امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۴:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4966
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 132
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، محمدحسن طریقت منفرد شب گذشته با حضور در برنامه نبض ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، محمدحسن طریقت منفرد شب گذشته با حضور در برنامه نبض شبکه خبر افزود: هم اکنون 80 درصد امکانات بهداشتی و درمانی کشور در بخش دولتی متمرکز شده است ولی به دلیل اینکه بخش‌های بیمارستانی اختیارات لازم برای تصمیم گیری را ندارند بنابراین احساس مسئولیتی هم نمی‌کنند و ریشه این مشکلات در همین نکته نهفته است.

وی گفت: عدم اختیار تصمیم گیری در بخش‌ها و متعاقب آن بی‌مسئولیتی مهم ترین دلیل ناکارآمدی بیمارستان ها و در پی آن افزایش نارضایتی مردم است.

وزیر بهداشت افزود: باید همانند همه جای دنیا اداره بیمارستان‌ها را به مسئولان خودشان واگذار کنیم و به آنها اختیار بدهیم در خصوص بخش‌های خود هرگونه که صلاح می‌دانند تصمیم گیری کنند.

طریقت اظهار داشت: هم اکنون بخش سرپایی در بیمارستان‌های دولتی آن طور که باید فعال نیست. در حالی که امکانات این بخش بسیار زیاد است و این نشان می‌دهد ساختار نیاز به اصلاح دارد.

وی افزود: ما شأن همکاران خود را در خطوط مقدم خدمت رعایت نمی‌کنیم، خط مقدم خدمت در دستان گردانندگان بخش‌هاست. باید به آنها اعتماد کرده و ستاد وزارت بهداشت و ستادهای دانشگاه‌ها در قبال آنان فقط نقش حمایت کننده و ناظر را ایفا کنند.

طریقت در پاسخ به این سئوال که مشکلات مالی بیمارستان‌ها را چگونه رفع می‌کنید، گفت: تمام دغدغه پزشکان ما مسائل مالی نیست، نداشتن قدرت و اختیار لازم و رعایت نشدن شأن و منزلت پزشک در صف ها نیز برای آن ها مهم است.

وی ادامه داد: اگر این شأن و منزلت رعایت شود حیثیت علمی پزشک با بخش بیمارستان ها گره می خورد و باعث می شود پزشک برای حفظ حیثیت خودش هم که شده بهترین خدمات را به مردم بدهد و از حداکثر توانایی خود برای جلی رضایت مردم بهره ببرد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه معقول نیست که اختیارات 385 هزار پزشک، پیراپزشک و کارمند در جایی به نام ستادها متمرکز باشد، گفت: ما قیّم پزشکان و کارکنان نیستیم ما در ستادها خدمتگزار این افراد هستیم زیرا خدمت اصلی که به دست مردم می رسد را آنها ارائه می کنند و ما موظف هستیم از آنها پشتیبانی کنیم.

وی بیان داشت: البته یکی از شروط انجام این طرح، اجرای قانون تمام وقت شدن پزشکان است ولی برای این تمام وقت شدن باید به پزشکان انگیزه لازم از طریق اجرای این طرح داده شود.

طریقت منفرد گفت: البته پزشکانی هستند که تمایلی به تمام وقت شدن ندارند و ما آن‌ها را مجبور به این کار نخواهیم کرد ولی پزشکان بسیاری نیز هستند که خواهان تمام وقت شدن هستند و معتقدند برای انجام کارهای بیشتر اختیارات لازم را ندارند.

وی اختیار دادن به بخش‌ها را با واگذاری بیمارستان ها متفاوت دانست و گفت: درآمد بیشتر از کار و تولید بیشتر حاصل می‌شود. بخش های بیمارستانی نیز هنگامی به سود دهی می‌رسند که قادر باشند کار بیشتری انجام دهند و این امر نیز مستلزم رعایت شأن پزشکان با واگذاری اختیارات تصمیم گیری به آنهاست.

وزیر بهداشت با اعلام اینکه داشتن درمانگاه های اقماری توسط بیمارستان ها به انجام این طرح کمک می کند، اظهار داشت: هم اکنون هم بیمارستان هایی هستند که با تاسیس درمانگاه های اقماری در نقاط مختلف شهر، بیماران بیشتری  را پذیرش می کنند و سایر بیمارستان ها نیز می توانند چنین کنند.

وی در خاتمه با اعلام اینکه این طرح در برخی بیمارستان های تهران به صورت پایلوت در حال انجام است اظهار امیدواری کرد تمام بیمارستان ها این طرح را کم کم اجرا کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار