امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۵:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49749
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، این اثر در تفسیر پایانی محاوره کتاب «فلسفه، سیاست و خشونت» اثر رضا داوری اردکانی نوشته شده و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، این اثر در تفسیر پایانی محاوره کتاب «فلسفه، سیاست و خشونت» اثر رضا داوری اردکانی نوشته شده و به این جهت می‌توان آن را مجلد دوم کتاب «فلسفه، سیاست و خشونت» به شمار آورد.

رضا داوری‌اردکانی در پاسخ به این پرسش که فلسفه با یأس چه مناسبت دارد؟، نوشته است: «یأس نه بلکه دروغ نگفتن به چشم و گوش و دل و جان». نویسنده در ابتدای مقدمه کتاب می‌نویسد: «این پاسخ که قدری متشابه و مبهم است به بحران اخلاق در زمان ما و انحطاطی که جهان را به خطر انداخته است باز می‌گردد. پس باید در توضیح آن سعی شود».

نویسنده در بخشی از مقدمه مفصل کتاب آورده است: «این دفتر دو بخش دارد و هر یک از دو بخش شاید شرح و توضیح و تفصیل مطالب بخش دیگر باشد. من آن را برای آنکه پژوهشی در راستگویی و دروغگویی باشد، ننوشته‌ام».

این یادداشت‌ها با توجه به اینکه دروغ کاری بسیار عادی و شایع و همه جایی است و با این نگرانی که روابط آدمیان نمی‌تواند بر مبنای دروغ استوار شود، نوشته شده است و نویسنده تصریح می‌کند: «مهم این است که از وخامت وضع بیگانگی و بی‌پناهی مردمان در جهان نیست‌انگار کنونی غافل نباشیم و دروغ و نفاق ناشی از این بیگانگی و بی‌پناهی و نیز گسیختگی پیوندها و پیمان‌ها را ناچیز نینگاریم. شاید نتوان یک جهان بشری بدون دروغ ساخت اما همیشه و پیوسته در جهان پر از دروغ هم نمی‌توان به سر برد. اگر دروغ را نتوان به کلی از میان برداشت لااقل نباید بگذاریم که زشتی آن از یادها برود و امری عادی و مباح تلقی شود».

نویسنده در پایان مقدمه کتاب توضیح می‌دهد: «لحن نوشته در بعضی جاها تلخ است، اما این تلخی در جنب تعظیم به صدق و صدیقان نباید چندان ناگوار باشد. من چشم خود را به روی خوبی‌ها و زیبایی‌ها نبسته‌ام و نمی‌خواهم همه از زشتی و پلشتی بگویم اما وقتی به جای دیدن و گفتن خوبی‌ها و زیبایی‌ها، زشتی‌ها و بدی‌ها را زیبایی و خوبی می‌خوانند از یادآوری این تحریف و دروغ خودداری نباید کرد. دروغ وجود آدمی را تباه می‌کند و آینده زندگی را به خطر می‌اندازد. در جهان همیشه دروغ بوده است اما بنای جهان بر صدق و راستی استوار است. اگر صدق و صفا از میان برود و فراموش شود و دروغ زبان و جان را به تسخیر درآورد، باید در انتظار فاجعه بود».

کتاب حاضر مشتمل بر دو بخش با عناوین: «ملاحظاتی درباره راستی و راستگویی» و «زبان، خاموشی و دروغ» است. بخش اول 10 فصل و بخش دوم 7 فصل دارد. عناوین فصول کتاب عبارتند از: دروغ چیست؟، دروغ و مصلحت و حقیقت، جایگاه دروغ در زبان، راستی و آزادی در سخن، گوینده سخن و قصد او، دروغ و مصلحت، فاش‌گویی و فضیلت آزادی، سیاست و دروغ، دروغ در تبلیغات و تاریخ‌نویسی، مروری دوباره در انواع دروغ و صور دروغگویی (دروغ سازمان یافته)، و بخش دوم شامل فصولی چون دروغ در شعر و صدق در زبان اهل معرفت، راستی و مرگ، دروغ در عصر اطلاعات و وضع توسعه‌نیافتگی، دروغ سیاستمدار و دروغ دانشمند در سیاست و جامعه، دروغ در زبان غالب و در سخن قدرت، شعر، افشاگر جهان دروغ و اخلاق در ذیل سیاست است.

در پایان کتاب فهرست اعلام و فرهنگ اصطلاحات و تعبیرات خاص آمده است.

کتاب «فلسفه، ایدئولوژی و دروغ» شهریور امسال در 282 صفحه و به شمارگان 1100 نسخه از سوی انتشارات سخن منتشر شد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار