امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۶:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49722
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمود خدادوست صبح امروز در همایش طب سنتی از منظر یونسکو، گفت: بحث امروز استفاده از ظرفیت طب سنتی و ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمود خدادوست صبح امروز در همایش طب سنتی از منظر یونسکو، گفت: بحث امروز استفاده از ظرفیت طب سنتی و مکمل‌هاست چون عقل سلیم حکم می‌کند که برای سلامت مردم از همه ظرفیت‌ها و دانش‌های موجود استفاده کنیم.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت افزود: صرف استفاده از دانش طب کلاسیک دانش ما را از ندانستن طب سنتی و مکمل ضمانت نمی‌کند و افرادی که در طب نوین به صورت مسلح و مسلط کار می‌کنند، نمی‌توانند ادعا کنند که در مورد بیماریها کارها کاملاً درست انجام می‌دهند و اگر چنین ادعایی کنند از نظر اخلاقی مسئول خواهند بود.

خدادوست افزود: این بدان معنا نیست که همه ظرفیت‌های طب سنتی و مکمل درست، صحیح و بدون چون و چراست چرا که ما به ظرفیت‌های تأیید شده معتقدیم و می‌خواهیم در کنار طب رایج و کلاسیک از این ظرفیت هم استفاده کنیم.

معاون طب سنتی وزارت بهداشت گفت: سازمان بهداشت جهانی(WHO) طب سنتی را از 30 سال قبل مورد تاکید قرار داد و این سازمان از سال 1977 این تعریف را اعلام کرد. اما برخی کشورها بودند که قبل از این تاریخ به طور غیر رسمی از طب غیر رسمی استفاده می‌کردند. مثلاً در کشور چین از سال 1951 طب سنتی وارد نظام سلامت شده است. در پاکستان نیز در سال 1965، در هند در سال 1993 و در ویتنام در سال 1955.

خدادوست تصریح کرد: 77 درصد مردم در آلمان، 75 درصد مردم در فرانسه، 48 درصد در استرالیا و 42 درصد در آمریکا به نحوی از ظرفیت‌های طب سنتی استفاده می‌کنند و باید این ظرفیت‌های موجود در طب سنتی را شناخت و در خدمت سلامت مردم قرار داد.

وی افزود: برای تأیید از افراط و تفریط های موجود در حوزه طب سنتی متولیان امر سلامت در وزارت بهداشت برای ورود طب سنتی به نظام سلامت ورود دانشگاهی آن را رقم زدند و در کشور ما در سال 2007 فقط طب سنتی را به عنوان یک رشته دانشگاهی داشته است.

وی به ظرفیت طب سنتی ایرانی اشاره داشت و افزود: استفاده از طب سنتی ایرانی به معنای واپسگرایی، تحجرگرایی و بازگشت به هزار سال قبل نیست، بلکه ما می‌خواهیم از طب سنتی و از دانش این طب در بستر دانشگاه و هر آنچه که برای سلامت مردم مفید است استفاده کنیم.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در  ۵ یا ۶ سال اخیر توسعه بسیار خوبی در زمینه طب سنتی صورت گرفته و به نظر می‌رسد این بستر برای ورود خدمات طب سنتی در نظام سلامت مناسب باشد. به طوری که ورود طب سنتی به نظام سلامت در سال 92 به طور رسمی کلید خورده است.

وی با تأکید بر این مطلب که طب سنتی ایران با تأکید بر پایبندی به اصول اخلاقی وارد نظام سلامت می‌شود، گفت: خرافات و روش‌های درمانی تأیید نشده نباید وارد نظام سلامت شوند.

وی افزود: در طب سنتی تأکید 80 درصد دستورات حفظ سلامت مردم دارد و اصل بر پیشگیری است نه درمان.

معاون طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: متولیان امر سلامت باید دستورالعمل‌های مشخصی را تعیین کنند و در این زمینه سیستم نظارتی نیز فعال شود. برای آموزش همگانی نیز باید قدم‌هایی برداشته شود و همگان بدانند استفاده از طب سنتی و مکمل‌ها به معنای ایمن بودن و بی‌ضرر بودن نیست و طب سنتی بی‌خطر نیست.

وی به شیادی در خصوص طب سنتی و مکمل در تمام سطح دنیا اشاره داشت و گفت: چون سرعت رشد طب مکمل متناسب با مستندات نبوده و از طرفی باورهای مردمی در ناتوانی طب نوین در درمان بیماری‌های مزمن باعث شده اقبال مردم به طب سنتی زیاد شود. در این حوزه شیادی و افراط و تفریط نیز به چشم بخورد.

وی پایبندی به اصول اخلاقی را از نکات بارز در طب سنتی دانست.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها