امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۰:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50483
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 118
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، سفارت آمریکا در ترکمنستان با صدور اطلاعیه‌ای از اعطای مبلغ 38 هزار دلاری ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، سفارت آمریکا در ترکمنستان با صدور اطلاعیه‌ای از اعطای مبلغ 38 هزار دلاری به مسئولان میراث فرهنگی ترکمنستان برای بازسازی مسجدی در حومه عشق‌آباد خبر داد.

این اطلاعیه خاطر نشان می‌کند: «رابرت پاترسان» سفیر آمریکا در عشق‏‌آباد مبلغ نقدی مذکور را به مسئولان سازمان میراث فرهنگی و تاریخی ترکمنستان اعطا کرده است.

در این اطلاعیه که نسخه‌‏ای از آن در اختیار خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد نیز قرار گرفته‏، آمده است که این مبلغ برای بازسازی تزئینات مسجد تاریخی «سید جمال‏‌الدین» شاهکار معماری اسلامی قرن 15 میلادی اختصاص یافته است.
 
این مسجد در شهرک «آنو» استان «آخال» در حومه عشق‌‏آباد پایتخت کشور ترکمنستان واقع است و بر اثر زلزله سال 1948 میلادی عشق‏‌آباد تخریب شده ‏است. 

سفارت آمریکا در پایان اطلاعیه خود اعلام کرده است که دولت آمریکا ظرف 13 سال گذشته در قالب برنامه‏‌های «بنیاد سفیر حفاظت از میراث فرهنگی»که توسط کنگره آمریکا تأسیس شده و وابسته به وزارت خارجه این کشور است، مبلغ بیش از  1 میلیون و 200 هزار دلار به منظور حفاظت از اماکن مهم میراث تاریخی و فرهنگی ترکمنستان در اختیار این کشور آسیای مرکزی قرار داده است.

لازم به ذکر است که آمریکا در ترکمنستان با هدف مشارکت در پروژه‌های بزرگ فرهنگی-بازسازی  تعدادی از پروژه فرهنگی مهم در ترکمنستان را پیگیری می‌کند.

مهمترین این پروژه‌ها صحافی و حفظ کتب قدیمی متعلق به قرن‌های 19-16 است که در حال حاضر در کتابخانه دولتی و ملی ترکمنستان نگهداری می‌شود؛ تجهیزات و هزینه‌های بازسازی این کتب را سفارت آمریکا پرداخت می‌کند.

دومین پروژه مرمت و بازسازی، پروژه آرامگاه «نجم‌الدین کبری» در شهر «اورگنج» ازبکستان است که در سال 1950 به شدت تخریب شد و توسط متخصصان و صنعتگران برجسته ترکمنستانی ترمیم و مرمت خواهد شد.

سومین پروژه در ترکمنستان، مرمت یادبود «اسماموت آتا» است که در سال 2008 ترمیم آن آغاز شده و در حال مرمت توسط میراث فرهنگی ترکمنستان است.

از سوی دیگر آمریکا در ادامه تلاش‌ برای نفوذ بیشتر در کشورهای منطقه، بودجه قابل توجهی را از طریق بنیاد صندوق سفرا برای مرمت و بازسازی آرامگاه «شیخ نجم الدین کبری» عارف بزرگ ایرانی قرن ششم و هفتم هجری در ترکمنستان و نیز بازسازی قلعه «قیزقلعه» واقع در «مرو قدیم» اختصاص داده ‏است.

نگاهی به بنیاد «صندوق سفرا» در دولت آمریکا

صندوق سفرا که در سال2001 میلادی از سوی کنگره آمریکا تأسیس شد و زیر نظر دفتر امور فرهنگی و آموزشی در وزارت‌خارجه آمریکا فعالیت می‌کند، این صندوق از پروژه‌های باستان‌شناسی و حفاظت از میراث و قوم‌نگاری در کشورهای سراسر دنیا حمایت به عمل میآورد.

در گزارش سنای آمریکا درخصوص این برنامه آمده است: «حفاظت فرهنگی فرصتی است برای نشان‌دادن چهره دیگری از آمریکا به مردم سراسر دنیا،‌ چهره‌ای غیرتجاری، غیرسیاسی و غیرنظامی».

صندوق سفرا از پروژه‌های متفاوتی حمایت کرده‌ است که از آن جمله می‌توان به حفاظت از دروازه «قلعه گوردیون» در ترکیه، حفاظت از محوطه‌های «خلیج‌ سوآهیلی» در کنیا، نصب دستگاه‌های کنترل از راه دور در مصر برای کشف محل محوطه‌های جدید، حفاظت از قلعه قرون‌ وسطایی «درگندار» اتیوپی و حفاظت ویرانه‌های «کوییتولوما» در اکوادور اشاره کرد.

معمولاً سفیر آمریکا در کشور مورد نظر با هماهنگی وزارت فرهنگ یا مقامات محلی آن کشور، پیشنهاد کمک به یک پروژه را به صندوق ارائه می‌دهد.

به اعتقاد کارشناسان فرهنگی، با توجه به عملکرد صندوق سفرا که به نفع سیاست‏‌های آمریکا است، امید است برای مقابله با نفوذ فرهنگی آمریکا و افزایش همکاری‌های فرهنگی ایران با سایر کشورهای جهان و منطقه، صندوق مشابهی جهت بهره‌برداری سفرای کشورمان توسط وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته‌ شود.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها