امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۱۹:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50241
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «عبدالفتاح شریف‌اف» سخنگوی ریاست جمهوری تاجیکستان امروز، 18 سپتامبر با ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «عبدالفتاح شریف‌اف» سخنگوی ریاست جمهوری تاجیکستان امروز، 18 سپتامبر با اعلام این مطلب به رسانه‌ها گفت: این موافقتنامه که پنجم اکتبر سال 2012 در چارچوب برنامه بازدید رسمی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به امضا رسیده بود، برای بررسی و تصویب به پارلمان ارائه شد.

به گفته وی این موافقتنامه سندی همسان با موافقت‌نامه‌های دوجانبه است که مسائل مربوط به بخش‌های مختلف روابط طرفین را برای آینده مشخص می‌کند.

گفتنی است که رئیس جمهور تاجیکستان پیش از این اسناد دیگری شامل این مجموعه از جمله توافقنامه همکاری تاجیکستان و روسیه در مورد تسهیلات برای اقامت مهاجران کاری تاجیک در قلمرو روسیه را که هشت فوریه سال 2013 در مسکو امضا شد برای تصویب به پارلمان فرستاده بود.

دولت تاجیکستان در تاریخ 2 ماه می امسال (2013) براساس مصوبه‌ای همچنین سند دیگری از این مجموعه، یعنی موافقتنامه با روسیه برای همکاری در زمینه معاف عوارض گمرکی از فرآورده‌های نفتی برای تاجیکستان را تصویب کرد.

بنا به گفته منابع پارلمانی کمیته‌های تخصصی و کمیسیون‌های مجلس نمایندگان تاجیکستان در آغاز هفته آینده به بررسی مسأله تصویب موافقت‌نامه در مورد وضعیت و شرایط جدید حضور پایگاه نظامی 201 روسیه در خاک این کشور شروع می‌کنند.

«ستار خال‌اف» معاون رئیس کمیته دفاع و امنیت مجلس نمایندگان تاجیکستان ضمن توضیح این موضوع به رسانه‌ها گفت: در روند بررسی و تصویب این سند هیچ مسأله‌ای پیش نخواهد آمد به این دلیل که حضور پایگاه 201 در خاک تاجیکستان همان‌گونه که در گذشته بود در آینده نیز فقط به منفعت تاجیکستان و روسیه بلکه برای تأمین امنیت و ثبات در محدوده تمام جمهوری‌های جامعه همسود مهم است.

این مقام مجلس تاجیکستان با اشاره به اینکه در سال 2014 خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضدتروریسم از افغانستان برنامه‌ریزی شده‌ اهمیت حضور پایگاه نظامی 201 در تاجیکستان برای حفظ صلح و ثبات در منطقه آسیای مرکزی چند برابر خواهد کرد.

ارائه موافقتنامه بحث‌برانگیز در مورد وضعیت و شرایط جدید حضور پایگاه نظامی روسیه در خاک تاجیکستان جهت بررسی به مجلس درحالی است که رحمان در سفر ماه آگوست به مسکو و پس از دیدار و مذاکرات با مقامات عالی‌رتبه روسیه اعلام کرده بود که مجلس کشورش در ماه اکتبر این سند را بررسی و تصویب می‌کند.

کارشناسان می‌گویند: تأخیر دولت تاجیکستان در تصویب این موافقتنامه که از امضای آن هم‌اکنون یک سال می‌گذرد به این منظور بوده که مسکو به اجرای سریع‌تر توافقات در مورد ایجاد تسهیلات برای اقامت مهاجران کاری تاجیک و لغو عوارض گمرکی از فراورده‌های نفتی برای تاجیکستان و تحقق موافقتنامه همکاری برای کمک به نوسازی ارتش ملی این کشور نیز توجه و اقدام کند.

این کارشناسان می‌گویند: تلاش مسکو برای تدوین سند جدید در مورد تمدید حضور این پایگاه نظامی در تاجیکستان در راستای بی اثر کردن تلاش‌های آمریکا برای حضور نظامی در این کشور است.

این پایگاه بر پایه موافقنامه به امضا‌ رسیده از سوی رؤسای جمهور 2 کشور در اکتبر سال 2004 برای 10 سال در قلمرو تاجیکستان زمینه قانونی فعالیت دارد.

مطابق با موافقتنامه جدید طرفین وضعیت و شرایطی را برای تمدید حضور این پایگاه برای 49 سال آینده برنامه‌ریزی کرده‌اند.

پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان که گفته می‌شود بزرگترین پایگاه در خارج از این کشور است با حدود هفت هزار پرسنل در شهرهای دوشنبه، کولاب و قرغان‌تپه مستقر شده‌ است.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار