امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50376
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 82
محمد باقر خرمشاد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره اقدامات اخیر دولت آذربایجان درباره مقبره نظامی، ...

محمد باقر خرمشاد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره اقدامات اخیر دولت آذربایجان درباره مقبره نظامی، کندن کتیبه‌های فارسی و آذری خواندن نظامی و در مقابل اقداماتی که سازمان فرهنگ و ارتباطات در این باره انجام داده است، گفت: بنای ما در روابط خارجی و فرهنگی اولویت دادن به روابط گرم و صمیمانه با همسایگان است. حوزه جغرافیایی که ایران و همسایگانش در آن قرار دارند،‌ حوزه تمدنی مشترکی است و در واقع فرهنگ و تمدن یک میراث مشترک است.

وی افزود: زبان فارسی نیز یکی از زبان‌های متقن و رایج در این حوزه فرهنگی بوده و هست رواج آن تا حدی بوده است که از آسیای میانه تا بالکان و شرق اروپا به این زبان صحبت می‌کردند و امروز کتبیه‌های زیادی به زبان فارسی در ساختمان‌های کهن استانبول و دیگر کشورهای همسایه ما دیده می‌شود.

خرمشاد اظهار داشت: انتظار ما از همسایگان این است که با کمک هم بتوانیم این میراث مشترک را حفظ کنیم و فکر می‌کنم با توجه به فعالیت‌های رایزنی فرهنگی در باکو  و فعالیت سفارت ما، دوستانمان در دولت آذربایجان تدبیری بیندیشند تا حفظ این میراث مشترک تداوم داشته باشد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات در پاسخ به این سوال که آیا این رایزنی‌ها نتیجه‌ای داشته و آیا دولت آذربایجان از اقدامات اخیر خود عذرخواهی خواهد کرد یا خیر گفت: اینکه ما سکوت کرده باشیم با اینکه نتیجه داشته باشد، متفاوت است. ما سکوت نکردیم  و از مجاری رسمی پیگیری کردیم. الان هم هیاتی از آذربایجان در ایران هستند و در این باره صحبت‌هایی با آنها شده است. حالا باید دید در مصاحبه مطبوعاتی که در برگشت دارند، چه می‌کنند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها