امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۵:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49896
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «ایتارتاس»، پانزدهمین نشست مجمع عمومی سازمان خبرگزاری‌های کشورهای آسیا و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «ایتارتاس»، پانزدهمین نشست مجمع عمومی سازمان خبرگزاری‌های کشورهای آسیا و اقیانوس آرام (Organisation of Asian-pacific News Agencies - OANA) 20-18 سپتامبر سال 2013 در مسکو برگزار می‌شود.

خبرگزاری ایتارتاس روسیه مجری و سازمان دهنده برگزاری نشست امسال این سازمان است. در دستور کار این نشست مسائلی همچون روند اصلی توسعه و نقش رسانه‌های گروهی در عصر جهانی شدن، امکان تبادل اطلاعات، عوامل جهانی و منطقه‌ای در بازار جهانی اطلاع رسانی گنجانده شده است.

روسیه در سال 2000 نیز میزبان برگزاری یازدهمین نشست مجمع عمومی سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوس آرام بود.

سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوس آرام به ابتکارعمل یونسکو و در جریان کنفرانس رسانه‌های ملی آسیایی در بانکوک، در اکتبر سال 1961 بوجود آمد.

این سازمان در حال حاضر متحد کننده 44 خبرگزاری از 34 کشور جهان است. از روسیه دو خبرگزاری ایتارتاس و ریا نووستی در آن عضویت دارند.

بر اساس اساسنامه این سازمان، عضویت در آن برای همه خبرگزاری‌های فعال در منطقه آسیا و اقیانوس آرام که عضو یونسکو باشند، آزاد است. وظیفه اصلی سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوس آرام گسترش تبادل اطلاعات بین کشورهای منطقه و همچنین از بین بردن عدم توازن اطلاعاتی در مقایسه با این عرصه مهم در جهان امروز در سطح کشورهای پیشرفته جهان است.

از فوریه سال 2002 سیستم واحد خدمات خبری بین کشورهای عضو سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوس آرام برقرار شده است.

بالاترین ارگان سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوس آرام مجمع عمومی است که هر 3 سال یکبار تشکیل می‌شود و محل و زمان آن در شورای اجرایی سازمان تعیین می‌گردد. آخرین بار چهاردهمین نشست در سال 2010 در استانبول برگزار شد.

شورای اجرایی سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوس آرام شامل 11 نفر، رئیس سازمان، 4 معاون وی و 6 عضو است که از مناطق جغرافیایی مختلف انتخاب می‌شوند. این شورا حداقل سالی یک نشست برگزار می‌کند.

رئیس سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوس آرام (یکی از روسای خبرگزاری‌های عضو) ریاست شورای اجرایی و دبیرکلی مجمع عمومی را برعهده دارد که این پست از سال 2011 به "کامل اوزترک" رئیس خبرگزاری آناتولی ترکیه محول شده است.

ستاد مرکزی سازمان در کشوری فعال است که رهبری سازمان برعهده آن است. زبان کاری سازمان، انگلیسی است.

از ایران نیز مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و مدیران خبرگزاری ایرانا و مهر نیز حضور دارند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها