امروز : جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 17
۲۳:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49678
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 133
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، دهمین انجمن حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از نامزد اتحاد نیروهای اصلاح طلب این ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، دهمین انجمن حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از نامزد اتحاد نیروهای اصلاح طلب این کشور اعلام حمایت کرد.

در این نشست سراسری حزب نهضت اسلامی تاجیکستان خانم «آینهال بابانظراوا» به ‌عنوان نامزد این حزب برای انتخابات قریب‌الوقوع ریاست جمهوری این کشور معرفی شد.
هفته‌ گذشته اتحاد نیروهای اصلاح طلب تاجیکستان که متشکل از چند حزب سیاسی، سازمان‌‌های غیردولتی و شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی این کشور می‌باشند، از نامزدی خانم بابانظراوا برای انتخابات آتی ریاست جمهوری تاجیکستان پشتیبانی کرده بود.

«محی‌الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان ضمن سخنرانی در این انجمن به‌نوع نگاه حزب خود به‌ بحث انتخابات ریاست جمهوری و منافع ملی اشاره کرد.
وی گفت: ما مدت‌ها قبل از انتخابات اعلام کردیم که شرکت حزب نهضت اسلامی در انتخابات آینده ریاست جمهوری مشروط به‌ اجرای چند موضوع مشخص خواهد بود.

یکی اینکه چنانچه حزب حاکم دموکراتیک خلق تاجیکستان پایبندی خود به‌توافق‌نامه صلح و رضایت ملی را که ما یک طرف از قضیه بودیم، اعلام و در عمل ثابت بکند، از نامزد حرب حاکم حمایت خواهیم کرد.

چنانچه این موضوع پس از گذشت مدتی محقق نشد، حزب نهضت اسلامی از نامزد فراحزبی که بر منافع ملی و ارش‌های حزب نهضت اسلامی احترام بگذارد، حمایت به‌عمل خواهد آورد.

و در نهایت چنانچه دو مورد فوق تحقق پیدا نکرد، حزب نهضت اسلامی نامزد خود را به‌صورت مستقیم وارد میدان خواهد کرد.

رئیس حزب نهضت اسلامی، ادامه داد: متاسفانه به پیشنهاد اول ما توجهی نشد، هرچند ما فقط تائید پایبندی بر تعهدات صلح را می‌خواستیم و بس. و چون خبری نشد، به‌دنبال نامزد فراحزبی رفته و خدا را شکر که پس از سال‌ها تعدادی از احزاب سیاسی، سازمان‌ها و شخصیت‌ها توانستند دور هم جمع بیایند و پس از چندین دور بحث و بررسی، به ایجاد اتحاد نیروهای اصلاح طلب تاجیکستان دست پیدا کنند.

این اتحاد هفته پیش بر سر نامزد واحد به توافق رسید و خانم بابانظراوا شایسته این عنوان دانسته شد.

کبیری حمایت حزب نهضت اسلامی از نامزدی یک نفر خانم و آن هم در جامعه محافظه‌کار کشورش را اقدام غیرعادی ولی هم‌زمان آگاهانه تلقی کرد.

وی گفت: حزب ما طی این همه سال‌ها از منافع دولت و ملت همواره حمایت به‌عمل آورده است اما در مقابل مورد فشار مقامات قرار گرفت.

رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در بخش دیگری از سخنرانی خود انتخاب بابانظراوا به‌عنوان نامزد ریاست جمهوری را انتخابی موفق عنوان کرد و بار دیگر یادآور شد که هدف این حزب نه قدرت بلکه تامین آزادی‌های واقعی و عدالت اجتماعی است.

وی بر آن اشاره کرد که حزب نهضت اسلامی می‌خواهد تا کشور از این مرحله نظام مدیریت خودکامه‌ عبور کند و این ذهنیت تثبیت و نهادینه شود که مقامات برای خدمت به‌مردم برگزیده می‌شوند نه اینکه خود را در موقعیت فرمان‌روایی بر مردم ببینند.

کبیری با یادآوری از ‌مباحث موجود در جامعه کشور و بیرون از آن گفت که در حالی بیش از 50 درصد هواداران و اعضای حزب نهضت اسلامی هنوز قبل از انجمن حمایت خود از نامزدی زن را اعلام کردند، خیلی از سکولارها با این اقدام مخالفت به‌عمل آوردند که فاصله بین حرف و عمل آن‌ها را برجسته‌تر به‌نظر می‌رساند.

در این انجمن تعدادی از نمایندگان حزب خواستار معرفی نامزدهای دیگری نیز (نظیر حاج اکبر توره‌جانزاده شخصیت برجسته مذهبی و سیاسی، محمودجان قاسم‌اف فعال اجتماعی و خانم ظرفا رحمانی نماینده حزب نهضت اسلامی تاجیکستان) شدند که اشخاص مورد نظر آن‌ها از معرفی نامزدی خود منصرف شدند.
از جمله «حاج اکبر توره‌جانزاده» ضمن سخنانی حمایت از بابانظراوا را حمایت از آینده بهتر تاجیکستان عنوان کرد و گفت که مردم نیازمند آزادی‌های سیاسی و دینی می‌باشند.

وی خاطرنشان کرد که شخصیت‌های اسلامی و همچنین حزب نهضت اسلامی به‌دنبال تغییر نظام نبوده و فکر تشکیل جمهوری اسلامی را نیز ندارند بلکه هدف آن‌ها ایجاد جامعه اسلامی است.

توره‌جانزاده همچنین خواستار حمایت از نامزدی خانم بابانظراوا شد و گفت که در کشورهای به‌ مراتب سنتی‌تر و اسلامی‌تر نظیر بنگلادیش، اندونزی، پاکستان و... بارها زنان برای مدیریت کشورهایشان انتخاب شده‌اند که این تجربه برای تاجیکستان مفید خواهد بود.

سپس نمایندگان حاضر در انجمن حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از بابانظراوا به‌عنوان نامزد اننخابات ریاست جمهوری این کشور حمایت کردند.
نامزد حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، طی سخنانی با تشکر و قدردانی از حمایت انجمن خزب نهضت اسلامی، گفت: من از جانب خیلی‌ها از جمله اعضای خانواده‌ام تحت فشار قرار دارم که چرا به‌عنوان یک نفر دموکرات از طرف حزب نهضت اسلامی برای اشغال کرسی ریاست جمهوری معرفی شده‌ام.

وی به‌ ارتباط خود با موسسان حزب نهضت اسلامی استاد «سید عبدالله ‌نوری» و «محمدشریف همتزاده» اشاره کرد و گفت که قرار گرفتن در مقابل بی‌عدالتی را دین خود می‌داندو به‌ این خاطر با قوانین مربوط به‌تنظیم آئین و سنن ملی و همچنین ممنوعیت حجاب و رفتن نوجوانان به‌ مساجد به‌طور جدی مخالفت کرده است.

وی گفت: من بودم که در برابر این موارد صدا بلند کردم در حالی که مفتیات و امام خطیبان در اصل حرفی نزدند.

بابانظراوا قول داد که چنانچه رئیس جمهور تاجیکستان انتخاب شود، به‌عنوان ضامن اجرای قانون اساسی بحث انحلال قوانین مورد اشاره را به‌ پارلمان پیشنهاد خواهد داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد که چنانچه رئیس جمهور انتخاب شود، برنامه اتحاد نیروهای اصلاح طلب تاجیکستان را به‌طور کامل اجرا خواهد کرد و نه‌ تنها منتظر پایان دوره ریاست جمهوری خود (یعنی 4 سال) خواهد ماند بلکه قبل از آن از قدرت کناره‌گیری خواهد کرد.

خانم بابانظراوا به‌شرکت‌کنندگان انجمن حزب نهضت اسلامی تاجیکستان قول داد که تحت هیچ شرایطی عقب‌نشینی نخواهد کرد و قدر اعتماد آن‌ها را خواهد دانست.

در این انجمن در کنار حدود 500 نفر نماینده حزب، همچنین نمایندگان نهادهای رسمی تاجیکستان و سفارت‌خانه‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و تعداد بالای رسانه‌های گروهی داخلی و خارجی مقیم دوشنبه شرکت کردند.

بابانظراوا از حقوقدان‌های مطرح تاجیکستان بوده طی سال‌های گذشته مسئولیت نمایندگی  چندین سازمان‌های خارجی را بر عهده داشته است و اکنون نیز مسئول بنیاد اجتماعی «دورنما» در تاجیکستان می‌باشد.انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها