امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۳:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50240
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 118
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، امروز پنج شنبه مصادف با نوزدهم سپتامبر 2013 سران عراق گردهم می‌آیند تا ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، امروز پنج شنبه مصادف با نوزدهم سپتامبر 2013 سران عراق گردهم می‌آیند تا «میثاق شرف» این کشور را امضا کنند.

طرح امضای «میثاق شرف» را «خضیر الخزاعی»، معاون رئیس جمهوری عراق مطرح کرد و با استقبال بسیاری از سیاستمداران عراقی مواجه شد و برخی از محافل سیاسی و رسانه‌ای این کشور اقدام به بررسی و تحلیل نتایج این نشست پرداختند.

جاسم الموسوی‌: امضای میثاق شرف گامی مثبت برای مقابله با تروریسم است

«جاسم الموسوی»، تحلیلگر امور سیاسی عراق به تحلیل نتایج این نشست پرداخت و در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد گفت: نشستی که امروز برگزار می‌شود، شامل میثاق و برنامه‌های کاری بوده و گامی مثبت به شمار می‌آید، چراکه از سوی فردی ارائه شده که برقراری توازن میان تمام نیروها و قدرت‌های سیاسی امری مهم بوده و معاون رئیس جمهوری عراق به شمار می‌آید.

الموسوی افزود: شرایط کشور عراق به اینگونه اقدام‌ها و طرح‌ها نیاز دارد که همچون سد و مانعی واقعی در برابر طوفان‌های عمل خواهد کرد که عراق را در خواهد نوردید.

وی این گام را اقدام درست و به جا ارزیابی کرد و گفت: این میثاق تمام گروه‌ها و جریان‌های سیاسی عراقی را مجبور خواهد کرد که در برابر حملات و درگیری‌های رسانه‌ای ایستادگی و مقابله کنند.

الموسوی همچنین گفت:‌ این طرح همه جریان‌ها و نیروها را وادار می‌کند که برای مشکلات و اختلافات خود راه مذاکره و گفت‌وگو را پیش گیرند، چراکه بحران‌ها تنها از طریق گفت‌وگو و مذاکره حل خواهند شد.

درباره اوضاع عراق پس از امضای «میثاق شرف» الموسوی توضیح داد که اوضاع عراق به سمت مثبتی پیش خواهد رفت و آنچه امروز اهمیت دارد، مشخص کردن بحران‌ها و سپس عمل در راستای رفع آنهاست.

وی اولین گام در راه رفع بحران‌های جاری در عراق را برگزاری چنین نشست‌هایی دانست که همگان را ملزم به آن می‌کند و به مثابه باز شدن درب گفت‌وگو و مذاکره جریان‌ها و نیروهای سیاسی مختلف به روی یکدیگر است.

اما درباره تاثیر مثبت این نشست بر اوضاع امنیتی عراق، الموسوی گفت: از جمله نتایج این نشست مقابله با جناح سیاسی داخلی حامی تروریسم در عراق است، اما تروریسمی که توسط گروه‌های تکفیری اعمال می‌شود، ممکن ادامه یابد که با امضای این میثاق فشار بر این گروه‌ها بیش از پیش افزایش می‌یابد.

الموسوی تاکید کرد: در این تردید وجود ندارد، امنیت در هر کشوری زمانی تحقق می‌یابد که میان جریان‌ها و یروهای سیاسی داخلی توافق و هماهنگی وجود داشته باشد.  

وداد عبد الزهره فاخر: نمی‌توان به این نشست امید داشت

از سوی دیگر «وداد عبد الزهره فاخر»، از اصحاب رسانه عراق و سردبیر روزنامه «السیمر» نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد در خصوص نتایج این نشست گفت: من هیچ اعتقادی به روبوسی و مخفی شدن پشت شعارهای دروغین هنگامی که نیات و مقاصد مشخص نباشد، ندارم. چون بخش قابل توجهی از حاضران درحالی در این نشست حضور می‌یابند که حتی یک کلمه هم سخن نخواهند گفت.

وی افزود: تا زمانی‌که هیچ تصمیمی درباره «احمد علوانی»، نماینده پارلمان عرق که به شدیدترین وجه ممکن شیعیان عراق، بزرگترین گروه این کشور را مورد حمله قرار داد و آنان را تهدید به نسل کشی کرد، و ائتلافش در پارلمان که اصرار بر سکوت در قبال گفته‌های العلوانی دارد، گرفته نشود، برگزاری چنین نشست‌هایی بی‌فایده خواهد بود.

فاخر اینگونه اقدامات و اظهارات را موجب تشدید اختلافات میان دو گروه بزرگ مردم عراق یعنی اهل سنت و اهل تشییع و تشویقی بر ادامه تروریسم در عراق دانست، در حالی‌که ملت عراق در شرایط فعلی تشنه وحدت و ایستادن قاطع و جدی در برابر خطرهای منطقه‌ای است و این سوال را مطرح کرد که ائتلاف وی در آینده در برابر اینگونه کارشکنی‌ها چگونه عمل خواهد کرد؟

فاخر گفت: به نظر من این نشست، نشست ناموفقی است، چراکه هیچ ریشه مردمی ندارد و تنها تلاشی از سوی برخی افراد است که در روند سیاسی دست دارند، به این طریق درصدد حفظ منافع و دستاوردهای خود هستند و نمی‌توان آن را گامی در راه تقویت انسجام ملی دانست.  

عبدالزهره در خصوص اینکه این نشست، ممکن است که عراق را از آنچه درگیر آن است، خارج کند، گفت: در یک کلمه می‌گویم که من به شخصه چنین اعتقادی ندارم، چراکه پس از 9 آوریل 2003 به عنوان سیاستمداران و کارشناسان امور سیاسی امیدوار بودیم که در عراق دولتی با نهادهای مختلف تشکیل شود نه فقط یک حکومت روی کار آید.

وی افزود: ما امیدوار بودیم که رژیم دیکتاتوری برای همیشه در عراق سرنگون شود، اما حکومتی در عراق روی کار آمد که تمایلات و سیاست‌های برخی افراد و گروه‌ها را مد نظر دارد و از امکانات خود برای ایجاد دولتی دارای نهادها و سازمان‌های مختلف استفاده نمی‌کند و برخی افراد در آن تنها به فکر تنها منافع شخصی خود تلاش می‌کنند. 

وی توضیح نتیجه این امر تشکیل حکومتی طایفه‌ای بود که در آن خبری از دستگاه‌ها و نهادهای مدرن نبود، به همین دلیل به نظر من تنها راه حل بازسازی و تاسیس دولتی در عراق توسط گروه و جریانی است که در انتخابات پارلمانی حائز بیشترین آرا بوده‌اند و این امری رایج و مرسوم در کشورهای توسعه یافته است.

عبد الزهره نتیجه روی کار آمدن چنین دولتی را روی کار آمدن کارشناسان و فن سالاران دانست، در حالی‌که هم اکنون در عراق هر گروه وزیرانی را معرفی کرده‌اند که تاکنون چیزی به مردم عراق تقدیم نکرده‌اند.

سردبیر روزنامه السیمر افزود: علاوه بر این تعدیل و اصلاح قانون اساسی و رها کردن آن از تمایلات و خواسته‌های فردی که توسعه دولت را به تاخیر انداخته و همچنین انتخاب رئیس جمهوری از طریق انتخاب مستقیم از سوی مردم نه از طریق توافقات سیاسی را از جمله اقدامات لازم در این زمینه دانست.  

عبدالزهره در خصوص احتمال بهبود اوضاع امنیتی عراق با برگزاری این نشست و امضای «میثاق شرف» گفت: استقرار سیاسی متاثر از عواملی چند است که از آن جمله یکپارچه سازی نهادهای دولتی، تدوین قانونی خاص برای تحت پیگرد قرار دادن تروریست‌ها و سارقان اموال عمومی یا توهین‌کنندگان به مردم است و از آن رو که همه این عوامل هم اکنون در عرصه سیاسی عراق غایب هستند و نبود آگاهی ملی و اظهارات متناقض گروه‌های سیاسی و چشم داشت‌های داخلی و منطقه‌ای در عراق به این امر دامن زده، می‌توانیم با تروریسم مبارزه کنیم؟؟!

وی با تاکید براینکه وقتی قانونی تصویب می‌شود، دیگر نباید آن را دستکاری کرد، گفت:‌ هم اکنون تروریست‌هایی را در عراق مشاهده می‌کنیم که پس از بازداشت آزاد شدند یا بعد از چندین سال محاکمه شدند، در حالی‌که جنایت‌های شرم‌آوری را مرتکب شده بودند، مانند حمله‌ای که در مرکز شهر «ابو صیدا» در استان دیالی به مرقد پسر امام «موسی بن جعفر»(ع) انجام شد و پس از مدتی معلوم نشد، عامل این جنایت که به اعدام محکوم شده بود، چگونه از زندان آزاد شد!!   

عبد الزهره تصریح کرد: عملیات نگهداری تروریست‌ها در زندان‌های عراق به نحوی است که عامل مهمی در جذب و ملحق شدن شمار زیادی از زندانیان به سازمان تروریستی القاعده دارد، در این راستا آنچه در زمان اشغال عراق به واسطه آمریکایی‌ها در زندان «بوکا» اتفاق افتاد، شاهد بزرگی براین مدعاست.

وی سخنان خود را اینگونه به پایان رساند که زندان‌های عراق هم اکنون در واقع به مکانی برای آموزش تروریست‌ها و مراکزی برای تفریح تروریست‌های تازه وارد تبدیل شده است. 

  ابراهیم السراجی: باید به موضوعات زیادی در این نشست پرداخت

از سوی دیگر «ابراهیم السراجی»، از اصحاب رسانه و تحلیلگر امور سیاسی عراق نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد گفت: در این نشست باید به موارد زیادی پرداخته شود که از جمله بارزترین آنها تحقق صلح داخلی و کاهش شکاف میان احزاب سیاسی است. 

السراجی در ادامه گفت: نشست‌های گفت‌وگو و مذاکره ملی باید راه و روش‌های بیشتر و جدیدتری را مورد استفاده قرار دهد، چون نشست‌هایی که درحال حاضر برگزار می‌شود، هیچ نتیجه‌ای برای مردم عراق ندارد و اختلاف‌ها و انفجارها تروریستی همچنان ادامه دارد.

وی پیشنهاد کرد، مقرراتی مشخص شود که براساس آن هر کس صلح داخلی را تهدید کند و همچنین جناح‌های سیاسی که پای خود را از بندهای مربوط به نشست ملی فراتر بگذارند، مجازات شوند. در همان حال مجازاتی نیز برای افرادی که به اختلاف‌های فرقه‌ای دامن می‌زنند و در کشتار نیروهای امنیتی دست دارند، تعیین شود.  

السراجی تاکید کرد که نشست‌های ملی در صورتی‌که راه حلی برای حمام خونی که همه روزه در عراق جاری است، ارائه ندهد، هیچ اهمیتی ندارد.

وی در رابطه با ممانعت جریان «ایاد علاوی» از مشارکت در این نشست و امضای میثاق شرف، گفت: جریان ایاد علاوی به این دلیل که اعتقاد دارد، این نشست موفق به تحقق صلح داخلی نخواهد شد، با برگزاری آن مخالف است. 

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار