امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۴:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50534
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۱
تعداد بازدید: 71
در هفته‌ای که گذشت بازار سهام به رکورد 20 روز گذشته خود یعنی 60 هزار واحدی بازگشت و با رشد بیش از 2000 واحدی در سه جلسه معاملاتی به مرز 61 هزار واحد ...

در هفته‌ای که گذشت بازار سهام به رکورد 20 روز گذشته خود یعنی 60 هزار واحدی بازگشت و با رشد بیش از 2000 واحدی در سه جلسه معاملاتی به مرز 61 هزار واحد رسید؛ با تداوم این روند، شاخص بورس که در بیشترین رقم به 61 هزار و 164 واحد در تاریخ معاملات به ثبت رسید، رکورد تازه‌ای را از خود به نمایش گذارد.

در این هفته، اقبال به سهام کشتیرانی در روزهای منفی بازار  موجب روند مثبت آن شد تا جایی که انتشار خبر لغو تحریم های کشتیرانی در دادگاه اروپایی این سهم را در ششمین ماه امسال در جریان رونق دوباره قرار داد تا این در بورس با سرعت، کشتی‌سواری کند.

عرضه بزرگ‌ترین الوفین‌ساز دنیا و جذب سریع سهام آن در بازار آن از اتفاقات مهم بازار سرمایه در هفته گذشته بود و پتروشیمی جم با پی‌بر ای 4.5 با استقبال گسترده، 1490 تومان کشف قیمت شد و در فهرست شرکت‌های فرابورسی به ثبت رسید، سهام این شرکت در اولین جلسه معاملاتی پس از عرضه اولیه، در حرکتی یک ضرب 5 درصد افزایش قیمت خورد.

ابقای صالح آبادی به مدت 3 سال دیگر در رأس سازمان بورس اوراق بهادار با افزایش رقم شاخص و بازگشت امید به بازار سرمایه همراه شد. بورس تهران که به واسطه کم‌رنگ شدن اخبار سیاسی جانی دوباره گرفته بود با ماندگاری صالح آبادی تقویت هم شد.

تغییر مدیران عامل شرکت‌ها از جمله ایران خودرو و پتروشیمی بندر امام، با واکنش مثبت بازار روبه رو شده و سهام این شرکت‌ و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس به واسطه تأثیر پذیری از تغییرات مثبت در این مجموعه، با اقبال سهام‌داران همراه شد.

تغییر مدیرعامل شستا نیز از جمله وقایع مهم بازار سرمایه در هفته گذشته بود و این شرکت که حدود 10 درصد ارزش بازار بورس را در اختیار دارد با روند رو به رشدی به تغییر مدیرعامل خود، واکنش مثبت نشان داد.

هفته گذشته در امضای تفاهمنامه همکاری میان ایران و کره جنوبی بر جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی هر دو کشور تأکید شد و به استفاده از تجربیات سایر کشورها در مبادلات مالی اشاره شد. پیش از این هم سخنگوی سازمان بورس، جذب سرمایه‌گذاری های خارجی و توسعه روابط بین‌المللی را از اولویت‌های بازار سرمایه در دوره جدید خبر داده بود.

شاخص بورس، در دومین جلسه معاملاتی هفته گذشته با افزایش 284 واحدی به نیمه‌های 59 هزار واحد نزدیک شد و ارزش بازار نیز با افزایش حدود 1400 میلیارد تومانی به کار خود پایان داد.

ارزش بازار سهام در هفته گذشته، پس از کاهش پیاپی مجددا 290 هزار میلیارد تومانی شد و شاخص کل بورس با افزایش 967 واحدی قله 59 هزار واحدی را هم پس گرفت.

در دو روز معاملات پایانی هفته‌ای که گذشت شاخص به مرز 61 هزار واحد نزدیک شد که با توجه به گفته کارشناسان، روند صعودی با گام‌های سنگین‌تری تداوم خواهد داشت.
 
*پیش‌دستی به خبرهای مثبت سیاسی
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، بورس تهران، طی یک‌ماه اخیر به واسطه ریسک‌های سیاسی(عمدتا تنش‌های حمله به سوریه) دچار فراز و نشیب‌هایی شد و اکنون با کم‌رنگ شدن این تنش‌ها و احتمال آتش بس در سوریه طبق گفته معاون نخست وزیر این کشور، گام‌های محکم‌تری بر می‌دارد.
 
بورس تهران طی 180 روز گذشته با بازدهی استثنایی بیش از 60 درصدی، سهامداران و سرمایه‌گذاران را نسبت به آینده آن امیدوار کرد و برخی اخبار غیر رسمی هم به دنبال لغو تحریم‌ کشتیرانی و چند شرکت ایرانی، از رفع تحریم سوئیفت و گشایش بانکی حکایت دارد.
 
کاهش ممنوعیت و محدودیت صادرات کالاها که به دلیل تنظیم بازار داخل تصویب شد، یکی دیگر از اخبار و سیگنال‌های مثبت به بازار سهام به شمار می‌رود و در صورت اعمال کاهش محدودیت صادرات، شرکت‌های حاضر در بورس با امید بیشتری نسبت به گذشته حرکت خواهند کرد.
 
به گمان برخی در صورت لغو تحریم‌های جدید، بسترهای جدید برای جذب سرمایه‌های خارجی نیز در بازار داخل که از دیرباز مورد تأکید کارشنایان و مدیران بوده، فراهم می‌شود. جذب سرمایه‌های خارجی مستلزم ایجاد مشوق‌های جدید و تسهیل شرایط در بازار سرمایه است و در این باره مدیران بورس باید به فکر سازوکار ورود سرمایه‌های جدید خارجی علاوه بر سرمایه‌های داخلی نیز باشند.
 
عدم جذابیت بازارهای غیر مولد از جمله سکه و طلا و ارز به ورود سرمایه‌گذاران جدید کمک شایانی خواهد کرد و درباره آینده بازار سهام، کارشناسان و معامله‌گران از آغاز دوره تازه‌ای برای رشد بیشتر خبر داده‌اند که البته این به معنای عدم تأثیرپذیری و رفتارهای هیجانی ناشی از جو اعمال شده سهامداران در مواجهه با اخبار و ریسک‌های سیاسی در دنیا نیست.
 
اکنون و در در شرایط ویژه‌ای که در بازار رقم خورده، فرصت مناسبی است تا شرکت‌های جدیدی با توجه به ابراز تمایل و امیدواری سهامداران نسبت به آینده وارد بازار شده و مورد عرضه قرار گیرند.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها