امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۸:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49701
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 124
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ضیافت شام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای شاعران شامگاه گذشته هم زمان با ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ضیافت شام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای شاعران شامگاه گذشته هم زمان با روز شعر و ادب فارسی در باغ زیبا برگزار شد.

* اکرامی‌فر: پیوند شعر با معاونت‌های وزارت ارشاد/ شرط و شروط برای شرکت در محافل

محمود اکرامی‌فر شاعر در سخنانی با اشاره به اینکه سخنران نیستم اظهار داشت: بغض چندین ساله ما باز شد/ یا علی گفتیم و عشق آغاز شد؛ چند کلمه به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عرض می‌کنم و آن اینکه امروز مصاحبه‌ای با من شد و گفتند چه مطالبی از وزیر ارشاد داری، من در پاسخ گفتم از هیچ کس مطالبه ندارم، مستغنی‌تر از آن هستم که مطالبه‌را بگویم و از خودم هم طلب‌کار نیستم، از آقای وزیر هم مطالبه‌ای ندارم اما چند پیشنهاد می‌کنم.

وی ادامه داد: این کار مطالبه نیست به معنای بی احترامی هم نیست به معنای استغنای شاعران است، استغناء شاعرانه از این جهت اگر هم چیزی بخواهم برای شعر خواهم خواست نه برای خودم و نه برای دوستان، از این جهت اول عرض می‌کنم آقای وزیر: شعر همان است که رهبر انقلاب فرمودند «سرمایه ملی است»، هیچ تعریف دیگری نه اضافه و نه کم می‌کنم.

اکرامی‌فر تصریح کرد: همین سرمایه ملی که شاعر با تولیدات و خلق‌های شاعرانه خود به فرهنگ کمک می‌کند زبان فارسی را پاس می‌دارد و با خلق عناصر فرهنگی به تراکم فرهنگی کمک می‌کند. شعر وسیله‌ای است که ارتقاء فرهنگ و ارتقاء هویت ایرانیان را در جهان به اثبات می‌رساند.

این شاعر با تاکید بر اینکه می‌خواهم شعر را با معاونت‌های دیگر شما پیوند بزنم، افزود: شما یک معاونت در وزارت ارشاد دارید خوش‌نویسی دارید که شاعر شاعران را می‌نویسد، سرودی که ساخته می‌شود از شعر شاعران است، بن‌مایه و محتوا برای شاعران است، معاونت سینمایی داریم که مطلع و مقطع فیلم‌های شما شعر شاعران است، حسن مطلع و حسن مقطع تمام سریال‌ها و فیلم‌ها شعر شاعران است؛ شما یک معاونت مطبوعاتی آقای وزیر، صفحاتشان پر از اشعار شاعران است و ...

وی با اشاره به اینکه 10 دوره دبیر جشنواره مطبوعات بوده و هستم خاطر نشان کرد: هر روز روزنامه‌ها را رصد می‌کنم شعرهای شاعران زینت‌بخش خبرگزاری‌ها، سایت‌ها و روزنامه‌ها است؛ معاونت فرهنگی دارید نمی‌خواهم بگویم شعر گل سر سبد این معاونت است. اما یکی از ارکان این معاونت به شمار می‌رود.

وی در ادامه درخواست کرد: در همین سالن در حضور بسیاری از آقایان از سید محمد حسینی وزیر ارشاد دولت دهم خواهش کردم که نمی‌گویم به شعر توجه ویژه کنید اما سالی از 5 یا 10 فیلم حمایت می‌کنیم که می‌توانیم حمایت یک یا دو فیلم را به کل شعر ایران اختصاص داد. حرف زیادی می‌زنم؟ آن حمایت مادی و معنوی که از دو فیلم می‌کنید به تمام شعر ایران اختصاص دهیم. که تعداد آن به اندازه بازیگران و سیاه‌‌لشکری‌ها هم نیست.

اکرامی‌فرد افزود: مجموعه شعر فراز و فرودهای بسیاری داشته‌اند، ما قائم‌مقام شعر هم داشته‌ایم، دفتر شعر هم داشتیم، اما شعر کار خود را می‌کند. حرف خود را می‌زند، در حال حاضر یک دفتر شعر دارید که مسئول خوبی دارد این رستم اسب و اسلحه می‌خواهد چرا که تورانیان به مرزهای خراسان رسیده‌اند به این رستم اسب و اسلحه بدهید تا شعر را در طول سال کمک کند نه در جشنواره‌ها البته جشنواره‌ها خوب هستند خرمن خوبی است اما چقدر گل کاشته‌ایم که حالا می‌گوییم این خرمن ما است کسی که نکارد هر چه درو کند از آن دیگران است خوشه برای دیگران است.

وی گفت: خواهش می‌کنم و این خواهش برای شخص من نیست بلکه برای شعر است حتی برای شاعران هم نیست. شعر که به همه معاونت‌ها و هنرهای مجموعه کمک می‌کند محتوایش مهم است.

وی در پایان افزود: ما شما را دوست داریم و برایتان آرزوی موفقیت می‌کنیم و در برنامه‌هایی که برای شعر‌ خواهید داشت همه شاعران کمک خواهند کرد البته به شرط ها و شروط‌ها که قطعا آن شرط و شروط‌ها هم مثبت و در جهت اعتلاء فرهنگ و هویت ایرانی است. مجموعه‌ای را که می‌بینید با هم متفاوتیم اما متخالف نیستیم شاعر مخالف شاعر دیگر نیست این حسن را در این مجموعه خواهیم دید که ما با هم متفاوتیم نه مخالف تفاوت هم برای این است که آن عنصر زایش و خلاقیت بالنده شود. برای شما آرزوی موفقیت و برای شاعران آرزوی سلامتی می‌کنم.
 
* محمودی: آخرین بار تیر 84 به ارشاد رفتم/ به من گفتند مبادا در این مجلس تلخ سخن بگویی/ لازم نیست شعر دولتی شود

سهیل محمودی از دیگر شاعرانی بود که ضمن تبریک میلاد امام رضا و روز شعر و ادب عنوان کرد: خوشحالم در روز تولد امام رضا و همزمان با شبی که فردای آن روز به عنوان شعر و ادب نامگذاری شده در جمعی هستم که دوستان شاعر وجود دارد و با عزیزی که مسئولیت فرهنگ این سرزمین را یک ماه است به عهده گرفته ملاقات دارم چرا که خود ما او را انتخاب کردیم. رئیس‌جمهوری را انتخاب کردیم که او آقای جنتی را به این وزارتخانه آورد پس از این باب خوشحالم.

وی تصریح کرد: آخرین باری که در وزارت ارشاد حضور پیدا کردم تیرماه 1384 بود تا به امروز ( یعنی 8 سال به ارشاد نیامده‌ام) نمی‌خواهم تلخ صحبت کنم وقتی آقای طراوت‌پور به من گفت به این مجلس بیا تاکید کرد که مبادا تلخ سخن بگوی که به ایشان گفتم نه دوستانه سخن می‌گویم اما در دودل می‌کنم و شعری درباره امام رضا می‌خوانم.

وی با اشاره به اینکه پوریا فرزندم در خانه آقای مسجد جامعی بزرگ شده توضیح داد: به آقای مسجد جامعی گفتم که قرار است در این محفل سخنرانی کنم.

گفت اول از همه تشکر کن از وزیر ارشاد که با سعه‌صدر و وسعت مشرب این روزگار و یک ماه و چند روز را سپری کرده‌اند و امید را در دو دل‌ها ایجاد کرد. این ادبی بود که یکی از مردان اخلاق و ادب روزگار ما احمد مسجد‌جامعی به من تلنگر زد که تشکر می‌کنم.

این شاعر گفت: واقعیت این است که آنهایی که با کلمه سروکار دارند راز کلمه و ادبیات آن را پرسشگر می‌دانند.هنرهای دیگر جایگاه خود را دارد اما کلمه با پرسشگری توأمان است.

به گفته وی؛ همان کلمه‌ای که فرشتگان با خدا حرف زدند و اعتراضی هم نکردند، این پرسشگری نوعی دوستی را درخود مستتر دارد. معمولا فکر می‌کردند در این 8 سال که ادبیات شنونده است البته شنونده معمولا مشخص شد رفیق باشد یا نه همراه باشد یا نه. اما پرسشگر رفیق است و همراه دائمی.

وی ادامه داد: کسی که قطعا نسبت به شما پرسشگر است، شما را پذیرفته و این را می‌داند البته کارمند‌داشتن در حوزه‌های فرهنگ و ادبیات خیلی راحت است اما رفیق‌داشتن برای اینکه همفکری شود و با اندیشه‌ها کنار آید سواکردنی است، به دست آوردنی است، پس اگر بداخلاق باشد.

وی به نکته دوم اشاره و متذکر شد: نکته دوم اینکه این پرسشگری در تاریخ ما اوج و عروج خود شاعران بوده است فکر می‌کنم پرسشگری هم به خود انسان معنا می‌دهد و هم به روزگار که در او به سر برده است.

محمودی با اشاره به اینکه به واقع ادب شعر به دولت اوست عنوان کرد: به این موضوع تأکید می‌کنم، لازم نیست شعر دولتی شود، لازم نیست ما شاعر پرور باشیم.باید حوزه فرهنگ را با سینه باز و قلب گشاده ایجاد کنیم، آدم‌های مخالف را بپذیریم و در کنار آدم‌های پرسشگر باشیم آدم‌های صاحب اعتقاد را پذیرا شویم و ... یقینم این است که پرسشگرا به ما معنا می‌دهد.

وی افزود: افراد بسیاری آمده و رفته، از سال 1300 که سرآغاز یک اتفاق در تاریخ سیاسی فرهنگی ما است تا به امروز چرا باقیمانده است؛ نیما پرسشگر است و آنهایی که با اون همبازی بوده‌اند  مجال رشد نیما را فراهم کرده‌اند همه سربلند و آنهایی که نیما از ترسشان در خانه می‌لرزید امروز سرافکندگان تاریخ هستند، من همه حرفم این است اگر ادبیات می‌خواهیم بگذاریم منتقد شود، ادبیاتی که باورمند است همه چیز را نمی‌پذیرد.

سهیل محمودی به صحبت یک ساعته خود با علی مرادخانی اشاره و ابراز داشت: اینکه ما بتوانیم محله‌های گوناگون اندیشه‌های مختلف را زیر یک چتر بگیریم ارزنده است به او گفتم با حضور شما در ارشاد خیلی د‌لها شاد شد خیلی از افراد حاشیه گرفته بودند که من کوچکترین آن آدم‌ها هستم که به حاشیه رفتم من کوچکم اما بزرگان که به گوشه‌ای رفته بودند شادمان شدند که تو در ارشادی و این اتفاق خوب است.در سایت‌های اجتماعی معمولا می‌نویسند، «روحانی مچکریم» من می‌گفتم آقای مرادخانی این کفایت می‌کند که تو در ارشاد حضور داری و من می‌گویم روحانی مچکریم واقعیت این است که شنیدم خانه سینما با همت باز شده که باید سپاسگذاری کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر آقای جنتی در این محفل است و اینجاست شاید 5 سال دیگر نباشد و من در خانه او و یا او در خانه ما باشد. باید سپاسگذاری کرد که خانه سینما با سرافرازی باز شده است.

وی با اشاره به خانه شاعران تاکید کرد: 8 سالی می‌شود که خانه شاعران با بیشترین جفاها روبرو بوده است خواهش می‌کنم آقای جنتی به این محفل بیاید آنجا خانه دوستان شما دوستان اگر هم منتقد باشند، بله نگویند، چشم نگویند اما دوست هستند.

وی در پایان با انتقاد از نامگذاری شعر به نام شهریار افزود: شاید من هم جزو مخالفین باشم اما شهریار را دوست دارم او قله است از جایگاه آدم باورمند انتقادهایی مطرح می‌کند که جان آدم‌ها برای تغییر تکان می‌خورد.

محمودی در پایان مناظره منبر و دار را خواند که شعری انتقادی است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها