امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49860
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 107
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، «مرتضی میرسراجی»متولد سال 1358،اولین واقف سایبری لقب گرفته است که در اداره کل اوقاف و امورخیریه استان تهران، وب سایت ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، «مرتضی میرسراجی»متولد سال 1358،اولین واقف سایبری لقب گرفته است که در اداره کل اوقاف و امورخیریه استان تهران، وب سایت رکوردهای جهانی الخیرات به نشانی اینترنتی www.al-khayrat.org و دامنه ir آن را وقف کرده است.

بر طبق وقف نامه مذکور، درآمدها، جوایز ، هدایا، حمایت‌های مالی و غیره به موقوف علیهم( برگزیدگان وبسایت که منتخب هیئت داوری هستند) اختصاص داده می شود. این وقف منفعتی و عام است و نخستین وقف سایبری جهان لقب گرفته است.

مرتضی میرسراجی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت:در وب سایت الخیرات سعی بر این است تا کارهایی که عیار 24 دارند و «ترین» و خوب محسوب می‌شوند به مردم معرفی کنیم و در حال حاضر در این راستا حدود 75 وقف جالب، چه از نظر نوع و عواید، برای معرفی در این وبسایت قرار گرفته است. همیشه دوست داشتم به عنوان یک واقف مطرح شوم به همین خاطر به ذهنم رسید تا یک وقف سایبری انجام دهم و وب سایت الخیرات که ثبت رکوردهای معنوی، برای اولین بار در جهان بود، جاودان‌تر کنم.

این واقف خیراندیش در ادامه در پاسخ به این سؤال که چرا برای جاودانی وقف را انتخاب کرده است، بیان داشت: واقف شبیه پادشاهی است که بعد از مرگش هم حکمش جاری است، امیران، والیان، حاکمان و پادشاهان کسانی هستند که بعد از مرگشان دیگر، حکمشان جاری نیست اما واقف، فردی است که بعد از مرگ هم حکمش جاری است و من تصمیم داشتم این وبسایت برای همیشه در فضای سایبری باقی بماند و محلی برای ترویج، تشویق و ترغیب آدم‌ها، به خوبی‌ها باشد. معتقدم زمانی مردم کارهای خوب و پسندیده، دیگران را می‌بینند به سمت انجام چنین کارهایی جذب می‌شوند و این سیاستی است که هم اکنون افراد مروج کارهای شیطانی و غیر الهی دنبال می‌کنند و در کارهای نیک و الهی نیز باید از همین شیوه استفاده کرد و برخی امور را به عنوان نصب العین در برابر افراد قرار داد تا آنها نیز به سمت چنین کارهایی گرویده شوند. به همین جهت برای نهادینه شدن فرهنگ نیکی کردن و این سنت حسنه، آن را وقف کردم و هدف من از این کار، ایجاد یک صدقه جاریه برای خودم بود و این که بتوانم سهم کوچکی در ترغیب و تشویق افراد به سمت کارهای نیک ادا کنم.

وی یادآور شد: وب سایت الخیرات را وقف کردم که در حوزه وقف سایبری و وقف وبسایت، اولین وقف در جهان محسوب می‌شود و در این راستا فضای وبسایت شامل؛ دامنه IR و ORG و دیتابیس این وبسایت (مطالبی که با تحقیق و پژوهش بدست آمده است) و درآمدهای این وب سایت را بعنوان عوائد برای موقوف علیهم وقف کردم که گروه هدف در وقف‌ها می تواند شامل؛ افرادی بی بضاعت و فقیر باشد که در این مورد، این افراد همان رکورداران وبسایت الخیرات به شرط حیات تعریف شده‌اند که از درآمدها، کمک‌های مالی خیران، حمایت‌های دولتی و بین المللی‌، تبلیغات وبسایت ،جوایز جشنواره‌ها و... به برگزیدگان منتخب هیئت داوران وب سایت، اختصاص می‌یابد.

وی درباره واگذاری تولیت این موقوفه ابراز داشت: واقف و تولیت آن در حال حاضر خودم هستم و تا زمانی که در حیاتم، تولیتش برعهده اینجانب است تا به سرمنزل مقصود برسد. این کار در ابتدا همچون یک بذر است و نیازمند رسیدگی است تا به یک درخت تنومند و قوی مبدل شود و نیازمند زمان، صبر و حوصله است و باید سختی‌ها و مشکلات را تحمل کرد و در این برهه از زمان کسی جز خودم توان این کار را ندارد. براساس وقفنامه بعد از خودم، افرادی برای تولیت این وقف معرفی شده‌اند.

این واقف خیراندیش درخصوص راهکارهای نهادینه کردن فرهنگ وقف بیان داشت: برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی که هم اکنون در خصوص وقف با مشارکت این سازمان در حال اجرا و نمایش است، مفید و خوب است اما باید جدیدتر و جذابتر شود. من به‌عنوان یک جوان سعی کردم، وقف را از یک منظر دیگر نگاه کنم و بجای اینکه به فواید وقف بپردازم که عموما، همه باخبر هستند، هفتاد وقف  جالب که انجام شده و در اوقاف به ثبت رسیده و درکتاب‌ها معرفی شده بود را در این وبسایت قرار دادم. یکی از آنها، «وقف دیگ بود» که خود این موجب می‌شود که ذهن افراد درگیر شود که مگر دیگ را هم می‌شود، وقف کرد یا مثلا وقف مواد بهداشتی حمام در یزد بود یا وقف‌هایی که نشان دهنده لطافت طبع و مهربانی ایرانی هاست ، مثل؛ وقف قطعه زمینی در استان یزد در زمره موقوفات ایرج افشار با نیت اطعام سگ های کور که نشان می دهد، ایرانی‌ها تا چه میزان مهربان هستند .با استفاده و معرفی چنین وقف هایی می‌توان افراد را جذب کردو با کمک رسانه ها که هم اکنون بسیار تاثیر گذارند و معرفی این موارد جذاب، افراد را جذب کرد.

وی ادامه داد: در کشورمان وقف برای زنان شیرده داریم یا حتی وقف یک گردو هم داریم.این لطافت‌ها و زیبایی‌های را باید دید و با ارائه آنها به طیف جوان جامعه که روحیه ای لطیف دارند، آنها را جذب کنیم و این می تواند از طریق رسانه‌هایی مثل سایت ها، رادیو و تلویزیون و منبر صورت بگیرد .

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گام بعدی شما در تثبیت و ترویج این موقوفه، چیست بیان داشت: ابتدا دوست دارم مورد حمایت داخلی و خارجی قرار بگیرم و موقوفه‌ای را  که تحت پوشش دارم بتوانم، حمایت کنم چون براین باورم یکی از خلا‌های جامعه ما دیده نشدن برخی استعدادهای ناب است، متاسفانه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم چه ایران و چه دیگر کشورها که تنها هنرپیشه‌ها و فوتبالیست‌ها در معرض توجه قرار دارند، این به این معنا نیست که با این دو مخالفم هستم. بلکه معتقدم افرادی در این جامعه زندگی می‌کنند که دارای شأن بالایی هستند و یک حمایت کوچک مادی و یا حتی معنوی می‌تواند موجب شکوفایی و رشد استعدادهای آنان شود و هدف من در این وبسایت معرفی چنین افرادی بود، زیرا جامعه فرهنگی، دغدغه‌ای جز دیده شدن ندارند. یک نویسنده زمانی یک کتاب می‌نویسد، اگر دیده نشود به معنای مرگ اوست. یک هنرمند برونگراست و قصد دارد ذات الهی خود را به دیگران نشان دهد، یا یک نویسنده، نسبت به مطالب کتاب خودآگاهی دارد، پس چرا خودش را به سختی می‌اندازند و آنها را می‌نویسد، دلیلش آن است که دوست دارد پیامش را مردم بشنوند.

وی خاطرنشان کرد: دوست دارم در گام بعدی این اقدامم را قوی‌تر و مستحکم‌تر کنم و موقوف علیهم را که هم اکنون حقی برگردنم دارند مورد حمایت قرار دهم و معتقدم با همین دست‌های خالی هم می‌توان، دیگران را حمایت کرد زیرا حامی واقعی خداوند است.

میرسراجی بیان داشت: همه تلاش کنیم که خوب باشیم و خیرات و نیکی‌ها را همانطور که خدا فرموده انجام دهیم. هدف الخیرات عمل به این آیه شریفه است که فرمود« فاستبقوا الخیرات » و همه باید به این سمت حرکت کنیم که در کارهای خوب با یکدیگر مسابقه دهیم و دست یکدیگر را بگیریم و کارهای اثربخش انجام دهیم زیرا عمر محدود است و هیچکس هیچ تضمینی ندارد که باقی بماند . همواره باید کارهای خوب انجام دهیم زیرا با نور می توان به جنگ تاریکی رفت و هیچگاه با تاریکی نمی توان با تاریکی‌ها جنگید.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها