امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۰۱:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49476
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۳
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، دکتر موسی حقانی رئیس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، دکتر موسی حقانی رئیس موسسه و رئیس این همایش با انتقاد از دو رویکرد ساده انگاری و شعاری در تاریخ نگاری، افزود: ساده انگاری و دست کم گرفتن دشمن و همچنین رویکرد شعاری و احساساتی، ما را از بازشناسی نقش واقعی استعمار و تاثیر مخربی که روی کشور داشته است باز می‌دارد.
وی در توضیح این دو رویکرد نادرست، اظهار داشت: نگاه ساده انگارانه در بین برخی روشنفکران رواج دارد و آنها معتقدند مشکل و ضعف به داخل بر می‌گردد؛اگر ما قوی بودیم می‌توانستیم با استعمار مبارزه کنیم.
این در حالی است که بخش مهمی از ضعف ایران در دوره‌های تاریخی خاص همانند دوران قاجاریه به دلیل مانع تراشی‌ها و دشمنی‌های استعمار بود و استعمار خود مسبب عقب ماندگی ما بود.
حقانی با اشاره به تلاش‌های امیرکبیر برای برطرف کردن نواقص و ضعف‌ها و مانع تراشی و در نهایت به شهادت رساندن این شخصیت بزرگ، درباره رویکرد شعاری نیز گفت: در این رویکرد نیز از آنجایی که با احساسات برخورد می شود در سطح متوقف می‌شود و نمی تواند با ابزارهایی که استعار برای سلطه و نفوذ استفاده می‌کند آشنا شود و به رغم حسن نیت به دلیل مواجهه با دشمنی هوشیار و آگاه، ممکن است اسیر ترفندهای این دشمن شود.
رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران تصریح کرد: بر همین اساس ما تلاش می‌کنیم تا با رویکردهای علمی نفوذ استعمار در ایران، مکانیزم‌های نفوذ و گروه‌هایی که توسط استعمار در ایران ایجاد شده و منافع استعمار را تامین کرده است  را مورد بحث و بررسی علمی قرار دهیم.
بنا به تاکید وی از آنجایی که تمام جهان اسلام و کشورهای جهان سوم هنوز با مقوله استعمار درگیرند بنابراین لازم است تا یک بار دیگر تجربیات تلخی را که با این دشمن مهاجم داشتیم مرور کنیم تا با شناسایی زمینه های احتمالی نفوذ و ضربه به ما تحقیقات را در اختیار مسئولان و علاقه مندان قرار دهیم تا بتوانند با هوشیاری نسبت به این نوع تحرکات و ترفندها از خود عکس العمل نشان بدهند.
همایش بین المللی «کالبدشکافی سیاست انگلیسیها در ایران» 7و 8 آبان ماه با حضور جمعی از اندیشمندان و پژوهشگران تریخ معاصر در موزه دفاع مقدس برگزار خواهد شد. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها