امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۴:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49471
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۳
تعداد بازدید: 124
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایش نکوداشت استاد عبدالحسین حائری با حضور محمد رجبی رئیس کتابخانه، ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایش نکوداشت استاد عبدالحسین حائری با حضور محمد رجبی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، اسحاق صلاحی رئیس کتابخانه ملی، آیت‌الله سید محمود مرعشی نجفی، مجتبی حسینی، منصور واعظی رئیس کتابخانه‌های عمومی کشور، حجت‌الاسلام دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، غلامرضا اعوانی عضو فرهنگستان علوم، سفرا و رایزنان فرهنگی کشورهای بولیوی، مکزیک، ونزوئلا، پاکستان، ایرانی رئیس موسسه میراث مکتوب و جمع دیگری از بزرگان فرهنگ کشور در تالار شهید مدرس حضور داشتند.

در این همایش متن پیام استاد عبدالحسین حائری به ستاد برگزاری توسط مجری برنامه قرائت شد؛ در این بیانیه آمده است: «همایش نکوداشت استاد عبدالحسین حائری با حضور جمع عظیمی از علاقه‌مندان و فرهیختگان و فرهنگ دوستان در تالار شهید مدرس (مشروطه) کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

بار دیگر فرصتی دست داد تا دوباره خود را در میان مشتاقان کتاب بیابم.

کتاب گنجینه‌ای است که پایانی ندارد. دوستان من که زحمت شرکت در این مراسم را قبول کرده‌اید بر شما باد که لحظه‌ای از عمرتان را دور از کتاب و مطالعه‌ی آن نگذرانید. علیرغم گسترش سامانه های متنوع اینترنتی و وسایل ارتباط جمعی هنوز کتاب اولویت اصلی را در این زمینه بر عهده دارد، ما در این اقیانوس پهناور معارف باید سعی مان بر این باشد که گاه به قصد بیرون افکندن از این بحر می‌کوشند خود را سالم به ساحل امن برسانیم و این جز با مطالعه هر چه بیشتر فرهنگ جهانی و چنگ زدن به ریسمان محکم کتاب معنا و مفهومی نمی‌یابد.

بدین‌وسیله از عنایت ویژه دکتر لاریجانی و مساعی کتابخانه محترم مجلس شورای اسلامی بویژه جناب آقای دکتر رجبی رئیس فاضل آن که خود بقیه السیف فرهنگ و سلاله عالمان و فقیهان است و سایر کارکنان در برگزاری چنین مراسمی تشکر می‌نمایم و نیز یاد و خاطره دوست دیرینه و عزیز تازه درگذشته‌ام حضرت آیت‌الله عزالدین حسینی زنجانی را گرامی‌ می‌دارم.»

*** اسناد نباید در گنجینه‌ها خاک بخورند

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام محمدعلی ابهری رئیس اسبق کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه در سال 1380 بزرگداشت عبدالحسین حائری برگزار شد و گفت: این مراسم یک‌بار در سال 1380 برگزار شد. در گذشته افرادی که به کتابخانه مجلس رفت‌وآمد می‌کردند ارادت عمیقی به استاد حائری داشتند و هر زمانی که فرصت پیدا می‌‌کردند خدمت استاد می‌رسیدند و به سبب شیفتگی و تواضع رفتار استاد به کتابخانه مجلس رفت‌وآمد می‌کردند.

وی افزود: جلد اول کتاب «حدیث عشق» اولین کتابی بود که در سلسله کتاب‌های حدیث عشق منتشر شد. ما در آن سال‌ها بزرگداشت احمد منزوی، دکتر مطهری، دانش‌پژوه، اصغر مهدوی، سیدعبدالله انوار، اشکوری و ... برگزار شد که بعدها در کتابخانه ملی هم همایش بزرگداشت گرفتند که از برکات همان همایش بوده است.

رئیس اسبق کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی گفت: برگزاری سمینارهای نسخ خطی، نامه بهارستان با هدایت ایرج افشار و ... هم از برکات بزرگداشت حائری بود.

رئیس اسبق کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما از آن زمان هم این مشکل را داشتیم که آثار گذشتگان برای بهره‌برداری دانش‌پژوهان نگاشته شده‌اند و نباید در گنجینه‌ها خاک بخورند.  اما در حال حاضر در کمتر جایی دستیابی به نسخ خطی برای دانش‌پژوهان آسان‌تر شده است. در حال حاضر به همت اساتیدی از جمله حائری کمتر جایی از مخازن نسخ خطی وجود دارد که دسترسی به آن سخت باشد.

وی افزود: حائری در بحث متقن بودن اسناد یک اثر به مولفش بسیار فعال بوده و این امر موضوع بسیار مهمی است. وی گاه یک سند را از ابتدا تا پایان ورق می‌زد تا نسخه‌شناسی کند و امروز شاهد هستیم که هم‌اکنون فهرست‌نگاران انجمن داشته و فعالیت‌های خوبی در این‌باره انجام می‌دهند که تدوین تاریخ علم را می‌توان در این زمینه پیگیری کرد. مجلاتی به نسخه پژوهی پرداخته‌اند و تذهیب نسخ خطی هم از این دستاوردها است.

رئیس سابق کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در پایان از مسئولان مجلس شورای اسلامی و کلیه اساتید فرهنگی و ادبی در برپایی این مراسم تشکر و قدردانی کرد و گفت: باید تلاش کنیم در جهت معرفی نسخ خطی اسلامی و ایرانی کارهای ارزشمندی انجام شود و باید تلاش کنیم در سطح جامعه و در سطح جهانی آثار را معرفی کنیم.

*** کتاب‌شناسی یکی از وجه‌های اخلاقی حائری است

غلامرضا اعوانی عضو فرهنگستان علوم، فرد دیگری بود که در این مراسم به سخنرانی پرداخت و گفت: باید قدر فرهنگ خود را بدانیم و از طریق آموزش به آیندگان منتقل شود. اگر سستی صورت گیرد در این روند خلل ایجاد می‌شود و از آنچه از گذشتگان به ما رسیده است به آیندگان نخواهد رسید.

وی با بیان اینکه فرهنگ ما عظمتی دارد که سایرین ندارند، خاطرنشان کرد: ایرانیان قبل از اسلام فرهنگ ما را به فرهنگ‌های دیگر معرفی کرده‌ است و ایرانیان بوده‌اند که متون بودایی را پیش از اسلام به زبان سانسکریت معرفی کرده‌اند.

این عضو فرهنگستان علوم با تاکید بر اینکه اروپا وارث نیست و حکمت یونان به اروپا نرسیده است، افزود: حکمت را مسلمانان گرفتند و ایرانیان در فرهنگ هند هم نقش مهمی داشته‌اند و متون ایرانی را به زبان چینی ترجمه کرده‌اند.

وی افزود: نسخه‌های خطی بسیار اهمیت دارد. اروپاییان در یک یا دو قرن گذشته بهترین آثار خطی ما را بردند. 35 تا 40 درصد آثار ابن سینا نسخه خطی بودند و چاپ نشده‌اند و برخی هم که چاپ شده‌اند مغلوط هستند.

اعوانی با بیان اینکه از قرن 9 به قبل ما نسخه‌ای از ابن سینا نداریم، گفت: اروپایی‌ها این اسناد را حفظ کرده‌اند و کار امثال حائری کار بسیار بزرگی بوده است و کتاب‌شناسی یکی از وجه‌های اخلاقی ایشان است.
* دعایی:

حجت‌الاسلام سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات آخرین فردی بود که در مراسم پاسداشت عبدالحسین حائری به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: در 22 بهمن روز پیروزی  انقلاب اسلامی جمعیت انبوهی در خیابان‌ها راه افتاده بودند و شهید مطهری به حالت هراسانی دنبال من می گشت، با او تماس گرفتم و به من گفت هرطور شده خودت را بعهکتابخانه مجلس برسان چون عده‌ای از نیروهای گاردی به داخل کتابخانه پناه برده‌اند، نکند مردم برای دستگیری آنها به کتابخانه مجلس بروند و این ثروت فرهنگی از بین برود، وقتی آمدم صحنه عجیبی دیدم  و دیدم حائری از مخزن کتابخانه مجلس به خوبی دارند از این ذخایر محافظت می‌کنند، من در آنجا خیالم جمع شد و به شهید مطهری گفتم.

وی افزود: استاد عبدالحسین حائری اگر در قم می‌ماند یکی از مراجع عالیقدر بود و لی ایشان به پرورش دانشجویان و تربیت نسل‌ها پرداختند. استاد علامه حائری در کنار دایی بزرگشان نقشی فراحوزه‌ای داشتند.

این نماینده شش دوره از مجلس شورای اسلامی گفت: افتخار داشتم در 6 دوره‌ای که در مجلس بودم هر وقتی خواستم از اندیشمند، فروتن و بزرگواری الهام بگیرم نزد ایشان می‌آمدم.

مدیر مسئول موسسه اطلاعات با بیان اینکه می‌خواهم به افشاگریی علیه خود بپردازم، گفت: من در دوران بعد از انقلاب برای بعضی از مسئولان کارگشایی و راه گشایی داشتم. به طور نمونه معاون وزارت امور خارجه مدتی به دلایلی منزوی شده بود. زمانی مرا خواست و حاجتش را گفت و از من تقاضای یک سفر خارجی را کرد که من هم کار او را راه انداختم. وقتی از سفر خارج برگشت، برای تقدیر از من قرآن خطی نفیسی را به من اهدا کرد و هر چه من امتناع کردم از پذیرش آن کرد او به من اصرار کرد من آن را به اسم خودش به آستان قدس رضوی هدیه و به نام خودش ثبت کردم و رسیدش را به او دادم.

وی افزود: چند سال قبل این اتفاق تکرار شد. ایرج امینی فرزند علی امینی نخست وزیر شاه که در پاریس زندگی می کرد، برای یکی از کارهای تحقیقاتی اش احتیاج به برخی اسناد داشت.پیگیری‌های زیادی کرده بود تا اینکه با من صحبت کرد و من منابعی که می‌خواست در اختیارش گذاشتم. وی همچنین می‌خواست به ایران برای کاری بیاید اما می‌ترسید تا اینکه با همراهی من بدون مشکلی کارش را انجام داد و برگشت.

دعایی در پایان گفت: امینی هم به عنوان حق شناسی اثری خانوادگی را به من اهدا کرد، من از این هدیه هم امتناع کردم اما او به شوخی گفت ما به این چیزها زیاد احترام نمی گذاریم ولی برای شما این ها ارزشمند است. من این اثر را هم به کتابخانه محلس اهدا و به نام خود وی ثبت کردم و برگه‌اش را برای او فرستادم. آقای ابهری (رئیس وقت کتابخانه مجلس) هم لوح زیبایی را برای قدرشناسی خطاب به آقای امینی نوشت که من این لوح را هم به آقای امینی دادم.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها