امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۱۱:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49554
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۲
تعداد بازدید: 26
«احمد الشریفی» کارشناس مسائل راهبردی عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، اظهار داشت: انفجارهایی که در ...

«احمد الشریفی» کارشناس مسائل راهبردی عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، اظهار داشت: انفجارهایی که در شهرهای جنوبی عراق از جمله کربلای مقدس و نیز بغداد رخ داد، به مثابه گشودن جبهه جدیدی در این کشور است.
وی دلیل گشوده شدن این جبهه جدید را حل و فصل موضوع حمله آمریکا به سوریه دانست، به ویژه اینکه در این مدت، عراق به دریافت سلاح شیمیایی از سوریه نیز متهم شد.

وی افزود: این انفجارها، پیام‌های روشنی دارد و در واقع بخشی از جنایت‌های سازمان یافته‌ای است که بازوهای اطلاعاتی در آن دست دارند.

الشریفی تصریح کرد: اکنون دو نکته قابل توجه است، اول اینکه در صورت حل نهایی موضوع حمله آمریکا به سوریه به شیوه دیپلماتیک، احتمال گشودن جبهه جدید در عراق وجود دارد و دلیل آن، افزایش انفجارها و نیز راه انداختن جنگ تبلیغاتی در مورد احتمال انتقال مقادیری سلاح شیمیایی از سوریه به عراق است.

وی اظهار داشت: این احتمالی است که به نظر می‌رسد، از آن به عنوان دستاویزی برای انتقال عملیات نظامی و ناامنی از سوریه به خاک عراق به منظور تحت فشار قرار دادن آن استفاده شود.

این کارشناس عراقی در ادامه گفت: نکته دیگر این است که این انفجار ها، واکنش‌های زود هنگام و پیشگیرانه بر ابتکار «خضیر الخزاعی»، معاون رئیس جمهوری عراق باشد.

یکی از مهمترین محورهای طرح ابتکاری الخزاعی برای پایان دادن به تشنج سیاسی چند ساله عراق، امضای توافقی از سوی همه طرف‌های حاضر در صحنه سیاسی عراق برای حرمت خون مردم  این کشور است.

الشریفی افزود: مواضع عربستان در قبال سوریه نیز تابع تصمیم آمریکا است و هرچند ریاض اکنون به دلیل منتفی بودن اقدام نظامی علیه سوریه، نتوانسته است طرح خود در این کشور را به اجرا در آورد، اما قادر است برخی عوامل خود را برای اجرای عملیات تروریستی در سوریه به کار گیرد.

وی درخصوص تحولات مصر نیز گفت: این کشور سلاح شیمیایی در اختیار دارد و چه بسا اشاره برخی رسانه‌ها به این موضوع، مقدمه‌ای برای فشارهای دیپلماتیک و سیاسی بر آن باشد.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها