امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 22
۱۰:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50239
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 97
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برهان الدین همواره خواهان خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان و سپردن ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برهان الدین همواره خواهان خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان و سپردن حکومت به مجاهدین افغان بود تا در سال 1992 و پس از پیروزی مجاهدین و شکست دولت  نجیب الله احمد زی به‌ عنوان رئیس جمهور موقت افغانستان انتخاب شد.

پس از آن، شورای حل و عقد نیز در 30 دسامبر سال 1992 برهان الدین ربانی را به عنوان نخستین رئیس جمهور رسمی حکومت مجاهدین در افغانستان انتخاب کرد.

هنوز چند سالی نگذشته‌ بود که‌ جنگ های داخلی افغانستان حکومت ربانی را تضعیف کرد و بالاخره‌ در 26 سپتامبر 1996 کابل که زیر حملات شدید مخالفان داخلی قرار داشت به طالبان واگذار شد.

ربانی که مقر حکومت را به مزار شریف انتقال داده بود هنوز به عنوان رئیس جمهور رسمی افغانستان شناخته می‌شد هرچند به مرور زمان قلمروش را ازدست رفته‌ می دید و فقط بر ده درصد کشور حکومت داشت.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در سال 1996، آقای ربانی به زادگاه خود، شهر فیض آباد ولایت بدخشان بازگشت و فعالیت های ضد طالبان خود را آغاز کرد ، فعالیتی که‌ تا حمله‌ نیروهای آمریکایی به‌ افغانستان هیچ نتیجه‌ای در پی نداشت.

بدنبال فروپاشی رژیم طالبان در حملات آمریکا در 2001 میلادی، ربانی که تا آن زمان به عنوان رئیس جمهور افغانستان شناخته می شد،طی مراسمی  در اجلاس "بن" قدرت را رسما به حامد کرزی، رئیس اداره موقت افغانستان تحویل داد.

ربانی بعدها در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از حامد کارزانی حمایت کرد و خود نیز در انتخابات پارلمانی افغانستان شرکت کرد و به‌عنوان اولین نماینده مردم ولایت بدخشان با بیشترین آراء به‌ عضویت پارلمان این کشور در آمد.

سال‌ها بعد شورای عالی صلح افغانستان توسط حامد کرزی تشکیل شد و ربانی رئیس این شورا شد، وی در این سمت مسئول گفت‌وگو، مذاکره و صلح با طالبان بود.  


شهید برهان الدین ربانی رئیس جمهور سابق افغانستان و رونالد ریگان رئیس جمهور سابق آمریکادیدار با نوازشریف صدراعظم فعلی و سابق پاکستان در 2 مارس 1993صحبت با خبرنگاران در فیض آباد سال 1996
ملاقات با فرستاده ویژه روسیه الکساندر اوبلوف در 19 نوامبر 2001
 سفر به اجلاس دوشنبه پایتخت تاجیکستان در 21 اکتبر سال 2001
کابل 18 نوامبر 2001
ملاقات با گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان
ژنرال عبدالرشید دوستم و شهید برهان الدین ربانی


سخنرانی در سازمان ملل متحد

سمت چپ حامد کرزی، برهان الدین ربانی - سمت راست تصویر و یوسف رضا گیلانی صدراعظم سابق پاکستان، ژنرال کیانی رئیس ارتش پاکستان و شجاع پاشا رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان


 
انتتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار