امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۱:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50103
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد جواد لاریجانی کارشناس مسایل سیاسی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد جواد لاریجانی کارشناس مسایل سیاسی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما طی سخنانی در تبیین موضوع «نرمش قهرمانانه» در حوزه دیپلماسی اظهار داشت: به کار بردن اصطلاح نرمش قهرمانانه از سوی مقام معظم رهبری بیانگر آن است که این واژه بجا و در زمان خود انتخاب شده است؛ البته برداشت من این است که نرمش قهرمانانه، مطالبه رهبری از دستگاه دیپلماسی است و اینکه دیپلماسی نظام باید در جایگاهی قدرتمند قرار گیرد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب ناظر بر پیشرفت کشور، این اصطلاح را به کار بردند و این موضوع مطالبه ایشان برای ترسیم افق جدید در جهت پیشبرد اهداف نظام است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه خاطرنشان کرد: یکی از نکات مهم بصیرت سیاسی این است که ما شرایط خود را به درستی درک کنیم؛ نه خود را کوچکتر از آن که هستیم بدانیم تا فرصت‌ها را از دست بدهیم و نه بزرگتر که لقمه‌هایی را بگیریم که نتوانیم آن را هضم کنیم.

لاریجانی ادامه داد: ملاک ما در دنیای امروز باید طرازی باشد که به نظر من این خط طراز، همان انقلاب اسلامی است؛ تاثیر انقلاب اسلامی در داخل کشور ما این بوده که بزرگترین دموکراسی خاورمیانه و پیشرفته‌ترین کشور منطقه را به ما هدیه کرده است.

وی افزود: در کشور ما کسی نمی‌دانست که دموکراسی چیست، یکی از خدمات بزرگ صدا و سیما در انتخابات اخیر این بود که از دموکراسی موجود در کشور پرده‌برداری کرد درحالی که غرب از این دموکراسی وحشت داشت.

این کارشناس مسایل سیاسی ادامه داد: امروز تمام منطقه دیدند که چه ساختار مدنی عظیمی در کشور ما شکل گرفته و به یک واقعیت اجتماعی تبدیل شده است.

لاریجانی تصریح کرد:  اولین و مهمترین نشانه انقلاب اسلامی در سطح منطقه، نهضت‌های اسلامی است البته باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که نهضت، انقلاب و حکومت ناشی از انقلاب، هریک معقولاتی هستند که باید به صورت جداگانه به آن پرداخته شود.

لاریجانی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه باید چهره ایران را در سطح بین‌الملل درست نشان دهیم، سخنان برخی سیاست‌مداران غربی در مورد جمهوری اسلامی، قطعنامه‌های حقوق بشر و گزارش‌های افرادی نظیر احمد شهید را فاقد اهمیت دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری است که نه ظلم می‌پذیرد و نه به کسی ظلم می‌کند.

وی معتقد است شعار «جمهوری اسلامی ایران نه ظلم می‌کند و نه ظلم می‌پذیرد» از سوی مقام معظم رهبری در سال 67 در نیویورک مطرح شد و پیشنهاد داد تا رییس جمهور در سفر به نیویورک، این سفر را بعنوان یک تراز در مقابل خود نگه دارد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به تشریح خاطره‌ای در همین رابطه پرداخت و گفت: بنده این افتخار را داشته‌ام که مسئول تهیه پیش نویس نطق مقام معظم رهبری بوده‌ام و البته این نطق با نظرات ایشان به صورت تعاملی تهیه شد. 2-3 روز قبل از سفر، حضرت امام(ره) خواستند پیش‌نویس این نطق را ببینند که بعد از دیدن نطق، این شعار «ایران اسلامی نه ظلم می‌کند و نه ظلم می‌پذیرد» را بسیار پسندیدند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه این شعار باید ژست و نماد ما در دنیا باشد، گفت: ما به این طراز که نگاه کنیم معنا ندارد که احساس ضعف داشته باشیم.

وی ادامه داد: امروز وقت آن است که دیپلماسی ما در شأن موقعیت فعلی ما باشد و نرمش قهرمانانه یکی از جنبه‌هایی است که باید دیپلماسی ما را تیز کند.

این کارشناس مسایل سیاسی با بیان اینکه اقتصاد ما نیز باید در شأن جمهوری اسلامی باشد، گفت: در امر ساختار سیاسی داخلی و در انتخابات، اتفاقی رخ داد که تمام تحرکات دشمنان ما خلاف آن بود پس بنابراین این نتیجه توانمندی ماست.

لاریجانی گفت که دیپلماسی ما باید قوی باشد و این به معنی این نیست که تاکنون دیپلماسی ما بد بوده است اما باید پذیرفت که ما نقاط ضعف و قوت‌هایی داشته‌ایم.

وی افزود: بسیار مهم است که مسئولان و دولت ما در این ابعاد شرکت و خود را برای دیپلماسی فعال آماده کنند چرا که این کار، آمادگی می‌خواهد و ساده نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، مقام معظم رهبری را فردی کارشناس در مسائل بین‌الملل دانست و خاطرنشان کرد: این نرمش قهرمانانه بخشی از یک دیپلماسی داهیانه‌ای است که می‌گوید کلمات، حرکات و حتی ویژگی‌های چهره و صدا باید حکایت از تعاملی داشته باشد که مورد نیاز است.

لاریجانی با بیان اینکه تعامل، پایه بحث ما در سیاست خارجی است، گفت: در تعامل، اخم، خنده، قهر و صحبت وجود دارد بنابراین امروز زمان آن است که دیپلماسی جمهوری اسلامی در شأن موقعیت خاص ما در جهان امروز شکل بگیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که شاخص‌های نرمش قهرمانانه در نظام بین‌الملل چیست، گفت: مقام معظم رهبری در جمع افرادی این بحث نرمش قهرمانانه را مطرح کردند که بسیار با معناست. سپاه پاسداران نه تنها نمادی از قدرت نظام است بلکه همچون خاری در چشمان دشمنان ماست و یا به گونه‌ای دیگر، سپاه پاسداران در خط مقدم مقابله با دشمنان قرار دارد دارد و حتی با بردن اسم سپاه، اوضاع روانی دشمن بهم می‌ریزد.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: توانمندی جمهوری اسلامی یک ادعا نیست بلکه با یک خط تراز می‌شود این توانمندی‌ها را روشن کرد که یکی ماهیت دموکراتیک ما در داخل کشور و دیگری تاثیرگذاری ما در منطقه است.

لاریجانی معتقد است که آمریکا در منطقه هم مسایل را بد فهمید و هم بد شکست خورد که هردوی این دو وجود دارد چرا که فهمیدن، خود یک نقطه قوت است اما ایران اسلامی هم درست فهمید و هم خط موفقی را دنبال کرد.
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ادامه داد: جمهوری اسلامی امروز باید در صحنه جهانی متناسب با جایگاه شأن خود عمل کند که این دارای شاخصه و ابعادی است.
لاریجانی ادبیات فاخر را یکی از این شاخص‌ها دانست و گفت: ادبیات نرمش قهرمانانه، ادبیات سطح پائینی نیست و باید از ادبیات فاخری برخوردار باشد.
وی تاکید کرد: دیپلمات‌های ما باید سخنانی را ابراز کنند که از ادبیات فاخری برخوردار باشد. اینها نباید سخنان سطح پایین و بی ارزش باشد. البته خود این ادبیات فاخر به تمرین نیاز دارد.
این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه باید به حق مداری و شجاعت در بیان مطالب نیز توجه داشت، تاکید کرد: البته مذاکره با یک جلسه سخنرانی تفاوت دارد و باید طرف مقابل را به سمت آن چیزی که مد نظر ما است، بکشانیم.
لاریجانی تاکید کرد: شعار «نه ظلم می‌پذیریم و نه ظلم می‌کنیم» باید تابلوی دیپلماسی ما باشد که این بحث مهمی است.
وی داشتن استراتژی را در دیپلماسی حائز اهمیت برشمرد و خاطرنشان کرد: ما باید بدانیم که می‌خواهیم چکار کنیم و اینگونه نباشد که ما تیرمان را رها کنیم و هرکجا اصابت کرد خط قرمزی به دور آن بکشیم و بگوییم ما به اهداف مورد نظر خود رسیدیم.
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با تاکید بر اینکه دیپلمات‌های ما باید در یک چارچوب توجیه شده عمل کنند، گفت: وقتی مذاکره می‌کنیم و به دنبال هدفی می‌رویم، به این معنا نیست که ما سرمان را پایین بیندازیم و فقط یک چیز را دنبال کنیم بلکه باید در مذاکرات، عملکردی پیچیده داشته باشیم.
لاریجانی اضافه کرد: ما برای ساده‌ترین مذاکراتمان نیز باید نقشه داشته باشیم و نهایتاً مقصد کلیدی ما، پیشبرد اهداف نظام باشد.
ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها