امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۰:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50414
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 190
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سلفیت در لغت به معنای تقلید از گذشتگان و کهن‌پرستی است و طرفداران ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سلفیت در لغت به معنای تقلید از گذشتگان و کهن‌پرستی است و طرفداران «سلفیه» در ظاهر خود را پیرو سلف صالح و طرفدارانش رفتار خود را تابع پیامبر(ص) ، صحابه و تابعین می‌دانند.

سلفی‌ها معتقدند همه مباحث و سیره زندگی را باید از کتاب و سنت فرا گرفت و علما نباید چیزی خارج از قرآن بیان کنند، در این اندیشه عقل و منطق جایگاهی ندارد و همین امر نشان دهنده تفاوت اساسی تفکرات این گروه با اسلام ناب است چرا که عقلانیت بر محور تفکرات اهل بیت(ع) جایگاه ویژه‌ای دارد.

بر اساس گرایش‌ها، سلفیون به چهار گروه عمده تقسیم می‌شوند؛ سلفیه اصلی، سلفیه معتدل، سلفیه طرفدار آلبانی و سلفی سیاسی ـ جهادی. سلفی‌گری تکفیری به گرایش گروهی از سلفیون گفته می‌شود که مخالفان خود را کافر می‌شمارند و مطرح‌ترین آنان «وهابیت» با محوریت عربستان سعودی است.

با توجه به تأثیرات منفی این جریانات افراطی در جهان اسلام و کشتار و خونریزی‌هایی که به نام دین در کشورهای اسلامی منطقه صورت می‌گیرد، با «عبدالرحیم گواهی» سفیر اسبق ایران در ژاپن و رییس مرکز پژوهش ادیان جهان گفت‌وگو کردیم.

وجه عقلانیت قرآن کریم و اسلام ناب محمدی قوی است

*لطفا درباره وجه عقلانی دین اسلام و قرآن کریم توضیح دهید چه اندازه عقل و خردگرایی در این دین تأثیرگذار است؟

-با توجه به مطالعاتی که شخصاً درباره اسلام داشتم و در سیره امامان شیعه (ع) غور کردم و مناظرات آنها را خواندم، وجه عقلانی زندگی اهل بیت (ع) بسیار قابل توجه و پررنگ است و افراط و تفریط را به هیچ عنوان در این دین نمی‌بینیم، آنچه که متأسفانه در برخی جریان‌سازی‌ها مثل سلفیت مشاهده می‌کنیم که از نابود‌سازی قبور تا قتل دخترانی که به مدرسه می‌روند،‌ مشاهده می‌شود. این افراط و تفریط‌ها برداشت اشتباه از دین است با توجه به اینکه اسلام را مجموع کتاب مقدس قرآن کریم می‌بینم اگر با یک نگاه دین شناسی تطبیقی بر متون مقدس ادیان ابراهیمی تمرکز کنیم وجه عقلانیت اسلام را بسیار قوی‌تر از دیگر ادیان می‌یابیم و می‌توانیم خاتم بودن این دین را دلیل دیگری بر عقلانیت آن به شمار آوریم.

در دین اسلام از دوران پیغمبر (ص) و سیره زندگی ایشان، عمل حضرت علی (ع) و سخنانشان، پررنگ بودن عقلانیت در قرآن کریم و نهج‌البلاغه حتی دفاع ایشان از عثمان و دیگر خلفا در برخی مواقع حکایت از یک موضع حکیمانه دارد انصافاً حتی برادران مکاتب اهل سنت نیز به عالم‌تر بودن ائمه اطهار شیعه اعتراف دارند منتها گاهی این پیروان کاتولیک‌تر از پاپ می‌شوند وگرنه بسیاری از جریانات فکری و دینی چون سلفی‌گری و سایر شعب و شاخه‌های آن ایجاد نمی‌شد.

بین مسلمانان هم نفسانیت،‌ حکومت‌طلبی و ثروت و دنیاطلبی نفوذ می‌کند

*نکته همینجاست که با وجود این عقلانیت و پررنگ بودن آن در دین اسلام چگونه می‌شود که این تفکرات افراطی و تفریطی مثل سلفی‌گری در دینی چون اسلام ایجاد می‌شود و در واقع ریشه اصلی آن از کجاست؟

-نخست مطرح کنم که پیامبر بزرگ اسلام (ص) فرمودند که هر آنچه که بر سر امت‌های پیشین آمده مجموعه آن بر سر امت من نیز می‌آید یعنی آنچه بر سر امت عیسی، موسی و ... آمده بر سر مسلمانان نیز می‌آید بالاخره این یک واقعیت است که درست 50 سال پس از رحلت پیامبر (ص) نوه ایشان را خود مسلمانان شهید می‌کنند، اگر به اینها دقت کنیم می‌بینیم که بین خود مسلمانان نفسانیت،‌ حکومت طلبی، ثروت و دنیا طلبی هم نفوذ کرده است متأسفانه انسان اینگونه است، شیوه درست انبیا و اولیا را دنبال نمی‌کند الان هم این مسأله در تمام عالم اسلام بین شیعه و سنی دیده می‌شود و بیشترین کشتارها در عراق، لبنان، پاکستان و دیگر کشورها به دست خود مسلمانان صورت می‌گیرد.

دین ابزار تکامل و رحمت است نه بهره‌برداری جانبدارانه

*مسأله همین است چرا این همه قتل و غارت و کشتار؟

-به دلیل برداشت غلط بشر از دین. دین ابزار تکامل و رحمت است اما می‌توان همین دین را به یک نگاه جانبدارانه مورد بهره‌برداری اشتباه قرار داد همانطور که هیتلر به نام آزادی و دموکراسی شصت میلیون نفر را به کشتن داد و یک پاک سازی قومی انجام داد بنابراین از یک ابزار هم می‌توان استفاده صحیح یا ناصحیح کرد، این سردمداران سلفی‌ها و تکفیری‌ها خیلی‌ها بی دین نیستند شاید نمازشان هم از ما قوی‌تر باشد منتها برداشتشان از دین اشتباه است.

در تفکر سلفیت زنان جایگاه انسانی ندارند

*آیا اینها واقعاً دیندار هستند و می‌توان آنها را مسلمان تلقی کرد؟

-بله هستند منتها برداشتشان غلط است فکر می‌کنند پیغمبرشان به این مسایل امر کرده است و بنابراین یک زندگی بدوی دارند که در آن زنان هیچ جایگاهی ندارند و این یک نگاه طالبی به زنان و همینطور دیگر ابعاد زندگی دارد، حتی اجازه ادامه تحصیل به دانش‌آموزان به ویژه دختران را در مدارس نمی‌دادند و به دلیل پایین بودن فرهنگشان در مدارس بمب گذاری می‌کردند این قرائت غلط از اسلامم است مشکل بیرون از جهان اسلام نیست همین مسلمانان هستند که در عراق، سوریه و لبنان همدیگر را می‌کشند بنابراین اینها که در سوریه هستند طرفین دعوا هر دو ادعای اسلام دارند.

دین به ذات خود عیبی ندارد برداشت غلط از دین ناشی از شعور رشد نیافته سیاسی و اجتماعی است نمونه این امر در قرون وسطی بین مسیحیان رواج داشت که کاتولیک و پروتستان به نام دین همدیگر را می‌کشند و جنگ‌های صلیبی راه می‌انداختند پس از آن بر سر عقل آمدند و کمتر این وقایع تکرار شد این به دلیل رشد فکری مسیحیت صورت گرفت البته الان هم مسیحیان برداشت‌های مختلفی دارند و حتی الان هم در ایرلند کاتولیک و پروتستان همدیگر را می‌کشند منتها این امر در سوییس و سوئد دیده نمی‌شود چرا که برداشت‌ها تغییر کرده است.

فرهنگ ملل اسلامی نیازمند تغییر است

*چرا چنین شکافی باید در اسلام هم ایجاد شود؟

-باید فرهنگ ملل اسلامی تغییر کند چرا الان در مالزی چنین کشتارهایی نیست و در عراق و دیگر کشورها چنین مسأله‌ای را مشاهده می‌کنیم؟ چرا که آنها به درجه‌ بالایی از فرهنگ و تمدن اسلامی رسیدند بنابراین هرچه ملت اسلامی متمدن‌تر بشوند کشت و کشتار، ‌استبداد و تک روی و تعصب کمتر می‌شود.

استعمارگران هرگز به نفع اسلام کار نمی‌کنند
*نقش استعمار جهانی در رأس آنها آمریکا و انگلستان در پررنگ‌سازی چنین جریاناتی چه اندازه است؟

-البته که استعمار هم خیر اسلام را نمی‌خواهد و در این راه بی نقش نیست ولی ما خودمان هم به این جریان دامن زده‌ایم چرا ما نمی‌توانیم این اندازه در غرب و فرهنگ و تمدن آنها دخالت کنیم چرا که آنها اجازه ورود به این بازی‌ها را به دیگران نمی‌دهند ما هنوز فرهنگ سیاسی و اجتماعی خودمان را درست نکرده‌ایم بنابراین طبیعی است که استعمار هم راحت بتواند ما را به دشمنی هم بیاندازد و این در جهت منافع ملی و تضعیف اسلام است، اگر ما قدرت بگیریم منافع ملی آنها تضعیف می‌شود بنابراین غرب از یک سو برای حفظ منافع ملی خود تلاش می‌کند و از سوی دیگر در راستای ضربه زدن به اسلام گام برمی‌دارد.

فهم مسلمانان از دین نیازمند تکامل است

*با استناد به عقلانیت شیعه و اسلام ناب چطور می‌توان با تفکرات ضدشیعی و ضدسنی مقابله کرد؟

-باید نگاهمان را درست کنیم ما نهادی به نام تقریب راه‌اندازی کرده‌ایم و در کشورهای مختلف حتی عربستان هم اسم تقریب هست، جلسه و کنگره برگزار می‌کنیم منتها تقریب یک اسم با قدرت تأثیرگذار نیست این نهاد باید به مسلمانان بفهماند که کشتن یکدیگر سودی برایشان ندارد شیعه و سنی باید با یکدیگر متحد باشند اگر ما با اهل تسنن برادری نکنیم در عربستان، بحرین، لبنان و دیگر مناطق هم شیعیان را خواهند کشت در نهایت باید فهممان از دین تکامل پیدا کند.

منادی وحدت مسلمانان در دنیا باشیم

*برای مقابله با سلفیان بهترین راهکار چیست؟

-میکروب همیشه در بدن ناسالم رشد می‌کند سلفی‌ها هم ممکن است در یک دوره بروند و برج‌های دوقلوی آمریکا را هدف قرار دهند منتها فرهنگ و تمدن غرب به یک درجه عقلانیت رسیده است و بنابراین تأثیرگذار نخواهد بود همین سلفی‌ها در پاکستان یا عراق نتیجه مساعدی می‌گیرند چرا که فرهنگ پایین‌تر و زندگی بدوی‌تر است و پختگی شهرنشینی را ندارد اگر رهبران ما با همدلی با یکدیگر یک نگاه صحیح براساس منویات مقام معظم رهبری که توهین به مقدسات یکدیگر را حرام شرعی دانستند، داشته باشند در عمل به نتایج مساعدی دست می‌یابیم. بنابراین باید بدانیم هرجا توهینی به یک سنی کنیم ده برابر به شیعه توهین می‌شود بنابراین باید در دنیا منادی وحدت مسلمانان باشیم.

نلسون ماندلا رهبر وحدت شیعه و سنی نبود بلکه برای تقریب سیاه و سفید تلاش کرد حتی برخی او را پیامبر قرن بیستم نام نهاده‌اند یا گاندی در هند جلوی برادرکشی سیاه و سفید و هندوکشی را گرفت، باید بتوانیم چنین نقشی در جهان اسلام ایفا کنیم.

باید دشمنان اسلام را مأیوس کنیم
*در نهایت با توجه به وضعیت کنونی در جهان اسلام، مهمترین گام چیست؟

-متأسفانه الان که جهان اسلام وضع مساعدی ندارد باید تلاش کنیم دشمنان جهان اسلام را مأیوس سازیم، وضعیت در کشورهای عربی نامساعد است و دشمنی‌ها بین شیعه و سنی زیاد شده است بایدن گاه را تغییر دهیم سپس بتوانیم مقاصدمان را بهتر بیان کنیم. بنابراین اولین تغییر از نگاه و رویکرد خودمان آغاز می‌شود این بساط دشمنی باید برچیده شود و زمانی که این اتفاق بیافتد خود به خود ویروس‌ها در جهان اسلام از بین خواهند رفت، الان بدنه شیعه چون یک بدن ضعیف مستعد دریافت ویروس است باید با تقویت خود و بهبود شرایط در درجه دوم ویروس‌ها را از بین ببریم بنابراین براساس آیات قرآن «إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ» توفیق نخواهیم داشت تا زمانی که خودمان گام برداریم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها