امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۴:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49858
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 76
علیرضا استقامتی در گفت‌‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد عوامل مؤثر در ایجاد بیماری‌های قلبی گفت: باید نگاهی پیشگیرانه نسبت به عوامل خطر در ...

علیرضا استقامتی در گفت‌‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد عوامل مؤثر در ایجاد بیماری‌های قلبی گفت: باید نگاهی پیشگیرانه نسبت به عوامل خطر در بروز بیماری‌های قلبی داشته باشیم چرا که این بیماری شایع‌ترین علت مرگ و میر در همه جای دنیاست و اگر تلاش کنیم تا ریسک‌فاکتورهای ابتلا به بیماری قلبی - عروقی را کاهش دهیم چیزی حدود 7 سال به طول عمر افراد اضافه می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه بیماری‌‌های قلبی - عروقی از 40 سال اخیر روند صعودی در پیش گرفته افزود: مقالاتی که در دانشگاه هاروارد انگلیس به چاپ رسیده نشان می‌دهد که فشار خون عامل مرگ 10 میلیون نفر طی یکسال در دنیا بوده و سیگار کشیدن و مصرف کم میوه در رده‌های بعدی قرار می‌گیرد.

استقامتی تصریح کرد: متأسفانه برخی افراد مصرف مناسب میوه را جدی نمی‌گیرند در حالی که طبق این تحقیقات چاقی، قند بالا، نمک و الکل در رده‌های بعدی عامل مرگ و میر قرار می‌گیرد و باید به عادت تغذیه‌ مناسب هم بها دهیم.

این متخصص غدد افزود: اگر چه تمام راهنماهای بالینی و پیشگیری نگاهشان به تمام عوامل خطر از جمله LDL بالا، سابق خانوادگی بیماری قلبی زودرس و چاقی تنه‌ای است اما حتی داشتن یک عامل خطر نیز فرد را از ابتلا به بیماری قلبی - عروقی مصون نمی‌کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به آماری که از سوی مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از سال 2005 تاکنون بررسی شده گفت: شیوع دیابت در کشور از 7.8 درصد در سال 2005 به بیش از 10 درصد رسیده است و یک چهارم مردم کشور ما به فشار خون بالا مبتلا هستند که مهمترین عامل مرگ و میر است.

وی افزود: 42 درصد ایرانی‌ها کلسترول خون بالا دارند و چاقی و اضافه وزن به ویژه چاقی تنه‌ای در نیمی از جامعه به چشم می‌خورد.

وی گفت: توصیه ما این است که همه افراد بالای 40 سال حتی آن‌هایی که علائمی از بیماری قلبی ندارند یک دوره غربالگری برای عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی را انجام دهند نه اینکه وقتی فرد بیمار شد تازه به فکر درمان بیفتیم.

وی در پاسخ به اینکه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در طول عمر افراد چه تأثیری دارد گفت: مطالعات نشان داده آن‌هایی که فقط دو عامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را دارند در صورت پیشگیری نکردن در طول زمان طول عمر کوتاهتری خواهند داشت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها