امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 19
۲۲:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50501
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 123
«کندة شماط »، وزیر امور اجتماعی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، اظهار داشت: برخی اظهارات مبنی بر ...

«کندة شماط »، وزیر امور اجتماعی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، اظهار داشت: برخی اظهارات مبنی بر کناره‌گیری بشار اسد از قدرت، برای مردم سوریه غیر قابل قبول است و آنان هستند که سرنوشت کشور و رهبران خود را رقم خواهند زد.

وی تصریح کرد: یکی از اصول دموکراسی این است که مردم بتوانند، رئیس جمهوری مورد نظر خود را انتخاب کنند، بنابراین هیچ کشوری در جهان و پیش از همه آمریکا، نمی‌تواند تعیین کند که چه کسی در سوریه بماند و چه کسی قدرت را در آن در دست بگیرد و چه کسی کنار برود.

این وزیر سوری افزود: طرح ابتکاری رئیس جمهور سوریه این بود که این مردم هستند که بدون قبول هیچ‌گونه پیش شرطی در مورد کشور تصمیم می‌گیرند.

شماط تاکید کرد: سوریه کشوری مستقل با دولت قانونی به نمایندگی مردم است، بنابراین اظهارات مربوط به کناره‌گیری بشار اسد از قدرت، نه برای دولت و نه برای مردم قابل قبول نیست، از همین‌رو چنین اظهاراتی به طور کامل مردود است.

وی یادآور شد که نخستین بند توافقنامه ژنو یک، توقف خشونت بود و منظور از آن گفت‌وگوی سیاسی بین طرف‌هایی است که نماینده مردم سوریه به شمار آمده و به گزینه نظامی نیز اشاره‌ای نداشته‌اند.

شماط در توضیح این مطلب افزود: هنگامی‌که از توقف خشونت در سوریه سخن می‌گوییم، منظور این است که تمام کسانی که از تروریست حمایت مالی می‌کنند و سلاح در اختیار گروه‌های مسلح تروریستی قرار می‌دهند تا مردم بی‌گناه سوریه را به قتل برسانند، دست از این اقدامات بردارند.

وی تصریح کرد: با توجه به این موارد باید گفت که نوعی تناقض در اظهارات آمریکا مشاهده می‌شود، به این معنی که مسئولان این کشور از یک سو از حمله نظامی به سوریه سخن گفته و از سوی دیگر موضوع نظارت بر سلاح شیمیایی را مطرح می‌کنند و سپس موضوع کناره‌گیری بشار اسد از قدرت را به میان می‌آورند، در حالی‌که این اظهارات از نظر علم سیاست، متناقض و به دور از عقل و تدبیر است.

شماط در مورد راه حل سیاسی برای بحران سوریه نیز اظهار داشت: برنامه‌ای کامل در این خصوص در دست است و در به روی کسانی‌که به دنبال راه حل سیاسی هستند، باز است.

وی تاکید کرد: مردم سوریه نمی‌توانند بپذیرند که دولت‌هایی از پیش تعیین شده، قدرت را در کشورشان در دست بگیرند و یا اینکه روسایی که در خارج تعیین شده‌اند، تحت پشتیبانی تانک‌ها و هواپیماهای آمریکایی وارد کشور شوند تا بر آنان حکومت کنند.

این وزیر سوری افزود: همانطور که همه می‌دانند، تهدید به حمله به خاک سوریه، حامل این پیام و وعده بود که هنگام حمله به سوریه، راه ورود افراد مسلح به شهرهای مختلف سوریه و تسلط بر مراکز دولتی باز خواهد شد، اما در این میان موضوع حمله نظامی به سوریه به کنگره آمریکا ارجاع داده شد که نتیجه آن نیز روشن بود و سپس توافق آمریکا و روسیه در خصوص موضوع سلاح شیمیایی در سوریه به میان آمد.

شماط اظهار داشت: در پرتو این تحولات برخی کشورها که به حمله نظامی آمریکا به سوریه چشم دوخته بودند، ناامید شدند و افراد مسلح نیز که قول‌های فراوانی در خصوص سرنگونی دولت سوریه دریافت کرده بودند، ناکام مانده و دریافتندکه سوریه افغانستان و عراق و یا لیبی نیست.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها