امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۲:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49988
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۳
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «لس آنجلس تایمز»، در «دیلما روسف» رئیس‌جمهور برزیل روز سه‌شنبه در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «لس آنجلس تایمز»، در «دیلما روسف» رئیس‌جمهور برزیل روز سه‌شنبه در یک اقدام اعتراضی و به منظور نشان دادن خشم خود به اقدام آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) در جاسوسی از ارتباطات اینترنتی وی و دیگر مقامات برزیلی، سفر 23 اکتبر (اول آبان) به واشنگتن را لغو کرد.

یکی از سخنگویان کاخ سفید برای آنکه این تصمیم روسف را کم اهمیت جلوه دهد اعلام کرد که تعویق این دیدار، یک تصمیم دو جانبه بوده است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت که روسف و «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا توافق کردند که این دیدار دو جانبه بهتر است زمانی صورت گیرد که روابط دو کشور برزیل و آمریکا تحت تنش‌های کمتری باشند.

در این بیانیه آمده است: اوباما نگرانی‌هایی که افشاگری درباره برنامه جاسوسی آمریکا در برزیل به وجود آورده است را درک می‌کند و از آن تأسف می‌خورد. او به همکاری با روسف و دولت وی از طریق کانال‌های دیپلماتیک متعهد است تا فراتر از این موضوع به عنوان منبعی از تنش در روابط دو جانبه ما حرکت کنیم.

بیانیه دفتر رئیس‌جمهور برزیل بسیار تندتر بود و عدم توضیح و تعهد برای متوقف کردن فعالیت‌های جاسوسی را علت لغو این دیدار خواند.

در بیانیه دولت برزیل آمده است: استراق سمع غیرقانونی از ارتباطات شهروندان، شرکت‌ها و اعضای دولت برزیل یک موضوع عمیق، یک توهیم به حاکمیت ملی و حقوق فردی است و در ناسازگاری با روابط میان کشورهای دوست می‌باشد.

از ماه ژوئیه سال جاری میلادی، سازمانهای خبری برزیل سه گزارش بر اساس اسناد محرمانه‌ای که «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا درباره برنامه جاسوسی آمریکا فاش کرد، تهیه کردند.

در یکی از این گزارش‌ها آمده است که آژانس امنیت ملی آمریکا ارتباطات میان روسف و مشاوران و همچنین ارتباطات دیگر مقامات ارشد برزیل را استراق سمع کردند.

رئیس‌جمهور برزیل خیلی سریع این استراق سمع و برنامه جاسوسی آمریکا را محکوم کرد و مشاوران وی اعلام کردند که روسف خواستار عذرخواهی اوباما است و درباره سفرش به واشنگتن تجدیدنظر می‌کند.

لغو سفر روسف نمایانگر دومین دیدار ریاست‌جمهوری است که به دلیل تاریکی و تنش دیپلماتیکی مرتبط با اسنودن با مشکل روبرو شده است. اوباما نیز سفر برنامه‌ریزی شده ماه گذشته خود به مسکو را بعد از آن لغو کرد که دولت «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه علیرغم میل باطنی آمریکا به اسنودن پناهندگی موقت داد.

در عین حال، یک کمیسیون دولتی برزیل روز سه‌شنبه با مقامات سفارت روسیه درباره وجود احتمال دیدار اعضای پارلمان برزیل با اسنودن دیدار کردند.

روسف نیز همچنین به دنبال قانونی است که گوگل، فیس‌بوک و دیگر شرکت‌های فناوری را ملزم می‌کند تا داده‌های جمع‌آوری شده در برزیل و خاک برزیل را ذخیره کنند و سپس به دولت برزیل ارائه دهند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که دیلما روسف در صدد است تا هفته آینده در مجمع عمومی سازمان ملل درباره برنامه جاسوسی آمریکا سخنرانی کند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها