امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۲:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50441
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 25
به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی به قلم «مارک لندلر» نوشت: این اولین بار است که آقای اوباما مستقیما برای رئیس‌جمهور ایران نامه ...

به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی به قلم «مارک لندلر» نوشت: این اولین بار است که آقای اوباما مستقیما برای رئیس‌جمهور ایران نامه نوشته است نه رهبر عالی این کشور. این نشان می‌دهد که کاخ سفید باور دارد که آیت‌الله خامنه‌ای به آقای روحانی اختیار داده است تا به دنبال گشایش در روابط با غرب باشد؛ دست‌کم برای زمان حاضر.

بنابراین گزارش، ری تکیه، عضو شورای روابط خارجی آمریکا در این خصوص می‌گوید: «موضع سابق دولت آمریکا این بود که ما باید با کسی در ایران مکاتبه کنیم که تصمیم گیرنده است. اکنون این نامه‌ها برای روحانی ارسال می‌شود.»

این گزارش تصریح می‌کند که یکی از تفاوت نامه‌نگاری‌های اخیر با آنچه در گذشته وجود داشت این است که پس از توافق روسیه با ایالات متحده بر سر سوریه انجام می‌پذیرد. برای اینکه این طرح کارایی یابد، ایران به‌عنوان مهم‌ترین متحد منطقه‌ای بشار اسد می‌تواند نقشی سازنده داشته باشد.

با این حال اینکه آیا چنین کاری ممکن است یا نه، محل سوال است. اما به هرحال به اوباما میدان وسیع‌تری می‌دهد تا با روحانی تعامل کند. ایالات متحده خواستار مذاکره با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور است.  البته نیویورک تایمز معتقد است که نامه‌نگاری‌های اوباما چندان تعجب برانگیز نیست چرا که مدت‌هاست ایالات متحده خواستار مذاکره مستقیم ایران است و تا زمانی که ارتباط مستقیم دیپلماتیک وجود ندارد، نامه‌نگاری تنها راه است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها