امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۸:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50137
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز آمریکا اظهار داشت: سوریه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز آمریکا اظهار داشت: سوریه شاهد جنگی داخلی نیست بلکه در معرض هجوم از سوی شبکه القاعده قرار گرفته است.
آنچه در سوریه روی می‌دهد جنگی داخلی نیست

رئیس جمهوری سوریه افزود: جنگ داخلی با وجود 80 یا 83 تابعیتی که در داخل کشور ما می‌جنگند و کشورهای خارجی از آنها حمایت می‌کنند؛ معنا و مفهوم ندارد. آنچه در سوریه روی می‌دهد جنگی داخلی نیست. آنچه ما داریم جنگی است اما از نوعی جدید. 80 تا 90 درصد شورشیان وابسته به شبکه القاعده یا گروه‌های وابسته به آن هستند.
ما می‌خواهیم سلاح‌‌های شیمیایی خود را منهدم کنیم

وی درباره سلاح‌‌های شیمیایی در سوریه گفت: ما می‌خواهیم سلاح‌‌های شیمیایی خود را منهدم کنیم اما این روند هزینه بر و زمان بر است.

رئیس جمهوری سوریه گفت: هزینه انهدام سلاح‌های شیمیایی یک میلیارد دلار است و یک سال طول می‌کشد.

وی با اشاره به پیوستن سوریه به معاهده ممنوعیت سلاح‌های شیمیایی و روند انهدام این سلاح‌ها و سرعت آن افزود: این روند از نظر فنی بسیار پیچیده است و نیاز به پول زیادی دارد. برخی مبلغ مورد نیاز برای از بین بردن انبار سلاح‌های شیمیایی در سوریه را یک میلیارد دلار برآورد کرده‌اند. ما در این موضوع کارشناس نیستیم اما این ارزیابی است که اخیرا مطرح شده است. بنابراین برای آگاهی از میزان سرعت انهدام این سلاح‌ها لازم است که از کارشناسان سوال شود. منظور شما از اینکه می‌گویید سریع چیست؟ زیرا این امر نیازی به یک جدول زمانی چه بسا یکساله یا کمی کمتر یا اندکی بیشتر دارد بنابراین موضوع بستگی به این دارد که منظور شما از سریع چیست؟

رئیس جمهوری سوریه تصریح کرد: همانطور که گفتم این روند نیاز به پول زیادی دارد. حدود یک میلیار دلار و بسیار به زیان محیط زیست است. اگر دولت آمریکا آماده پرداخت این مبلغ و برعهده گرفتن مسئولیت انتقال این مواد شیمیایی به آمریکا است پس چرا این کار را نمی‌کنند... اما لازم است که این امر با همکاری نهاد ذیربط در سازمان ملل انجام شود. همانطور که گفتم مهم نیست که کجا این سلاح‌ها منهدم می‌شود. ما گفتیم که می‌خواهیم آنها را منهدم کنیم و برای ما مهم نیست که به کجا می‌رود.

وی افزود: ما هیچ شرطی درخصوص ارسال آنها (مواد شیمیایی) به هر مکانی نداریم؛ اگر منهدم خواهد شد. می‌تواند در هر مکانی منهدم شود. همانطور که گفتم.. اینها بسیار به زیان محیط زیست است. هر کشوری که آماده تقبل خطرات مربوط به این مواد است می تواند آنها را تحویل بگیرد.

بشار اسد همچنین از نقش روسیه در بحران سوریه ستایش کرد و درپاسخ به سوالی درخصوص وجود توافقنامه ای امنیتی بین مسکو و دمشق گفت: می دانید نقش روسیه از نظر سیاسی در جریان بحران سوریه در طول دوسال و نیم بسیار شایسته بود. سه بار از حق وتو در شورای امنیت استفاده کردند و درنتیجه روسیه از سوریه حمایت سیاسی کرد و لازم نیست که توافقنامه ای امنیتی دراین زمینه وجود داشته باشد. مسئله فقط به ارتش و جنگ و مربوط نمی شود بلکه در وهله اول و پیش از هر چیزی به سیاست مربوط می شود. آنها کار خودشان را بدون وجود این توافقنامه می کنند.

وی درباره پیوستن سوریه به معاهده ممنوعیت سلاح های شیمیایی گفت: وقتی ما با پیوستن به این توافقنامه موافقت کردیم به طور کامل با آن همکاری خواهیم کرد و نه جزئی. فکر می کنم این بسیار روشن است.

بشار اسد گفت: شروط ما همان شروط مندرج در توافقنامه است. الان جزئیات را با سازمان ملل مورد بحث قرار خواهیم داد.

رئیس جمهوری سوریه موافقت با پیوستن سوریه به معاهده ممنوعیت سلاح های شیمیایی را ناشی از تهدیدات آمریکا ندانست و تاکید کرد: یک سوء تفاهم وجود دارد مبنی بر اینکه ما با این توافقنامه به علت تهدیدات آمریکا موافقت کردیم. مسئله مربوطبه تهدید نیست. سوریه هیچ گاه تن به تهدید نداده است. در واقع ما به ابتکار عمل روسیه براساس نیاز و برداشت خود پاسخ مثبت دادیم و اینگونه است.. خواه به

فصل هفتم متوسل شوند یا نشوند؛ اینها تحرکات سیاسی بین قدرت های بزرگ است.

بشار اسد همچنین خطاب به باراک اوباما همتای آمریکایی خود تصریح کرد: به ملت خودت گوش بده و حس درست ملت خودت را دنبال کن. همین کفایت می کند.

وی در پاسخ به سوال دیگری گفت: قانون اساسی ما امروز آزادیهای بیشتری را تضمین کرده است. اما این امر بستگی به ماعیت این آزادی دارد. این مسئله را می توانند احزاب سوریه روی میز مورد بحث و بررسی قرار دهند. این قانون اساسی رئیس جمهور یا دیدگاه یا طرح من نیست. بلکه شایسته است که این طرحی ملی باشد و درنتیجه سوریها باید آنچه را می خواهند تعیین می کنند و من باید آن را قبول کنم.

بشار اسد در پاسخ به این سوال که نظر شما به عنوان مثال درباره انتخابات آزاد چیست، گفت: البته قانون اساسی ما بر برگزاری انتخابات آزاد تاکید می کند. انتخابات آزادی را سال آینده برگزار خواهیم کرد.

وی درپاسخ به این سوال که‌ آیا شخص دیگری می تواند رئیس جمهور سوریه شود، گفت: البته، هر شخصی که تمایل دارد می تواند رئیس جمهور شود.

رئیس جمهوری سوریه در پاسخ به این سوال که "بنابراین شما تنها شخصی نخواهید بود که می تواند رئیس جمهور شود"، گفت: نه من تنها شخص نخواهم بود.

وی درپاسخ به این مطلب که" بنابراین معتقدید که سوریه می تواند از یک مرحله انتقالی مسالمت آمیز بدون اینکه در قدرت باشید عبور کند و این امر ممکن است"، گفت: منظور از روند انتقالی چیست... یعنی انتقال...

خبرنگار فاکس نیوز خطاب به رئیس جمهوری سوریه گفت: منظور حرکتبه سمت حل وفصل درگیری و پایان جنگ. آیا این امر بدون حضور شما در قدرت ممکن است؟

بشار اسد در پاسخ گفت: اگر ملت سوریه نمی خواهد که من در مرحله انتقالی یا دائمی یا طبیعی یا هر وضعی باشم.. این بدان معناست که به شیوه ای مسالمت آمیز روی خواهد داد. هرچیزی که ملت آن را نخواهد نمی تواند مسالمت آمیز باشد.

فوکس نیوز: دعنا ننظر إلى المستقبل بعد خمس سنوات. کیف ستبدو سوریة حینها...

بشار اسد در پاسخ به این گفته خبرنگار فاکس نیوز که "بیایید نگاهی به آینده بعد از پنج سال داشته باشیم. سوریه در آن موقع چگونه به نظر خواهد رسید"؟ گفت: اگر این درگیری پایان یابد، ما چالش های زیادی داریم و چالش ما در کوتاه مدت رهایی از تروریست ها خواهد بود؛ همانطور که گفتم. اما مسئله مهمتر همان ایدئولوژی اینها است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها