امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49866
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس محمد‌رضا سعید‌آبادی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در همایش طب سنتی از منظر یونسکو گفت: منافع و امتیازات طب سنتی را  ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس محمد‌رضا سعید‌آبادی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در همایش طب سنتی از منظر یونسکو گفت: منافع و امتیازات طب سنتی را  در دسترس بودن، راحتی در استفاده، هزینه کمتر برای قشر‌های پایین جامعه و نزدیکی و آشنایی مردم در پذیرش فرهنگی آن دانست.
 
وی افزود: یونسکو برای دو هدف اصلی صلح جهانی و زندگی بهتر مردم تشکیل شده است و برای رسیدن به این دو هدف پنج بستر آموزش، فرهنگ، علوم طبیعی، محیط زیست و آب و بستر‌های اجتماعی و انسانی و ارتباطات را در نظر گرفته است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: در پنج سال اخیر هشت کرسی دانشگاه با نام یونسکو دستاورد تجربیات و برنامه‌های ایران را با نام یونسکو به جهان معرفی کرد اما جای کرسی یونسکو در طب سنتی ایرانی خالی است و امیدواریم کرسی یونسکویی طب سنتی ایرانی در یکی از دانشگاه‌های ایرانی تأسیس شود.

وی افزود: در پنج سال گذشته دو مرکز منطقه‌ای در ایران ایجاد شده و می‌تواند به عنوان ساختار میراث معنوی به سبک‌های مختلفی در میراث فرهنگی طبیعی بپردازد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو افزود: مدیریت جهانی و حکمرانی جهانی انتزاعی نیست و باید در عمل اتفاق بیفتد. برای ورود یک کشور در عرصه جهانی یا سازمان بین‌المللی مثل یونسکو عضو بودن مطرح نیست بلکه سرمایه‌گذاری حضور در نشست‌ها و مطرح کردن تجربیات و حضور در کنوانسیون‌ها مهم است.

وی ادامه داد: حرف اصلی در مقدمه طب سنتی یکی از داشته‌های ایران به عنوان تمدن بزرگ است. ما می‌توانیم در یونسکو و who با داشته‌هایی چون میراث فرهنگی و طب سنتی بیش از امروز مطرح شویم.

سعید‌آبادی به موضوع اخلاق‌زیستی پرداخت و گفت: کمیته ملی اخلاق‌زیستی یونسکو در ایران تصویب شده که یکی از موضوعات طب سنتی است.

وی دو اصل مهم و مبنایی محور طب سنتی را از منظر یونسکو به حق افراد در بهره‌مندی از بالاترین استاندارد سلامت و احترام به تنوع و تکثر فرهنگی می‌داند و می‌گوید این دو اصل باید با یک وزن و با هم دیده شوند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو وضعیت و جایگاه طب سنتی در سیستم بهداشت و درمان را در کشورها بر طبق تقسیم‌بندی یونسکو به چهار دسته تقسیم کرد و گفت: طب سنتی در بعضی از کشورها بخشی از سیستم سلامت آن کشورها است و به رسمیت شناخته شده است و در دسته دوم طب سنتی به رسمیت شناخته شده است اما بخشی از سیستم سلامت آن کشور نیست.

وی چین را مثال سیستم اولی و هند را مثالی از سیستم دوم دانست و تصریح کرد: در بعضی از کشورها فقط طب مدرن به رسمیت شناخته می‌شود و طب سنتی فقط تحمل می‌شود و در دسته‌ای دیگر از کشورها طب سنتی نه تنها رسمیت ندارد بلکه ممنوعیتی شامل حال آن می‌شود و از انتشار و درمان با آن جلوگیری می‌شود.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو منافع و امتیازات طب سنتی را در فراهم بودن و در دسترس بودن، راحتی برای استفاده با هزینه کمتر برای قشر‌های پایین جامعه و نزدیکی و آشنایی مردم در پذیرش فرهنگی آن دانست و گفت: طب سنتی درمان موثر بعضی از بیماری‌هاست.

سعید‌آبادی تصریح کرد: در حوزه طب سنتی از منظر یونسکو نگرانی‌هایی نیز وجود دارد که بحث سلامت، استقلال شخصی، کارآمدی و کیفیت دارو و تبعیض از مسائل مورد بحث در این حوزه است.

وی چهار راهکار را در این امر موثر دانست و افزود: طب سنتی باید به طور دقیق به صورت یکی از شاخه‌های طب قلمداد شود و برای همگرایی طب سنتی و مدرن راهی جز فایده‌مند کردن آنها نیست.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو افزود: آموزش و تربیت و محافظت از سوءاستفاده و سوء بهره‌برداری می‌تواند جایگاه طب سنتی را ارزشمند سازد.

وی تقسیم‌بندی طب سنتی از نظر یونسکو را در سه سطح ملی، منطقه و بین‌الملل دانست و افزود: امیدواریم در حوزه طب سنتی ایران بتواند کرسی یونسکو در حوزه طب سنتی را دریافت کند و با انتشارات و مستندات گام‌های موثری در سطوح مختلف ملی و منطقه‌ای بردارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها