امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۳:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49916
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس محمد‌مهدی اصفهانی در همایش طب سنتی از منظر یونسکو گفت: در طب سنتی از اخلاق پزشکی ما سخن گفته شده و در کتاب ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس محمد‌مهدی اصفهانی در همایش طب سنتی از منظر یونسکو گفت: در طب سنتی از اخلاق پزشکی ما سخن گفته شده و در کتاب خلاصة‌الحکمة که مربوط به 200 سال پیش است و یک کتاب آموزش پزشکی است به اخلاق پزشکی پرداخته است.

سرپرست مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب گفت: در اخلاق پزشکی ابتدا باید هر پزشکی علم فقه و حدیث، اخلاق، حکمت، منطق و علوم طبیعی را به ترتیب بداند و کسی که اینها را نداند و نتواند امر و نهی الهی را تشخیص دهد در تصمیم‌گیری اخلاقی دچار تردید می‌شود.

وی مراتب سه‌گانه حیات را در حیات نباتی، حیوانی و ملکوتی دانست و افزود: در حیات ملکوتی که حیات ویژه‌ای است که انسان تا بی‌نهایت می تواند در آن حرکت و تعالی‌جویی کند جایگاه واقعی انسان مشخص می‌شود.

وی بخش انسان در مکاتب الهی را به عنوان گیرنده خدمات طبی دانست و افزود: در این مکاتب سلامت عبارت است از تأمین نیازهای جسمی، روانی، اجتماعی و ارتقاء کیفیت زندگی.

سرپرست مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب تصریح کرد: در مکاتب الهی تأمین نیازهای معنوی و حرکت به سوی تعالی با بهره‌گیری شایسته از رفاه جسمی، روانی، اجتماعی و ارتقاء کیفیت زندگی همراه است.

سرپرست مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب سنتی ایران و ملل اسلامی را برگرفته از طب یونانی، ایرانی، عربی، هندی و آریایی دانست و گفت: تجارب، نوآوری و کشفیات دانشمندان سرزمین‌های اسلامی به طب ورود داشته است.

وی افزود: ما 13 هزار کتاب در زمینه طب سنتی داریم که 10 هزار جلد از آنها قابل رد‌گیری است و تا به امروز 2000 جلد آن احیا شده است.

اصفهانی به طب مردم، طب اسلامی و طب اسلامی الهی اشاره داشت و گفت: طب اسلامی- الهی می‌تواند پاسخگوی نیاز مردم باشد چرا که از پیشرفته‌ترین اختراعات و از مجموعه تجارب گذشتگان با چشم باز استفاده کرده و حقوق بیمار را نیز لحاظ کرده است.

وی تأثیر دیدگاه معنوی بر سلامت و ارتقاء آن را در رفتار صحیح بهداشتی، حمایت اجتماعی، احساس رضایت و آرامش و اتکاء به قدرت ماندگار و بی‌نهایت الهی دانست.

سرپرست مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب گفت: سلامت از جنس امنیت است و سلامت و امنیت دو نعمت قدر‌ناشناخته و سلامت به عنوان یک ارزش دینی و تأمین سلامت نیز به عنوان یک دستور اسلامی است.

وی به قواعد فقهی متعدد که پشتوانه تامین سلامت هستند اشاره کرد و افزود: در دنیای امروز وقتی صحبت از عوامل بیماری‌زا می‌شود فقط به بیولوژیک، مکانیک، فیزیک و عوامل شیمیایی توجه می‌شود اما به گناه و انصراف از فطرت سلیم پرداخته نمی‌شود.

اصفهانی افزود: بیماری نبودن سلامت است اگرچه نبود بیماری سلامت نیست.

سرپرست مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب افزود: شفا در طب سنتی شفا به اذن‌الله است اگر چه در بحث شفا اسباب مادی، معنوی و ماوراءالطبیعی وجود دارد.

وی افزود: ما هزاران منبع در طب سنتی داریم که دو هزار عنوان آن احیا شده و 16 عنوان در زمینه اخلاق پزشکی در متون دوره تمدن اسلامی داریم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها