امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۷:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4952
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 129
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، دولت قطر برای بازگشایی دفتر سیاسی طالبان در کشورش، شرط و شروطی را تعیین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، دولت قطر برای بازگشایی دفتر سیاسی طالبان در کشورش، شرط و شروطی را تعیین کرد.

دولت قطر از طالبان خواسته است تا برای بازگشایی دفتر رسمی خود در شهر دوحه، با انتشار بیانیه‌ای همکاری خود را با القاعده قطع کنند و به تعهدات خود پایبند باشند.

روزنامه «گاردین» با اعلام این خبر نوشت: دولت قطر از طالبان خواسته است تا موضوع جهاد جهانی را فراموش کرده و از دفتر خود در قطر به عنوان ابزاری برای مذاکره با آمریکا استفاده کنند.

همچنین دولت قطر اعلام کرده است که طالبان نباید از دفتر خود در این کشور برای جمع‌آوری کمک مالی و غیره استفاده کنند.

به نظر می‌رسد این شرط و شروط قطر برای گروه شبه نظامی طالبان افغانستان پس از آن صورت می گیرد که گروه‌های مسلح خارجی که با حمایت دوحه وارد سوریه شدند، عملاً القاعده را نمایندگی کرده و باعث شدند تا دیپلماسی سیاسی و نظامی قطر برای هر اقدام دیگری زیر سوال برود.

گزارشات حاکی از آن است که  در جریان نشست سه جانبه «جان کری» وزیر خارجه امریکا، «حامد کرزی» رئیس جمهور افغانستان و ژنرال «اشفاق کیانی» فرمانده ارتش پاکستان که چندی پیش در بروکسل پایتخت بلژیک انجام شد، کری از ژنرال کیانی خواست تا حمایت علنی خود را از گفت‌وگوهای صلح نشان دهد.

وی از کیانس خواست تا این حمایت را به شکل فشار بر طالبان پاکستان برای صدور بیانیه‌ای در این زمینه نشان دهد اما این مقام پاکستانی با رد این درخواست،  تصریح کرد که پاکستان نیز مانند آمریکا برای طالبان تفکیک قائل است لذا این موضوع نیاز به بررسی بیشتر دارد.

به نوشته این روزنامه،  «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس نیز همین درخواست را ماه فوریه برای ژنرال کیانی فرمانده ارتش پاکستان مطرح کرد چون معتقد بود پاکستان از ادامه تنش در خاکش به عنوان اهرم فشار علیه هند استفاده نمی‌کند بلکه منافع ملی پاکستان را در نظر دارد که این امر با حمایت از بخشی از طالبان تأمین می‌شود.

به گفته نماینده سابق اتحادیه اروپا در افغانستان، رهبران طالبان باید درباره اعلام آمادگی برای ورود یا عدم ورود به روند سیاسی تصمیم گیری کنند.

برخی کارشناسان سیاسی و نظامی معتقدند که طالبان در آستانه خروج آمریکا از افغانستان احساس قدرت کرده و احساس می‌کنند که نیازی به مذاکره ندارند و اگر هم قرار است مذاکره‌ای صورت بگیرد آنان باید شرایط این مذاکره را تعیین کنند.

این در حالی است که برخی کارشناسان نیز معتقدند که طالبان خواهان مذاکره هستند اما به شدت با دولت کرزی مخالفند و وی را دست نشانده آمریکایی‌ها می‌دانند که همین موضوع موجب عقب‌ نشینی آنان از مذاکرات صلح می‌شود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار