امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۵:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50410
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ منصور واعظی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور و دبیرکل نهاد کتابخانه‌های ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ منصور واعظی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور و دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی یادداشتی را در راستای روز شعر و ادب در اختیار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس قرار داده که در ذیر منتشر می‌شود.
بسم الله الرحمن الرحیم

زبان و ادبیات هر ملتی نماینده‌ حقیقی ابراز اندیشه‌ها و عقاید، سبک زندگی مادی و معنوی، آرمان‌ها و آرزوها و بلاخره آیینه‌ی تمام نمای فرهنگ حاکم بر یک جامعه به دیگر جوامع در همان عصر و آیندگان همان جامعه در پس گذر دوران‌هاست.

ادبیات که زبان هنرمندان و فرهیختگان و به عبارتی زبان برتر است به عنوان ابزار این انتقال، می‌تواند تاثیری خاص و حائز اهمیت داشته باشد، بهره‌گیری مناسب و به ‌جا از ادبیات و گنجاندن اندیشه‌ها و فرهنگ جامعه در یک قالب مناسب ادبی، می‌تواند نقش مفید و سهم بزرگی در این وظیفه‌ی مهم مورد انتظار از یک زبان زنده و به ویژه زبانی به لطافت و پویایی و با ظرفیت بالای زبان فارسی به ویژه در جامعه‌ای مزین و مفتخر به بهره‌مندی از فرهنگ غنی اسلامی-ایرانی ایفا کند؛ بی‌شک شعر یکی از زیباترین این قالب‌هاست که با انتخاب هوشمندانه‌ی شاعر می‌تواند ظرفی مساعد برای دربرگیری مظروفی موثر باشد و شاعر متعهد ایران امروز، شاعری است که قریحه شاعرانه‌ی خود که ودیعه‌ای الهی و جوششی است درونی را با کوشش، به رسانه‌ی بروز و نماینده‌ی رسانیدن پیام نیکی‌ها و برائت از بدی‌ها و پلیدی‌ها هدایت کند و کافی است به صدای وجدان حقیقت‌جوی خود گوش جان بسپارد تا با افتخار و از صمیم قلب، قلم و قدمش را در خدمت صادقانه به مردم، انقلاب و کشورش قرار ‌دهد؛ این‌گونه است که شعر پرشورش گاهی پلی می‌شود برای ابلاغ پیام دوستی انقلاب اسلامی با مردم آگاه و حق‌طلب سراسر جهان و گاه بلندگویی پرقدرت، تا فریاد برائت و خشم مردم دیندار و انقلابی بر سر ظلم ظالمان و مستکبران جهانی  را انعکاس دهد.

از دیرباز ایران سرافراز در میان کشورهای جهان به عنوان مهد شعر و ادب جایگاه ویژه‌ای داشته است و این، به لطف ذوق سلیم و طبع روان بزرگانی چون رودکی، فردوسی، نظامی، خیام، سعدی، مولوی، حافظ و... بوده است؛ بزرگانی که هنرمندیشان موجب شد؛ بزرگان بین‌المللی دنیای هنر، ادبیات فخیم فارسی را در مقام یکی از چهار رکن ادبیات بشر به جان بپذیرند و به پژوهش و بررسی آثار ایشان مفتخر باشند.

در مقابل این خدمات ارزنده و افتخار آفرین، برماست؛ در حفظ و حراست و ترویج زبان و ادبیات فارسی و ارج نهادن به مقام نویسندگان و شاعران هنرمند و متعهد ایران اسلامی و همه‌ی سربازان وفادار و کوشا و موثر در انسجام ناگسستنی زنجیره‌های استوار زبان و ادب فارسی، اهتمامی شایسته و مراقبتی بایسته به کار بندیم و قدر نعمت بهره‌مندی از برکات وجود و هنر هنرمندان و شعر قرای شاعران و آثار پربار نویسندگان مومن و خوش‌استعداد معاصر را به نیکی شناخته؛ از وجودشان بهره‌ی وافی‌ بریم.

در پایان جا دارد؛ به همراهی همه‌ی ایرانیان فرهنگ‌مدار و ادب دوست، عزت و سربلندی و توفیق همه‌ی هنرمندان را از درگاه فضل حق متعال بطلبیم و به ویژه از «احمد عزیزی» عزتمند که با ترجمان زخمهایش، عشق راستینش را به ثبت رسانید و هریک از آثار فخیمش، حاوی مخزنی از گنج‌های گران‌سنگ معدن ادب است یادی و برایش از سویدای دل، دعایی کنیم. «امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء» امید که به زودی شاهد بهبود و سلامت این بزرگوار و درخشش پر فروغش به همراه همه‌ی بزرگان علم‌وادب، در آسمان افتخارات بلند ایران اسلامی باشیم؛ آمین!
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها