امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 21
۰۵:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49926
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 33
«علی خریس» نماینده پارلمان لبنان و عضو فراکسیون توسعه و آزادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت اظهار ...

«علی خریس» نماینده پارلمان لبنان و عضو فراکسیون توسعه و آزادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت اظهار داشت: مخالفان مسلح سوریه و جریان 14 مارس از توافق آمریکایی- روسی در خصوص حل و فصل بحران سوریه به دور از اقدام نظامی علیه آن، ناراضی و سرخورده هستند.

وی در توضیح این مطلب تصریح کرد: نشست سران گروه 20 در مسکو به دور از اشاره به حمله نظامی آمریکا به سوریه برگزار شد و توافق پنهانی بر سر برخی مسائل و در نهایت توافق آمریکایی- روسی در خصوص حل و فصل بحران سوریه از جمله موضوع سلاح شیمیایی و نیز برگزاری کنفرانس ژنو 2 را به دنبال داشت.

خریس افزود: در این میان، آمریکا کوشید خسارت های ناشی از حمله به سوریه را بکاهد زیرا در صورت شلیک نخستین موشک به خاک آن، خسارت های زیادی شامل آن می شد.

وی همچنین خارج کردن سلاح شیمیایی از سوریه را خدمت به اسرائیل دانست و گفت: اسرائیل از وجود این سلاح در سوریه بیم دارد.

این نماینده لبنانی در ادامه در خصوص حذف شدن گزینه نظامی علیه سوریه، اظهار داشت: اکنون نظام حاکم سوریه نفس راحتی می کشد زیرا همه اطمینان پیدا کرده اند که این نظام، سرنگون نمی شود بلکه برعکس، نظام حاکم سوریه جانی تازه گرفته و همچنان بشار اسد در راس قدرت باقی است.

خریس در بخش دیگری از این مصاحبه، در مورد اوضاع مخالفان مسلح در سوریه تصریح کرد: براساس ارزیابی های اخیر، مخالفان با نوعی سرخودرگی روبه رو هستند که بی تردید منجر به تضعیف آنان می شود؛ به هر حال همه در انتظار کنفرانس ژنو هستند و امیدوارند این کنفرانس به راه حلی سیاسی منتهی شود.

وی در مورد وضعیت نیروهای 14مارس در لبنان نیز که امیدوار بودند آمریکا به سوریه حمله کند، تصریح کرد: می توان گفت که این جریان در خصوص موضع گیری های سیاسی در حال استراحت است زیرا دیگر نمی شنویم که  از حمله احتمالی آمریکا استقبال کرده و یا به آن چشم امید داشته باشد.

خریس، اوضاع کنونی لبنان را ناامن دانسته و گفت: انفجارهای متعدد در نقاط مختلف و کشته شدن تعداد زیادی از مردم این کشور، شاهدی بر این وضعیت است، اما نکته مهم این است که هدف از این اقدامات، فتنه انگیزی در لبنان است به ویژه اینکه کشورهای بزرگ در تلاش برای هدایت این وضعیت به سمت هرچه بحرانی تر شدن هستند اما آگاهی توده گسترده ای از لبنانی ها، این تلاشها را ناکام  گذاشته است.
 انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار