امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۱:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4948
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 119
به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، قریب به 10 روز است که عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر به دلیل سکته مغزی به بیمارستان نظامی ...

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، قریب به 10 روز است که عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر به دلیل سکته مغزی به بیمارستان نظامی وال دوگراس پاریس منتقل شده است.

با وجود بیماری بوتفلیقه و احتمال ناتوانی وی برای اداره کشور در مدت باقیمانده از دوره ریاست جمهوری، زمزمه‌هایی برای تعیین نامزدهای جانشینی بوتفلیقه در محافل سیاسی این کشور شنیده می‌شود.

بوتفلیقه در طول یک سال گذشته تنها دو بار در نشست‌های کابینه الجزایر حضور یافته و در طول 15 ماه گذشته هیچ سفر رسمی به خارج از کشور نداشته است.

از سوی دیگر احزاب سیاسی معارض در الجزایر از ارتش این کشور خواسته‌اند وارد عمل شود و نگذارد بوتفلیقه برای دور چهارم ریاست جمهوری در انتخابات آوریل 2014 نامزد شود.

نعیمه صالحی، رئیس حزب عدالت و بیان در مراسم امضای سند طرح گروه ملی برای دفاع از حاکمیت ملی از سوی 12 حزب سیاسی این کشور اعلام کرد: شرایط برهه سیاسی کنونی دخالت ارتش برای پایان دادن به حکومت بوتفلیقه را می‌طلبد.

وی افزود: پدیده فساد در الجزایر گسترش یافته و شکست سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دوره حاکمیت بوتفلیقه به وی اجازه نمی‌دهد که برای دور چهارم نامزد انتخابات شود.

صالحی تاکید کرد: نهاد نظامی الجزایر باید با اتخاذ موضعی ملی و جانبداری از ملت به انتقال مسالمت آمیز قدرت در این کشور کمک کند.

این در حالی است که به گفته ناظران در صورتی که بوتفلیقه نتواند یک سال باقیمانده در دوره ریاست جمهوری خود را در منصبش باقی بماند علی بن فلیس، نخست وزیر اسبق الجزایر از شانس بیشتری برای تصدی ریاست جمهوری در این کشور برخوردار است و آن هم به دلیل برخورداری از پشتیبانی نهاد نظامی در سال 1965 تاکنون و همچنین حمایت تعداد زیادی از رهبران حزب حاکم و اعضای حزب عدالت و همچنین بازرگانان الجزایری از وی است.

علی بن فلیس وکیل 69 ساله از اهالی بانته در شرق الجزایر است که از دهه شصت پست‌های حکومتی داشته است و در سال 2000 از سوی بوتفلیقه برای تصدی نخست وزیری تعیین شد.

وی در انتخابات سال 2004 الجزایر نیز نامزد انتخابات ریاست جمهوری و رقیب بوتفلیقه بود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها