امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۵:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50269
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 183
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در نشست کنسرت بزرگ حسین علیزاده که صبح امروز در کتابخانه موزه موسیقی برگزار شد ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در نشست کنسرت بزرگ حسین علیزاده که صبح امروز در کتابخانه موزه موسیقی برگزار شد ابتدا توتونچیان مدیر مؤسسه ققنوس و برگزار کننده این کنسرت ضمن ابراز خشنودی از برگزاری کنسرت حسین علیزاده گفت: این کنسرت 11 و 12مهر ماه در برج میلاد تهران و هر شب در دو سانس 18 و 21:30 اجرا خواهد شد که هر کدام از این اجراها نزدیک 100 دقیقه زمان می‌برد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه، حسین علیزاده و محمد معتمدی برای همه ما ارزشمند هستند گفت: با وجود اینکه این کنسرت هیچ تبلیغی نداشت اما هیچ بلیطی از آن باقی نمانده است. این موضوع نشانگر عشق مردم به موسیقی اصیل است. فکر نمی‌کنم هیچ کنسرتی با چنین استقبال گسترده‌ای روبرو شده باشد.

وی در پایان سخنان خود گفت: محمد معتمدی عزیز در کنار حسین علیزاده گروه ارزشمندی تشکیل داده و ما افتخار می‌کنیم که این هنرمند جایزه بین‌المللی رادیو فرانسه را به خود اختصاص داده است. من و همه ایرانیان به او افتخار می‌کنیم.

در ادامه این نشست، حسین علیزاده نوازنده تار و آهنگساز درباره علت برگزاری این کنسرت گفت: برنامه‌ای که در قالب تورهای استانی برگزار شد حاصل ذوق و شوق مردم بود و تمام مردم ایران از آن استقبال و همراهان من با جان و دل برای برگزاری آن تلاش کردند.

وی همچنین به جشنواره موسیقی جوان اشاره کرد و گفت: این جشنواره بسیار ارزشمند بود و من بابت حضور در آن خرسندم و از روزهایی که گذشت شادم.

علیزاده درباره محمد معتمدی گفت: پیش از اینکه او را بشناسم صدایش را دوست داشتم و اکنون به جز موسیقی رابطه دوستی هم با هم داریم.

این نوازنده تار ادامه داد: این کنسرت به سال گذشته باز می‌گردد، به هر منطقه‌ای که قدم می‌گذاشتیم وقتی در میان مردم قرار می‌گرفتیم آنقدر مهر از آنها می‌دیدیم که دوست داشتیم اهل آنجا باشیم.

علیزاده در ادامه با بیان این نکته که سال گذشته از او پرسیده شده که وقتی به شهرستانها سفر می‌کنید موسیقی آنها را مورد توجه قرار می‌دهید یا خیر گفت: این اجرا پاسخ آن سؤال است آخرین اجرای استانی ما تبریز بود و از آنجا که من ریشه در آذربایجان دارم تصمیم گرفتم تا در این اجرا به آذربایجان ادای احترام کنم. بخشی از موسیقی ما در این اجرا موسیقی آذربایجانی است گر چه هیچ یک از اعضای گروه ما آذری نیستند اما قرار است در این اجرا ما اجرای محمد معتمدی را به زبان آذری داشته باشیم که خوشبختانه وی تلاش کرده تا به این زبان شعر بخواند البته خوشبختانه البته دوستی‌اش با قاسم‌اف هنرمند ترک زبان در شناخت او از زبان ترکی مؤثر بوده.

وی اشاره کرد: مشتاقیم تا این اجرا را به تبریز ببریم من برای اجرای این کنسرت در تهران نیز اشتیاق زیادی دارم مثل وقتی که به شهری سفر می‌کنیم و وقتی برای آن شهر سوغاتی در نظر گرفته‌ایم دوست داریم که زودتر به مقصد برسیم.

ما به موسیقی مناطق مختلف توجه داریم هر سال سوغات ما از نقطه‌ای از ایران خواهد بود. موسیقی آذربایجان را پیشتر در کنار علی سریری تجربه کرده بودم اما در ارتباط با سایر موسیقی‌ها ممکن است از نوازنده‌ها و خواننده‌های مناطق دیگر کشور در گروه هم‌آوایان استفاده کنیم در پارت اول این اجرا به غیر از یک قطعه که من تنظیم کننده آن بودم سایر قطعات را خود ساخته‌ام. بخش دوم کنسرت گلچینی از ادبیات ایرانی است گر چه قصه کند و کار در موسیقی نیست، این قطعات به صورت چند صدایی اجرا خواهند شد و اشعار آن از بزرگانی چون سلمان ساوجی، مولانا و شهریار خواهد بود.

علیزاده افزود: من از 15 سالگی در گروه‌های موسیقی فعالیت داشتم و همیشه با کسانی که ساز برای ابراز حالت درونی آنها احساس نزدیکی می‌کند و کسی که اینگونه باشد در حصار موسیقی نمی‌ماند و با آزادی تحول را در کار خود می‌گنجاند. سالها قبل قطعه‌ای تصویری از محمد معتمدی دیدم که سبب شد این هنرمند در همان لحظه در دلم بنشیند. من احساس آزادی را در صدای محمد معتمدی و شخصیت او دوست دارم او درگیر قراردادها نیست گر چه پایه و اساس کارش آواز ایرانی است اما آواز را از درون خود نیز جستجو می‌کنم گرچه من به خواننده‌های دیگری هم فکر کرده‌ام اما اگر به کسی این پیشنهاد را می‌دادم همان لحظه هم پشیمان می‌شد چرا که آنها از پیشنهاد من دچار ترس می‌شدند اما وقتی با محمد معتمدی این موضوع را مطرح کردم نه تنها از آن استقبال کرد بلکه حس می‌کرد که در آواز وارد فضای تازه‌ای خواهد شد. بعد تلاش کردیم تا او بتواند به عنوان یک فارسی زبان با نغمه‌های ترکی و لهجه ترکی آشنا شود. وقتی کسی با چنین روحیه‌ای در مقابل من قرار گیرد جزئی از وجود من می‌شود و اکنون محمد معتمدی جزئی از وجود من است.

علیزاده درباره شهرستان‌ها و اجرا در آنها گفت: من به عنوان یکی از اهالی موسیقی از طرف همه همکارانم اعلام می‌کنم که همه اهالی موسیقی به اجرا در شهرستانها اشتیاق دارند و اگر گاه این امکان فراهم نمی‌شود از طرف مسئولان واقف شده نه هنرمندان.

وی با بیان این سؤال که، آیا سیاست‌های ارشاد در مورد اجرای کنسرت فقط در تهران اعمال می‌شود و کسی که در مقامی پایین‌تر در شهرستانها مدیر است می‌تواند در این قانون‌ها تغییر دهد و آیا قانون فقط در تهران قابل اجراست و چرا شهرستانها قانون‌های خاص خود را دارند ادامه داد: در بسیاری از شهرستانها اقدام به برگزاری کنسرت کردیم که پیش از این سابقه نداشت. بسیاری از مردم از طریق کنسرت‌هایی که در تهران برگزار می‌شد آثار ما را دیده بودند اما استقبال بسیار ارزشمند بود.

موسیقی ایران در تمام این خاک جریان دارد. اشتباه نکنید ساختمان‌های بلند تهران نشانه فرهنگ این شهر نیست فرهنگ در همه جای ایران است و آرزوی دیرینه ماست که در همه جای ایران اجرا داشته باشیم. ما حتی نگاه اقتصادی به برگزاری کنسرت‌ها در شهرستان نداریم اما باید بگویم سال گذشته مسئول ارشاد سیاهکل با برگزاری کنسرت ما در این شهر موافقت کرد. وقتی به مخارج فکر کردیم هزینه‌های رفت و آمد، هتل و هزینه‌های جانبی با قیمت سالن و بلیط برابری نمی‌کرد اما وی در اقدامی ارزشمند تمام بلیط‌ها را با قیمتی بالاتر خرید و با قیمتی پایین‌تر به مردم فروخت.این اتفاق بسیار برای ما ارزشمند بود.

این هنرمند با اشاره به شرایط تازه ایران گفت: شرایط ایران نیازمند هوای تازه است گرچه زمینه عینی با تحولات اخیر صورت نگرفته اما همین انرژی تازه بسیاری از موضوعات را حل می‌کند.

علیزاده در سخنان خود با اشاره به این نکته که حضور هم‌آوایان زن در کنار محمد معتمدی اتفاق تازه‌ای در کنسرت نیست گفت: فرهنگ ما بسیار عمیق‌تر از آن است که به حضور زنان در کنسرت به عنوان استفاده ابزاری برای جذب مخاطب بنگریم همانگونه که می‌دانید همنشینی صدای زن و مرد در آواز نوعی پلی‌فونی در آواز ایجاد می‌کند اگر به تاریخ نگاه کنیم می‌بینیم که برای اولین ترکیب صدای مردان و زنان در ایران اتفاق افتاده است.

علیزاده در پایان سخنانش در توضیح مقام‌ها گفت: مقام‌ها ترکیبی از نوا، ابوعطا و شور خواهد بود.
انهتای پیام/و

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها