امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۲:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49507
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۲
تعداد بازدید: 172
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، عصر امروز مراسم رونمایی از تابلوی «معراج» استاد محمود فرشچیان در محوطه باز موزه فرشچیان در مجموعه سعدآباد برگزار ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، عصر امروز مراسم رونمایی از تابلوی «معراج» استاد محمود فرشچیان در محوطه باز موزه فرشچیان در مجموعه سعدآباد برگزار شد.

* در این مراسم محمد علی نجفی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، تابش، خواهرزاده سید محمد خاتمی، حسین الهی قمشه‌ای، محمود فرشچیان و جمعی از هنرمندان و شعرا حضور داشتند.

* مجری برنامه سهیل محمودی بود که فضای برنامه را تبدیل به مراسم شب شعر کرده بود.

* در این مراسم خبرنگاران و عکاسان هیچ جایگاهی نداشتند و با ممانعت‌هایی از سوی برگزار کنندگان برنامه مواجه می‌شدند به طوری‌که در زمان رونمایی از تابلوی معراج، درهای موزه را بستند و جمعی از خبرنگاران در پشت درهای بسته باقی ماندند.

* به دلیل کمبود صندلی برخی از میهمانان برنامه را به صورت ایستاده دنبال کردند.

* مجری برنامه در بخشی از مراسم اعلام کرد که بعد از پایان سخنانش رونمایی از اثر استاد فرشچیان انجام می شود که پس از این اعلام تمام عکاسان و فیلمبرداران به داخل موزه فرشچیان رفتند اما مجری گفت که می‌خواهد از استاد دعوت کند تا چند کلمه‌ای را با حاضران در مراسم صحبت کند اما تا دقایقی از صحبت‌های فرشچیان هیچ عکاس و فیلمبرداری در محوطه برنامه حضور نداشت.

* سید محمد خاتمی نیز امروز پیامی را برای این مراسم رونمایی نوشته بود که توسط سهیل محمودی قرائت شد، متن آن به این شرح است: « عمر پربرکت استاد ارجمند جناب آقای فرشچیان دراز باد که خداوند رحمان و جمیل،‌ فیض و زیبایی خود را از جمله در آثاری که برآمده از جان زیبای استاد و خیال متعالی ایشان است، بر خلایق جاری می‌گرداند. استاد را گرامی می‌داریم و از خداوند منان توفیق بهره‌گیری از فیض وجود ارزشمندشان را طلب می‌کنیم.»

* محمد علی نجفی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این مراسم گفت: اصولا تجربه‌ تأسیس موزه‌های شخصی، اگرچه جدید نیست، ولی می‌تواند حرکت جدیدی را در ارتباط با مردم به‌وجود آورد. متأسفانه بنا به دلایل مختلف، این موزه‌ها در کشور کمتر وجود دارند، در حالی که اگر بتوانیم از این نوع موزه‌ها داشته باشیم، راه برای توسعه‌ فرهنگ باز می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت:  استاد فرشچیان ویژگی‌هایی دارد که او را حکیم هنرهای اسلامی در دنیا معاصر می‌توان دانست. 

* استاد محمود فرشچیان نیز گفت: هنگام نقاشی کردن روی تابلو معراج احساس جوان 25 ساله نیرومند و عاشقی را داشتم که این نیروی خارق‌العاده لطف خداوند نسبت به من بوده است.

فرشچیان درباره ویژگی‌های تابلوی معراج توضیح داد: در این تابلو حضرت محمد(ص) با اسبش براق به سمت نور درگاه الهی در حرکت است، من سعی کردم فرشتگان را چیزی بین زن و مرد کار کنم یعنی نه زن هستند و نه مرد.در این تابلو ماه بالا قرار گرفته و هرچه پیامبر و فرشتگان بالاتر می‌روند در نور االهی محو می‌شوند. این پانزدهمین تابلویی است که به آستان قدس رضوی هدیه می‌کنم، ‌چرا که خودم را همیشه خادم امام رضا(ع) می‌دانم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها