امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 25
۰۴:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49638
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۳
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پنجمین مراسم شب شاعر بزرگداشت شاعر، مستندساز و روزنامه نگار بی‌باک ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پنجمین مراسم شب شاعر بزرگداشت شاعر، مستندساز و روزنامه نگار بی‌باک محمدحسین جعفریان عصر روز گذشته سه‌شنبه 26 اردیبهشت‌ماه با حضور چهره‌های شاخص فرهنگی هنری و ادبی کشور در نخلستان مؤسسه هنری- رسانه‌ای اوج برگزار شد.

در ابتدای این مراسم امیرحسین مدرس که اجرای این مراسم را برعهده داشت ضمن تبریک ایام ولادت حضرت علی بن موسی الرضا( ع) گفت: مبارزین زیادی در عرصه‌های مختلف داریم اما کسی که در تمامی عرصه‌ها توفیق کسب کرده باشد و جای پای خودش را محکم برداشته باشد کم داریم.

وی افزود: شاید جلسه امروز ما با نام عمومی شب شاعر برگزار شود اما کسی که این جلسه با نام برگزار شده است تنها شاعر نیست بلکه در حوزه مستندسازی و روزنامه‌نگاری، نقد در حوزه مدیریت فرهنگی محمدحسین جعفریان نامی برای اهالی هنر شناخته شده است.

مدرس خاطرنشان کرد: دریغا که این شناخته شدن محدود به این جامعه کوچک است، هنوز در کشورمان عادت نکردیم که فضای هنر با گستردگی انجام شود.

مدرس عنوان کرد:‌ اعلان فرهنگی به عقیده من به خصوص در سال‌های اخیر خیلی تفاوتی با اعلان فرهنگی به سبب محدودیت حوزه فرهنگ نداشته است. به سبب دوستی‌ام با محمدحسین جعفریان می‌گویم که انسانی که در اوج جوانی بلندی‌های افغانستان را پیموده باشد و در بین مردم افغانستان صاحب شهرت باشد، سوغاتی که از دوره جوانی‌اش از افغانستان آورده متأسفانه کمتر فرصت دیده شدن داشته است.

* افخمی: جعفریان را در افغانستان بیشتر از ایران می‌شناسند

در ادامه این مراسم بهروز افخمی کارگردان سینما به بیان خاطرات گذشته‌اش با محمدحسین جعفریان پرداخت و گفت: من وقتی به اینجا می‌آمدم فکر می‌کردم که باید در مورد جعفریان چطور صحبت کنم، چون جعفریان از زمانی که من در مجله سوره با شهید مرتضی آوینی کار می‌کردم حضور داشت.

افخمی افزود: جعفریان 11 سال از من کوچکتر است بنابراین نمی‌توانست از اول انقلاب باشد چون آن وقت 11 سالش بود.

* افخمی: آوینی به جعفریان گزارشگری یاد می‌داد

این کارگردان نام‌آشنای سینما با اشاره به حضور جعفریان در افغانستان عنوان کرد: افغانی‌ها هم اینطور فکر می‌کنند که همیشه بوده، علتش این است که هر جا جنگی رخ داده و مردم در خطر قرار گرفتند و امکانشان برای زندگی مطرح شده جعفریان آنجا حضور پیدا می‌کرده و برای حضورش تاوان هم داده که در افغانستان زخمی شده است. این فعال بودن و حاضر بودن در صحنه و اینکه سعی کرده که با موضوع آشنا بشود یعنی اینکه از خودش چیزی نیاورده است و هر وقت حرف می‌زند آدم متوجه می‌شود که آن لحظات را از اول جنگ بیرون آورده است چون یک گزارشگر صادق است. شاید در سالهایی که هنوز جعفریان به سن بالایی نرسیده بود آوینی سعی می‌کرد گزارشگری را به جعفریان یاد بدهد.

* افخمی: جعفریان‌ها در شکل‌گیری تاریخ مملکت نقش دارند

بهروز افخمی ادامه داد: جعفریان مستندی را تولید کرده که من خیلی آن را دوست دارم، فیلمسازی‌اش فیلمسازی است که خطرات جانی و خطر در افتادن با بزرگان را دارد و این چیزی است که ما انتظار داریم ولی به نظر می‌رسد که این فقط کار آدم‌هایی است که برآورد درستی از شجاعت نداشته باشند به خاطر همین وارد معرکه می‌شوند. برای همین این‌ها در تاریخ شکل‌گیری یک مملکت نقش دارند برای همین مثل صاحبان تاریخ افغانستان او را به حساب می‌آورند.

وی افزود: هنوز جعفریان را در افغانستان بیشتر از ایران می‌شناسند. به هر حال من به عنوان یکی از کسانی که از 25 سال پیش که جعفریان برای من کوچولو بود تا الان که این بزرگی را به دست آورده دورادور شاهد زندگی و فیلمسازی‌اش بودم و امیدوارم بعد از من بعد از سال‌های زیادی مشغول نوشتن و تولید فیلم باشد.

* خدمات محمدحسین جعفریان به فرهنگ افغانستان از بیان یک افغانی

در ادامه این مراسم محمدکاظم کاظمی شاعر افغان و اولین کسی که در فرودگاه مشهد بالای سر جعفریان حضور داشته گفت: بنده به عنوان یک شاعر و نویسنده افغانستانی موضوعی که برای بحث انتخاب کردم فعالیت جعفریان در عرصه شعر افغانستان است.

وی افزود: اگر ما ایران را دارای پنجره‌های رو به گیتی بپنداریم، بزرگترین پنجره به روی افغانستان گشوده است، در کل دنیا هیچ فرهنگی به اندازه افغانستان به ایران نزدیک نیست؛ متأسفانه باز اگر در بین پنجره‌هایی که از ایران به روی کشورهای دیگر گرفته شده است پنجره‌ای است که رو به افغانستان به علت مسائل سیاسی گوناگون تصویر مناسبی جلوی چشم مردم ایران نیامده است و کسانی که این غبار را می‌زدایند امثال جعفریان هستند.

کاظمی با اشاره به چاپ اولین کتاب جعفریان در افغانستان گفت: اولین کتابی که ایشان منتشر کرد «شانه‌های زخمی» بود که خیلی بازتاب داشت و بعد از آن ویژه‌نامه‌های افغانستان بود که می‌توانیم بگوییم دایره‌المعارف شعر افغانستان همان ویژه‌نامه‌هایی بود که جعفریان منتشر کرد. کارگشایی‌های جعفریان به لحاظ نفوذی که در ایران داشتند بسیار تاثیر گذار بود.

وی افزود: آقای جعفریان پل بسیار خوبی برای کارگشایی‌ها شده است. مورد دیگر حمایتی است که در زمان‌های مختلف از افغانستان کرده است. حضور افغانستان در اولین جشنواره شعر فجر و دیدار با رهبری از موارد دیگری است که جعفریان انجام داده است و تنها به جعفریان تلقی نمی‌شود بلکه تشویق ارگان‌های فرهنگی کشور ایران است. ما با سفرنامه آقای رضا امیرخانی آشنا هستیم علت آشنایی خوب امیرخانی با افغانستان جعفریان است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار