امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50531
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 192
دادستانی کل و پلیس کشور هلند اسامی 5 هزار تن از قربانیان سال‌های 1357 و 1358 افغانستان را منتشر کرد. این افراد در دوره دولت کمونیستی افغانستان توسط ...

دادستانی کل و پلیس کشور هلند اسامی 5 هزار تن از قربانیان سال‌های 1357 و 1358 افغانستان را منتشر کرد. این افراد در دوره دولت کمونیستی افغانستان توسط اداره اطلاعات این کشور به نام «اکسا» اعدام شده‌اند.

حکم اعدام این افراد توسط چند تن از اعضای دولت وقت افغانستان از جمله «امان الله» صادر شده بود.

امان الله در سال 1993 میلادی به هلند رفت و برای این که این کشور به وی پناهندگی سیاسی بدهد و در آن زمان بخشی از این اطلاعات را در اختیار پلیس و اداره مهاجرت هلند قرارداد.

با وجود آن که دولت هلند به امان الله مجوز اقامت دائم در این کشور را نداد اما وی را از این کشور اخراج هم نکرد. امان الله سال گذشته در کشور هلند درگذشت. 

بیانیه رادیویی کرزی خطاب به طالبان 

حامد کرزی در بیانیه 15روزه رادیویی خود آغاز سال تحصیلی در مناطق گرمسیر کشور را به تمام دانش‌آموزان، معلمان و استادان تبریک گفت.

کرزی یکبار دیگر طالبان را خطاب قرار داد و گفت که از دشمنی با آموزش فرزندان  این کشور دست بکشند.

رئیس جمهور افغانستان به علمای دینی، بزرگان قومی و ریش‌سفیدان این مناطق پیشنهاد کرد که با استفاده از نفوذ خود، با طالبان گفتگو کرده و آنان را قانع کنند که با آموزش فرزندان افغانستان مخالفت نکنند.

رئیس جمهور افغانستان پدران و مادران را خطاب قرار داد و گفت: کودکان واجد شرایط رفتن به مدرسه اعم از پسر و دختر را در مدرسه ثبت نام کرده و با این عمل آینده کودکان و کشور خود را رقم زنند.

حامد کرزی افزود: ممکن است در بعضی مناطق گرمسیر افغانستان بر اثر تهدیدات و ممانعت‌های طالبان مدارس تعطیل باشند که چنین امری دشمنی با دین، کشور و فرزندان وطن است.

تلفات بی‌سابقه نیروهای افغان در ولایت بدخشان

مقامات ولایت بدخشان از کشته شدن 21 نیروی دولتی در یک کمین طالبان خبر دادند. این مقامات که نخواستند نامشان فاش شود، اظهار داشتند: در این حادثه که عصر روز چهارشنبه در فرمانداری وردوج بدخشان رخ داده است، هشت نیروی دولتی نیز زخمی شده‌اند.

آنان همچنین از ربوده شدن شش سرباز دولتی توسط طالبان در این حادثه خبر دادند.

اظهارات اسماعیل خان درباره پروژه کاسا1000

محمد اسماعیل وزیر انرژی و آب افغانستان گفت: پروژه کاسا1000 تا سال 2017 میلادی تکمیل خواهد شد.

وی افزود: بر اساس قرارداد چهارجانبه‌ای که اخیراً بین کشورهای افغانستان، قرقیزستان، تاجیکستان و پاکستان امضا شد، 1300 مگاوات برق را از کشورهای قرقیزقستان و تاجیکستان به کشورهای پاکستان و افغانستان منتقل خواهد شد.

اسماعیل خان تصریح کرد: در مسیر 1100 کیلومتری انتقال انرژی از کشورهای تاجیکستان و قرقیزستان، 3 مرکز انرژی در کشورهای افغانستان، تاجیکستان و افغانستان ساخته خواهد شد.

کاسا 1000بخشی از طرح ایجاد بازار منطقه‌ای آسیای مرکزی و آسیای جنوبی، موسوم به casarem است و تحقق آن امکان خواهد داد نیروی برق از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان منتقل شود و خرید و فروش برق را میان این کشورها و همسایگان آنها گسترش دهد.

مقامات کشورهای افغانستان، قرقیزستان، تاجیکستان و پاکستان 3 روز پیش طی نشستی در اسلام آباد به توافق رسیدند این پروژه ظرف مدت 3 سال تکمیل شود.

هزینه تکمیل این پروژه بالغ بر یک میلیارد دلار است که پاکستان پذیرفته 200 میلیون دلار از این هزینه را پرداخت کند.

با تکمیل پروژه کاسا 1000 و احداث سد بر روی رودخانه «آمور» در قرقیزستان، حدود 1000 مگاوات برق برای پاکستان و 300 مگاوات برق برای افغانستان در فصل تابستان فراهم می‌شود که این برنامه تا 15 سال ادامه خواهد داشت.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها