم دولت قرقیزستان که مجلس این کشور نیز در تابستان گذشته به تصویب رساند، این پایگاه در سال 2014 همزمان با خروج نیروهای ائتلاف از خاک افغانستان به فعالیت خود باید خاتمه دهد.

کارشناسان می‌گویند: اگرچه مقامات بیشکک زمینه قانونی حضور این پایگاه را محدود و زمان بسته شدن آن را مشخص کرده‌اند اما واشنگتن در تلاش است که با پشتیبانی سیاستمداران طرفدارش، زمینه تمدید مجدد حضور این پایگاه در خاک قرقیزستان را مهیا کند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها