امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۲:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49459
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرنگار  خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «محیی‌الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، گفت: بابانظروا به عنوان ...

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «محیی‌الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، گفت: بابانظروا به عنوان یک حقوقدان برجسته از سوی ائتلاف نیروهای اصلاح‌طلب تاجیکستان به این سمت پیشنهاد شده و اعضای حزب نهضت را نیز لازم است که به این پیشنهاد موافقت کنند.

وی افزود: حمایت اعضای یک حزب اسلامی از نامزد زن البته کار ساده و آسانی نیست ولی با درک حساسیت‌های جامعه محافظه کار امروز، این انتخاب را برتر می‌دانیم.

وی تصریح کرد: در پی پیشنهاد و تصویب نامزدی بابانظرآوا در جلسه نیروهای ائتلاف شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی نیز به طرفداری این تصمیم رای داد و اما برای قانونی شدن این پیشنهاد باید از سوی نمایندگان حزب در این انجمن تصویب شود.

رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در توضیح شخصیت بابانظرآوا گفت: این زن حقوقدان از کادرهای بازیافت شده از سوی سید «عبدالله نوری» رهبر شادروان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان است.

به گفته کبیری درپی امضای توافقنامه صلح و رضایت ملی در سال 1997 میلادی زمان پیشنهاد نامزدها به نهادهای دولتی استاد نوری از خانم بابانظرآوا خواسته بود بر اساس سهمیه سی‌درصدی اتحاد نیروهای مخالفان در دولت سمت معاون دادگستری کل را بر عهده گیرد.

وی گفت: اما بابانظرآوا به این دلیل که تا آن زمان به عنوان یک وکیل مدافع بوده و از حق مردم دفاع کرده‌ است و حالا نمی‌تواند وضعیت مدعی‌ را داشته باشد، این پیشنهاد را رد کرد.

این مقام حزب نهضت اسلامی تاجیکستان پشتیبانی از نامزد واحد ائتلاف نیروهای اصلاحت‌طلب را گامی در جهت تامین وحدت سیاسی تمامی نیروهای مخالف در انتخابات آتی عنوان کرد.

انجمن حزب نهضت اسلامی تاجیکستان با حضور 300 نماینده از  بخش‌های منطقه‌ای این حزب، نمایندگان کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان، کارمندان سفارت‌های کشورهای خارجی مقیم دوشنبه برگزار شد.

بابانظرآوا که 65 سال دارد از حقوقدان‌های برجسته تاجیکستان بوده و در دوران آغاز استقلال مدتی سمت رئیس بخش حقوق دانشگاه ملی تاجیکستان را نیز بر عهده داشت.

وی از جمله موسسان حزب دموکراتیک تاجیکستان در سال 1990 میلادی بوده ‌است.

بابانظرآوا پس از ناکامی حکومت مصالحه ملی در سال 1992 میلادی به اتهام خیانت به دولت و همدستی با عاملان کودتا بازداشت و زندانی شد.

اما پس از رهایی در سال 1993 عمدتا در دفاتر سازمان‌های بین‌المللی از جمله دفتر سازمان امنیت و همکاری اروپا و دفتر بیناد سرمایه‌دار آمریکایی «جورج سوروس» به عنوان حقوقدان فعالیت داشته است.

وی حدود یک هفته پیش، در جلسه تعیین کاندیدای اصلاح طلبان شامل احزاب حزب نهضت اسلامی، حزب سوسیال دموکراتیک و دیگر شخصیت‌های فرهیخته به عنوان تنها کاندیدای این جبهه معرفی شد.

بر اساس قانون انتخابات تاجیکستان، برای ثبت‌نام، نامزدهای پیشنهادی لازم است که حداقل 210 هزار امضای طرفدارانشان را جمع و برای بازرسی و تایید  به کمیسیون مرکزی انتخابات ارائه کنند.

انتخابات ریاست جمهور ی تاجیکستان  ششم نوامبر جهارشنبه 15 آبان ماه امسال برگزار می‌شود.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها