امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۰۵:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50505
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 111
به گزارش فارس، هفته نامه فلسطینی المنار در مطلبی نوشت که کشورهای خلیج فارس شکاف عمیقی را در مواضع خود نسبت به سوریه تجربه می کنند، برخی از این کشورها ...

به گزارش فارس، هفته نامه فلسطینی المنار در مطلبی نوشت که کشورهای خلیج فارس شکاف عمیقی را در مواضع خود نسبت به سوریه تجربه می کنند، برخی از این کشورها به تدریج مواضع خود را از عربستان سعودی در اصرار بر تخریب دولت سوریه جدا کرده‌اند، این در حالی است که ریاض همچنان سعی دارد با فشار بر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، آنها با مواضع خود همسو نگه دارد و اختلافات را به رسانه ها نکشاند.

منابع مطلع به المنار اعلام کردند که شکاف کنونی در موضع کشورهای خلیج فارس در پشت پرده تحرکات و اقدامات برخی از این کشورها که مواضعی به دور از گفتمان رسمی کشورهای خلیج فارس به خود می گیرند، قابل ملاحظه است، به عنوان مثال دولت امارات به دنبال مسیرهای امن برای فرار از این بحران است و سعی دارد با وجود ادامه فشارهای عربستان و بحران بین این کشور و شیخ نشین قطر، بین دو گزینه تمایل به اعلام موضع واحد کشورهای خلیج فارس در قبال بحران سوریه و عدم دخالت در مناطق ناامن در خاورمیانه مانور دهد.

این محافل همچنین فاش کردند که اخیرا تماس‌هایی بین امارات و روسیه در حاشیه دیدارهایی با ماهیت اقتصادی بین دو طرف در مسکو انجام شده و امارات تاکید کرده که تنها می خواهد در اقدامی سیاسی با هدف پایان دادن به بحران سوریه شرکت کند، امارات در این دیدارها ملاحظات خود را نسبت به کلیات مواضع سعودی‌ها در قبال سوریه اعلام کرده است. ‌این رد حالی است که ریاض ادعا می کند که این سیاست، سیاست اصلی تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس است و همه به آن متعهد هستند.

بنابر این گزارش ، عربستان سعی دارد حالتی از نگرانی و ترس را در میان رژیم‌های حاکم بر امارات و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس ایجاد کند مبنی بر اینکه بی طرفی و دور شدن از همراهی با آمریکا موجب ایجاد زلزله های قوی در عرصه کشورهای عربی می‌شود و استمرار حاکمیت و بقای حضور سیاسی آنها را تهدید خواهد کرد. در نتیجه ریاض از این کشورها خواسته است تا مواضع خود را در راستای حمایت دائمی از مواضع آمریکا اتخاذ کنند، چرا که آمریکا کشور هم پیمان آنها و حامی امنیت کشورهای خلیج فارس است. این در حالی است که این کشورها از جمله امارات بر اهمیت عدم همراهی و ورود به بازی آمریکا در منطقه تاکید دارند و معتقدند این همراهی در صورتی که بازی طبق منافع آمریکا به پایان نرسد؛ برای این کشورها گران تمام می شود. آنها می گویند که دوره اعتماد به آمریکا به عنوان دولتی که پشت هم پیمانان خود را خالی نمی کند، به سر آمده و از زمان انقلاب های مردمی در کشورهای عربی دیگر این ادعا مورد اعتماد و قانع‌کننده نیست.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار