امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۳:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50446
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 73
سید محمد‌مهدی طباطبایی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس، در خصوص مهمترین اولویت‌هایش برای اداره مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: حقیقتاً ...

سید محمد‌مهدی طباطبایی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس، در خصوص مهمترین اولویت‌هایش برای اداره مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: حقیقتاً باید برای روشن شدن کامل اولویت‌ها گفت‌وگویی مفصل با آقای ایوبی داشته باشم اما به واقع مهمترین اولویت مرکز در حال حاضر احیای سینمای مستند است که درحال حاضر شرایط نامطلوبی دارد.

وی افزود: توجه جدی به سینمای مستند به اعتقاد من مهمترین اولویت مرکز است و از هر اولویتی برای من و آقای ایوبی مهمتر است و قصد داریم در موضوعات مختلف نظیر مستند اجتماعی، محیط زیست، تاریخی، دفاع مقدس،آئینی و دینی سینمای مستند را ارتقاء دهیم.

* سینمای مستند امروز به یک پیکر نحیف رسیده است

طباطبایی‌نژاد تصریح کرد: البته نمی‌گویم در گذشته هیچ کاری در خصوص این موضوعات نشده است و حتی کارهای قابل تقدیری ساخته شده اما به دلایل مختلف که نیاز به شرح مفصلی دارد سینمای مستند امروز به یک پیکر نحیف رسیده و وظیفه من و همه مدیران این است که تلاش کنیم تا سینمای مستند از این حالت فعلی خارج شود.

* در یکی دو سال گذشته اشتباهی در تعریف سینمای مستند تجربی کردند

مدیرعامل جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در خصوص اولویت بعدی کاری‌اش و اینکه سینمای تجربی با توجه به تعریف متفاوتی که در یکی دو سال اخیر پیدا کرد چه خواهد بود؟ اظهار داشت: دوستان ما در یکی دو سال گذشته اشتباهی در تعریف سینمای تجربی کردند و این سینما را به عنوان سینمای آوانگارد و اکسپری منتال تعریف کردند در حالی که این تعریف به اعتقاد من اشتباه است و از تعریف اصیل سینمای تجربی فاصله زیادی دارد.

طباطبایی نژاد خاطرنشان کرد: البته تعریف اکسپری منتال با آوانگارد از سینمای تجربی اشتباه نیست بلکه خلاصه کردن تعریف سینمای تجربی در این عرصه اشتباه است در حالیکه این دو تعریف یعنی ورود تجربه‌های جدید به سینما و تجربه کردن فضای جدید در سینما توسط فیلمسازان پیشکوست باید با هم دنبال شود و حتی در عنوان و اهداف تاسیس مرکز گسترش نیز چنین موضوعی نهفته است به گونه‌ای‌ که در گذشته 80 درصد حمایت به ورود تجربه‌های نو اختصاص داشت و 20 درصد به تجربه کردن فضای جدید که این تعریف و نگاه باید اصلاح شود.

* تابلوی ورود ممنوع مقابل فیلم‌سازان اول زده شد

وی تأکید کرد: البته این موضوع که یک فیلم‌ساز پیشکسوت بخواهد در عرصه متفاوت تجربه جدیدی داشته باشد به هیچ عنوان دارای اشکال نیست اما در تعریف اصیل سینمای تجربی مهمترین نکته این است که این سینما عرصه افرادی است که می‌خواهند تجربه جدیدی را با ساخت فیلم بلند داشته باشند. اما وضعیت فعلی شرایطی را به وجود آورده که تابلوی ورود ممنوع مقابل فیلم‌سازان اول زده شده و فیلم‌ساز اولی که بیش از همه نیاز به حمایت مالی و معنوی داشته باشد و قطعا آینده هنر و سینمای مملکت به کار او بستگی دارد حضورش در سینما با موانع متعددی روبه‌رو شده است.در حالی که وظیفه دولت حمایت صبورانه از چنین عرصه‌ای است.

* فیلم اول نیاز به یک نگاه صبور و حامی جدی دارد

طباطبایی‌نژاد خاطر نشان کرد: البته این مواردی که شما از من می‌پرسید نقطه نظرات شخص من و علاقه‌های من است و شاید نظر آقای ایوبی این باشد که تولید فیلم اول در بخشی از فارابی یا مراکز دیگر انجام شود اما نکته من این است که امروز در سینمای ایران هیچ جای برای حمایت فیلم اول وجود دارد و فیلم اول نیاز به یک نگاه صبور و حامی جدی دارد که امروز سینمای ایران فاقد آن است، اما اینکه مرکز در آینده چنین کاری را انجام خواهد داد یا خیر به تصمیم من بر نمی‌گردد ولی اگر بنا باشد مرکز گسترش چنین حمایتی از آثار اول داشته باشد قطعا رویکرد ما حمایت از فیلم‌سازان اول در جهت تجربه‌کردن محیط‌ جدید در سینما است.

* هیچوقت در ورود فیلمسازان پیشکسوت برای مستندسازی در مناطق بحران پی‌قدم نبوده‌ایم

مدیرعامل جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی همچنین در پاسخ به این سؤال که امروز انتقادات زیادی مبنی بر عدم حضور فیلم‌سازان حرفه‌ای و پیشکسوت برای ساخت آثار مستند در مناطق بحران می‌شود و در این مورد چه برنامه‌ای دارد؟ گفت: این موضوع دو وجه دارد وجه اول علاقه و تمایلی است که فیلم‌سازان پیشکسوت باید برای ورود به این عرصه از خود نشان دهند و وجه دیگر حمایت مراکز تأثیرگذار در این عرصه است که البته من معتقدم ما هیچ وقت در این ماجرا پیش‌قدم نبوده‌ایم و اگر هم زمانی پیش‌قدم نبوده‌ایم در برآوردهای مالی و یا مسائل دیگر آنقدر موانع پیش‌پای فیلم‌ساز گذاشته‌ایم که از ادامه کار منصرف شده است.

طباطبایی‌نژاد در خاتمه اظهار داشت: اما به طور کلی معتقدم شاید راه سوم این باشد که در این عرصه پیش‌قدم باشیم و وقتی فیلم‌سازان پیشکسوت عزم جدی ما را در این خصوص دیدند، وارد عمل خواهند شد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها