امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۷:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49889
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تحریک طالبان پاکستان با وجود استقبال از موضع دولت نواز شریف برای در اولویت قرار دادن مذاکره ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تحریک طالبان پاکستان با وجود استقبال از موضع دولت نواز شریف برای در اولویت قرار دادن مذاکره با طالبان، دو پیش شرط را برای حرکت به سوی انجام گفتگو بین دو طرف اعلام کرده است.

بر همین اساس بود  که «شاهد الله شاهد»، سخنگوی طالبان، عنوان کرد که خروج نیروهای نظامی از مناطق قبیله‌ای و آزادی زندانیان طالبان، پیش شرط آنها برای شروع مذاکرات است.

این اظهارات واکنشی است به جلسه احزاب اصلی پاکستان که چندی پیش در اسلام آباد به ریاست نواز شریف نخست وزیر پاکستان، برگزار شد و اجماع شرکت کنندگان در آن، بر اولویت داشتن مذاکره با جریان افراط بود.

از نکات مهم در این نشست، حضور ژنرال «اشفاق کیانی» فرمانده ارتش و ژنرال «ظهیر الاسلام» رئیس سازمان اطلاعات پاکستان «آی‌اس‌آی» در آن  بود.

محمد ابراهیم طاهریان سفیر سابق ایران در پاکستان در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس معتقد است که بحث تعامل جریان افراط در افغانستان با حاکمیت و بحث تعامل این جریان در پاکستان دو موضوعی است که به نوعی به هم مرتبط هستند.

وی با بیان این که جریان افراط با تجربه‌ای که در 10 سال گذشته به دست آورده هر جا جنایت کرده امتیاز گرفته است، گفت: به نظر می‌رسد که این شیوه همچنان تا زمانی که امتیاز بگیرد ادامه خواهد داشت. در افغانستان به دلیل این که امسال سال انتخابات در این کشور است و موضوع خروج نیروهای ناتو و آمریکایی نیز مطرح است. گروه افراط با آگاهی از این قضیه، 2 روش را همزمان دنبال می‌کند.

کارشناس مسائل شبه ‌قاره عنوان کرد: یکی این که جریان افراط سعی می‌کند از مجموعه‌ نیروهای فرامنطقه‌ای خصوصا آمریکا که قصد خروج کم هزینه از افغانستان را دارند، امتیازاتی را برای ارتقاء موقعیت سیاسی خود بگیرد. همچنین به دنبال کسب یک منطقه جغرافیای در کشور هست. در واقع جریان افراط به دنبال گرفتن امتیاز از نیروهای فرامنطقه‌ای و حاکمیت است.

طاهریان با بیان این‌که همین سیاست در پاکستان هم دنبال می‌شود، گفت: در صحبت‌هایی که در رده‌های بالای حزب حاکمیت مسلم لیگ بود، به نظر می‌رسد که تا الان علی‌رغم همه فراز و نشیب‌ها هیچ تحولی در تعامل حاکمیت در پاکستان با جریان افراط «تحریک پاکستان» پیش نیامده است و کماکان جریان افراط به دنبال گرفتن امتیازات است، فشارهایی را هم به حاکمیت تحمیل می‌کند.

کارشناس حوزه شبه قاره گفت: تا زمانی که جامعه بین‌الملل به طور یکپارچه به یک قرائت مشترک از این وضعیت نرسد به نظر می‌رسد جریان افراط این ظرفیت را دارد که در سایه‌ها بازی کند و امتیاز بگیرد، الان شرایط به سمتی حرکت می‌کند که نشانه‌ای از عقب نشینی جریان افراط در پاکستان و افغانستان نیست.

طاهریان با بیان این که همین عدم قرائت مشترک موجب شده است که هم پوشانی وجود نداشته باشد، تصریح کرد: مثلا گفت‌وگوی جریان افراط با کشورهای فرامنطقه‌ای و مشخصا آمریکا که در آن مشخص نیست، آمریکا به دنبال چه اهدافی است، آیا فکر می‌کند می‌تواند با طالبان به تعامل برسد و با گرفتن تضمین از جریان افراط، خروج کم هزینه‌ای داشته باشد.

طاهریان در خصوص سیاست دولت یازدهم در قبال این جریانات و تحولات،گفت: به طور کلی به نظر می‌رسد که تهران یک سیاست منطقی و مشخصی را در طول سا‌ل‌های اخیر دنبال می‌کرده است. خصوصا در دولت جدید که تأکید بر اولویت دادن به خارج نزدیک و همسایگان است.

وی افزود:بر همین اساس دولت ایران معتقد است که کار افغانستان باید به خودش واگذار شود، اگر بنا باشد تصمیمی در مورد گفت‌وگوها گرفته شود باید به ساز و کارهای که در قانون اساسی این کشور دیده شده واگذار شود و از ظرفیت‌های بومی و منطقه‌ای استفاده شود. کاری که تا به حالا صورت نگرفته است.

کارشناس حوزه شبه قاره عنوان کرد: در یک دهه قبل ذیل عنوان سازمان ملل کشورهای منطقه‌ای دور هم جمع شدند و در چارچوب کشورهای2+ 6 موفق شدند برای افغانستان یک راهکار پیدا کنند.

طاهریان با بیان این که به نظر می‌رسد که دیگر از این ظرفیت‌ها استفاده نمی‌شود، گفت: تحلیل من از رفتار دستگاه سیاست خارجی و دولت جدید این است که این آمادگی را دارد از این ظرفیت‌ها برای بهبود اوضاع افغانستان استفاده کند و جامعه بین‌الملل به این نتیجه برسد که باید از این ظرفیت‌ها استفاده کند، به هر صورت ایران این آمادگی را دارد و علاقمند به توسعه و امنیت در افغانستان و پاکستان است.
انتهای پیام/خ
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار