امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۰۱:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50124
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 206
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، این روزها و در آستانه بازگشایی مدارس، دستگاه تعلیم و تربیت کشور ایام پرمشغله‌ای را ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، این روزها و در آستانه بازگشایی مدارس، دستگاه تعلیم و تربیت کشور ایام پرمشغله‌ای را می‌گذراند.

علی‌اصغر فانی سرپرست فعلی آموزش و پرورش نیز که از همان ابتدا اولویت اول کار خود را بازگشایی باشکوه مدارس ذکر کرده بود، این روزها به شدت پیگیر برنامه‌های بازگشایی مدارس است.

فانی تجربه سرپرستی وزارت آموزش و پرورش در سال 84 دارد و در آن زمان نیز اولویت اول خود را بازگشایی مدارس ذکر کرد.

فانی در سال 84، برنامه‌های خود در آموزش و پرورش را با ارائه یک مدل سه بعدی شرح داد ولی در سال 92، 7 سیاست را در مراسم معارفه خود تشریح کرد.

* فانی در 8 سال پیش

وی 9 شهریور 84 و در مراسم معارفه خود با بیان اینکه آموزش و پرورش به همکاری تمام اندیشمندان نیاز دارد، گفت: مهمترین اولویت آموزش و پرورش تا اول مهر، بازگشایی مدارس است.

وی ادامه داد: مدلی که باید برای برنامه‌های آموزش و پرورش در نظر گرفت یک مدل سه بعدی است در حقیقت شبیه مکعبی است که برای هر وجه مکعب 4 محور در نظر گرفته می‌شود.

فانی اضافه کرد: یک محور برنامه، شامل مدرسه، منطقه، استان و کشور است؛ محور دیگر برنامه آموزش و پرورش برای بیست روز آینده یعنی آغاز بازگشایی مدارس است. 

وی اظهار داشت: آموزش و پرورش برنامه میان مدتی تا آخر سال و برنامه بلند مدتی نیز تا آخر سال 1388 دارد ضمن اینکه یک برنامه استراتژیک برای بیست سال آینده آموزش و پرورش در قالب سند ملی در آموزش و پرورش ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: وجه سوم نیز محورهای چهارگانه رئیس جمهور شامل عدالت گستری، مهرورزی، خدمت به بندگان و پیشرفت و تعالی مادی و معنوی است که باید در برنامه‌ به آن توجه کرد.

فانی تأکید کرد: بدون همکاری مجموعه فرهنگیان، اساتید و افراد درون و بیرون سازمان، مدل برنامه‌ای که گفته شد، محقق نمی‌شود.

* فانی در سال 92

اما پس از 8 سال، بار دیگر که فانی به عنوان سرپست آموزش و پرورش معارفه شد یعنی در تاریخ 28 مرداد 92 گفت: در حال حاضر مهمترین اولویت بنده نحوه ستاد آموزش و پرورش و رده‌های اجرایی استانی، منطقه‌ای و مدارس تلاش برای بازگشایی بهتر مدارس است.

وی ادامه داد: دیدگاه بنده که خدمت رئیس‌جمهور نیز عرض کردم این است که سرمایه انسانی عامل اصلی توسعه پایدار است و وزارت آموزش و پرورش به عنوان نهادی که زیرساخت سرمایه انسانی را در هر جامعه‌ای تأمین می‌کند شناخته می‌شود؛ بر همین اساس نقش آموزش و پرورش فراتر از یک وزارتخانه بلکه فرا وزارتخانه است.

فانی اضافه کرد: نقش معلم به عنوان مهمترین رکن از ارکان مختلف آموزش و پرورش مطرح است و لذا راه توسعه کشور از طریق ارتقای سطح کرامت، کارایی و مهارت حرفه‌ای و افزایش انگیزه معلمان امکان‌پذیر است.

وی به برخی از سیاست‌های خود در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: «ارتقای جایگاه آموزش و پرورش به عنوان محور تحولات و توسعه کشور» سیاست اول است؛ یعنی تا وقتی که آموزش و پرورش به عنوان یک وزارتخانه در کنار مابقی وازتخانه‌ها باشد، هیچ تحولی صورت نمی‌گیرد.

سرپرست آموزش و پرورش، «بهبود مدیریت منابع انسانی آموزش و پرورش» را سیاست دوم ذکر کرد و افزود: وزارت آموزش و پرورش با میانگین سواد بالای 15 کلاس، یکی از وزارتخانه‌ای مهم است و مدیریت منابع انسانی در آموزش و پرورش یک اصل محسوب می‌شود.

وی «توسعه مشارکت و بهسازی آموزش و پرورش» را سیاست سوم ذکر کرد و ادامه داد: توسعه مشارکت نهادهای مختلف و معلمان است و باید به عنوان سیاست در دل آموزش و پرورش مورد توجه قرار گیرد.

فانی با بیان اینکه «مسئولیت پذیری و پاسخگو بودن» سیاست چهارم است، اضافه کرد: پاسخگو بودن و توجه به نیازهای جامعه در کار ما مغفول است که باید به آن توجه شود.

وی،«رفع تبعیض و توسعه عدالت اجتماعی» را سیاست پنجم عنوان کرد و اظهار داشت: هنوز تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزان از درس محرومند و باید بحث آموزش برای همه فاصله داریم و باید هنوز توسعه عدالت و رفع تبعیض د آموزش و پرورش دنبال شود.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش، «توسعه و ارتقای برنامه‌های آموزشی، پرورشی و درسی» را سیاست ششم ذکر کرد و گفت: به بحث ارزش‌های نظام، ارزش‌های ملی، ارتقای کیفیت آموزشی، نفی حافظه محوری و تقویت تفکر دانش‌آموزان باید توجه شود؛ ضمن اینکه با توجه به سند برنامه درسی ملی می‌توانیم تحولی در تألیف برنامه درسی با حفظ اصول و سیاست‌های کلان نظام دنبال کنیم.

وی، «ایجاد و توسعه تفکر راهبردی و آینده‌نگری در آموزش و پرورش» را سیاست هفتم نامید و افزود: حرکت‌های جزئی و خرد، بدون توجه به استراتژی‌های اساسی و بدون توجه به استراتژی‌های مهم در آموزش و پرورش محکوم به شکست است و باید تصمیمات مبتنی بر تحقیقات، تفکر و تعقل باشد و از حرکت‌های شتابزده پرهیز شود.فانی در سال 84

فانی در سال 92

مدل مکعبی

محور مدرسه، منطقه، استان و کشور

سیاست های 7 گانه

ارتقای جایگاه آموزش و پرورش به عنوان محور تحولات و توسعه کشور


برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بیست‌ساله

بهبود مدیریت منابع انسانی آموزش و پرورش

توسعه مشارکت و بهسازی آموزش و پرورش

مسئولیت پذیری و پاسخگو بودن

محورهای 4 گانه رئیس‌جمهور

رفع تبعیض و توسعه عدالت اجتماعی

توسعه و ارتقای برنامه‌های آموزشی، پرورشی و درسی

ایجاد و توسعه تفکر راهبردی و آینده‌نگری در آموزش و پرورش

به گزارش فارس، آنچه مسلم است فانی سال 92 همان فانی سال 84 نیست و اعلام سیاست‌های 7 گانه‌اش در مقایسه با مدل مکعبی که در دوره سرپرستی قبلی خود ارائه کرده بود، نشان از کوله‌بار تجربه‌ای است که به همراه دارد اما سیاست‌های اعلام شده، کلی است و نیازمند مکانیزم و روش‌های اجرایی مناسب است؛ ضمن اینکه این سیاست‌ها به مراتب دارای سطح بالاتری از یک دوره سرپرستی است و اجرا شدن آنها زمانی بیش از چند ماه و یک سال می‌طلبد!
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها