امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۰:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49639
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۳
تعداد بازدید: 79
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی در حاشیه ضیافت شب گذشته دیدار با شاعران در جمع خبرنگاران حاضر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی در حاشیه ضیافت شب گذشته دیدار با شاعران در جمع خبرنگاران حاضر و سوالات پاسخ گفت.

* سعی می‌کنیم از شعر که سرمایه ملی است حداکثر استفاده را ببریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره دیدار با شاعران گفت: دیدار خوبی برای من بود، چرا که همزمان با روز ملی شعر و ادب که مقارن با میلاد امام رضا(ع) بود، از تعدادی از شاعران فرهیخته و پیشکسوتان شعر دعوت کردیم و شعرهاشان را خوانده و درد و دل کردند، ماهم شنیدیم و استفاده کردیم، من هم چند کلمه‌‌ای بیان کردم، این دیدار نقطه آغاز خوبی برای آشنایی ما بود،‌ امیدواریم این نوع نشست‌ها ادامه پیدا کند و در آینده هم ادامه خواهد یافت. ما سعی خواهیم کرد از این سرمایه ملی که در اختیار داریم حداکثر استفاده را به نفع فرهنگ کشور ببریم.
 
* برای راه‌اندازی کارخانه‌های کاغذ داخلی باید سرمایه‌های بخش خصوصی جذب شوند

جنتی درباره اینکه اخیرا عنوان کرده‌اید که واردات کاغذ در این دولت هم ادامه می‌یابد چه برنامه‌ای برای تولید کاغذ در داخل و ساماندهی کارخانه‌ها دارید،‌ افزود: تلاش زیادی می‌شود تا از ظرفیت کارخانه‌های موجود حداکثر استفاده بشود، چون  برخی کارخانه‌ها حتی پایین‌تر از ظرفیت‌شان کار و تولید می‌کنند، باید راه اندازی کرد، اما کاغذی که در داخل اکنون تولید می‌شود کاغذ رول است که مورد استفاده روزنامه‌هاست،‌ به هر حال برای چاپ کتاب نیاز به واردات کاغذ است، باید حتما از خارج خریداری شود، اما فعلا در این مرحله تا چند سال دیگر غیر قابل اجتناب است.

جنتی در پاسخ به فارس درباره اینکه قصد ندارید با هزینه اندک کارخانه‌هایی چون کارون را راه‌اندازی کنید،‌ بیان کرد: این کارخانه هم باید راه‌اندازی شود، اما باید تلاش شود تا سرمایه‌های بخش‌ خصوصی جذب شوند و کارخانه‌های داخلی راه‌اندازی شود چه بسا دولت نتواند در شرایط فعلی خود سرمایه‌گذاری کند.
 
* درباره حل مشکل انجمن صنفی روزنامه‌نگاران از معاون مربوط بپرسید

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی درباره حل مشکل انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ابراز داشت: باید این موضوع را از معاون مطبوعاتی بپرسید. در ادامه همین خبرنگار گفت شما درباره مسایلی چون خانه سینما خودتان ورود می‌کنید، اما درباره انجمن اظهار نظر نمی‌کنید؟ که وزیر افزود: آن زمانی بود که ما هنوز مسئول سینمایی نگذاشته  بودیم در حال حاضر هم سوالات سینمایی باید از ایشان پرسیده شود.
 
* عقب نشینی ممیزی پیش از چاپ/ فشار نبود/ واکنش ناشران ممیزی پس از انتشار را منتفی کرد

جنتی درباره قبل از مراسم تنفیذ که گفته بودید ممیزی پیش از چاپ را بر می‌دارید، اما اخیرا اعلام کرده‌اید که ممیزی به قوت خود باقیست، احتمالا فشارهایی از نقاط مختلف برای تغییر رای شما صورت گرفته درست است، توضیح داد: اگر در گذشته هم گفتیم که ممیزی پیش از چاپ را برمی‌داریم نگفتیم که کلا برمی‌داریم و نباید ممیزی باشد، عنوان شد ممیزی به پس از چاپ موکول می‌شود، تا آثار شش تا یک‌ سال برای مجوز معطل نشوند، اما خود ناشران با توجه به آشنایی که با قانون دارند می‌توانند خودشان ممیزی کنند، اما پس از چاپ چون خودشان در این راستا کار کرده‌اند دیگر نیاز به کار ندارد، اینکه تصمیم ‌گرفتیم ممیزی پیش از چاپ همچنان باقی بماند به دلیل واکنش بود که خود ناشران نشان دادند، نامه نوشتند،‌ مقالاتی را در روزنامه‌ها درج کردند و دیدیم برای خودشان قابل پذیرش نیست که ممیزی را به آنها واگذار کنیم.

وی در ادامه عنوان کرد: هیچ فشاری از سوی هیچ فرد و نهادی وارد نشده است.
 
 
* امکان تغییر دبیر شورای فرهنگی عمومی وجود دارد

جنتی در پاسخ به اینکه ناشران به دلیل مبهم بودن قوانین مسئولیت را نپذیرفتند، شما چه توضیحی دارید، گفت: به هیچ وجهی ما نمی‌توانیم قانون را به حدی شفاف کنیم که اعمال سلیقه‌ای در آن نشود،‌ خود ما هم که قانون دست‌مان است که باید دائم مراقبت کنیم تا از اعمال سلیقه دور شویم، اما حتی گاهی ممکن است دو نفر که کتاب را بررسی می‌کنند هر یک با یک نوع سلیقه بررسی کنند که این موضوع مراقبت می‌خواهد که واقعا افرادی که اهل این کار باشند و سواد کافی داشته باشند باید کتاب را بررسی کنند تا از اعمال سلیقه شخصی دوری شود.

عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول در ارشاد اضافه کرد: ممکن است هر کسی از قانون دریافتی داشته باشد، البته قانون شفاف است،‌ هر اندازه هم شفاف باشد باز اگر یک رمان و کتاب را دست فردی بسپارید نوع قضاوت هریک از آنها متفاوت خواهد بود، بنابراین باید سعی‌مان را بکنیم تا افرادد فرهیخته دانشمند در رشته‌های مختلف با تخصص خاص متناسب با تخصص کتاب در اختیارش قرار گیرد.

وی در پاسخ به سوال دیگر فارس درباره تغییرات در شورای فرهنگ عمومی و انتصاب فردی دیگر به جای منصور واعظی گفت: بنده خبر ندارم ممکن است تغییر کند، ‌امکان تغییر اما وجود دارد.
 
* گزینه‌های معاون فرهنگی را وسواس پیگیری می‌کنیم/ دقت بهتر از سرعت

جنتی درباره به نتیجه رسیدن معرفی فردی به عنوان معاونت فرهنگی تصریح کرد: هنوز خیر به نتیجه نرسیده‌ایم، به دلیل اهمیتی که است که این حوزه دارد،‌ این حوزه مهم است مشکلات بحث کتابی که شما عنوان می‌کنید به این معاونت مربوط است،‌ مسایل نشر به این حوزه باز می‌گردد باید فردی آگاه و دانشمند منصوب شود تا ما، ناشران و نویسندگان هم دغدغه‌ای نداشته باشیم، البته با وسواس در حال بررسی گزینه‌ها هستیم، این دقت بهتر از این است که با سرعت عمل کنیم تا بعدا دچار مشکل نشویم.
 
* وظیفه ارشاد تامین کاغذ نیست اعلام نیاز است

وی درباره اینکه در دولت یازدهم متولی موضوع چاپ و کاغذ مشخص خواهد شد یا خیر، بیان کرد: ما مصرف‌کننده کاغذ و تولیدکننده هستیم نه اینکه وظیفه ما این است مستقیما کاغذ را تامین کنیم، وظیفه ما این است که نیازها را به وزارت صنعت اعلام کنیم تا آنها بر اساس نیاز به دنبال کاغذ بروند. اما جلسه‌ای با وزارت صنعت نداشته‌ایم.
 
* معاون فرهنگی می‌تواند حوزوی و اهل قلم باشد/ نامه قطع بیمه هنرمندان نویسندگان به دست من رسید نمِ‌دانم صحت دارد یا نه!

وی درباره بخش عمده ممیزی که مربوط به حوزه علوم انسانی و ادبیات است، تقریبا این موضوع چالش برانگیز بوده آیا برای معاون فرهنگی از حوزه نویسندگان انتخاب می‌کنید و یا چهره روحانی معرفی خواهید کرد: توضیح داد: این دو با هم قابل تجمیع است یعنی می‌تواند یک فرد حوزوی باشد که تحصیلات حوزوی داشته باشد که خودش هم اهل قلم باشد.

وی درباره قطع بیمه هنرمندان و نویسندگان و وروزنامه‌نگاران به دیلیل بدهی عنوان کرد: روز گذشته نامه ایشان به دست من رسید و ان‌شالله این نامه را در اختیار وزیر تعاون و کار و رفاه قرار می‌دهیم نمی‌‌‌دانم صحت دارد یا نه.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار