امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۸:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50563
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، علیرضا دائمی در مناظره بررسی وضعیت دریاچه ارومیه اظهار داشت: دریاچه ارومیه در سال 74 به بالاترین میزان آب خود رسیده بود ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، علیرضا دائمی در مناظره بررسی وضعیت دریاچه ارومیه اظهار داشت: دریاچه ارومیه در سال 74 به بالاترین میزان آب خود رسیده بود و متأسفانه در سال 87 به شدت میزان آب دریاچه کاهش پیدا کرد.

وی تصریح کرد: هم اکنون با خشکسالی شدیدی روبرو هستیم که این خشکسالی 14 سال است که در دریاچه ارومیه ادامه دارد ولی با این حال توسعه کشاورزی در منطقه متوقف نشده است.

دائمی بیان داشت: خشکسالی و کم‌آبی دریاچه ارومیه با توسعه کشاورزی و همچنین احداث مخازن و سد‌ها بی‌ارتباط نبوده است که باید به این موضوع توجه ویژه‌ای کرد.

سرپرست معاونت آبفا وزارت نیرو ادامه داد: خشکسالی دریاچه ارومیه به موضوعات متعددی چون تغییر اقلیم آب و هوا ارتباط دارد و این در حالی است که در حال حاضر درجه حرارت دریاچه ارومیه روبه افزایش است.

وی گفت: مطالعات نشان می دهد درجه حرارت دریاچه ارومیه 2 درجه بیشتر شده است که باید در این زمینه راهکارهای لازم اندیشیده شود.

دائمی در خصوص راه‌حل‌های پیشگیری از خشکسالی بیشتر دریاچه ارومیه گفت: این راه‌حل‌ها در سه دسته بررسی شده است به طوری که در بخش اول باید مردم حوزه هکاری لازم را در مصرف آب بهینه داشته باشند.

وی گفت: نکته بعدی این است که در حال حاضر انتقال آب بین حوزه‌ای در دستور کار قرار دارد که البته این موضوع ضوابط و قوانین خود را دارد که البته در این زمینه باید مطالعاتی صورت گیرد و نه باید بدون مطالعه طرح انتقال بین حوزه‌ای برای آبرسانی در دریاچه ارومیه صورت گیرد.

سرپرست معاونت آبفا وزارت نیرو تصریح کرد: برنامه‌هایی که مورد تأیید محیط زیست برای حفظ دریاچه ارومیه در دستور کار است برنامه‌های متنوعی است که در حال حاضر مورد بررسی قرار می‌گیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها