امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۱:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49490
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۴
تعداد بازدید: 154
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، تابلوی نقاشی «معراج» اثر محمود فرشچیان عصر امروز با حضور نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی، جمعی از هنرمندان عرصه ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، تابلوی نقاشی «معراج» اثر محمود فرشچیان عصر امروز با حضور نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی، جمعی از هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی و علاقمندان به آثار این هنرمند در موزه «استاد فرشچیان» واقع در کاخ سعدآباد رونمایی شد.

محمود فرشچیان پیش از برگزاری مراسم درباره این تابلو توضیح داد: روی تابلوی معراج حدود یک سال و چند ماه کار کردم که درباره آیه «یسبح الله مافی السماوات و ما فی الارض» در قرآن مجید است که در این سوره به ستایش تمام موجودات در درگاه الهی اشاره شده است. خلق این تصاویر بسیار مشکل بود. در این تابلو شب معراج را به تصویر کشیدم که با مطالعه‌ای که در کتب مختلف داشتم، آفرینش آن را انجام دادم.

وی افزود: هنگام نقاشی کردن احساس جوان 25 ساله نیرومند و عاشق کاری را داشتم که کار روی این تابلو را در مواقع مختلفی شبانه روز از جمله نیمه شب‌ها و اوایل صبح انجام دادم. البته خدا لطف کرده و نیروی خارق‌العاده‌ای به من داده است که بتوانم در این سن و سال نقاشی کنم.

او با ابراز ارادت به ائمه اطهار گفت: من همه ائمه را دوست دارم اما بارگاه امام رضا(ع) در ایران است و من افتخار خدامی امام رضا(ع) را دارم.

فرشچیان در ادامه درباره ویژگی‌های تابلوی معراج توضیح داد: در این تابلو حضرت محمد(ص) با اسبش براق به سمت نور درگاه الهی در حرکت است، من سعی کردم فرشتگان را چیزی بین زن و مرد کار کنم یعنی نه زن هستند و نه مرد.

وی افزود: در این تابلو ماه بالا قرار گرفته و هرچه پیامبر و فرشتگان بالاتر می‌روند در نور االهی محو می‌شوند. این پانزدهمین تابلویی است که به آستان قدس رضوی هدیه می‌کنم، ‌چرا که خودم را همیشه خادم امام رضا(ع) می‌دانم.

به گزارش فارس، در این مراسم که اجرای آن را سهیل محمودی برعهده داشت، محمدعلی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی سخن گفت و پس از آن ساعد میرباقری شعری درباره معراج پیامبر(ص) قرائت کرد و در ادامه الهی قمشه‌ای درباره موضوع زیبایی و آفرینش آثار هنری سخن گفت.

بخش پایانی این مراسم رونمایی از تابلوی «معراج» با حضور هنرمندان و مسئولان بود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها