امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۷:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50596
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۲
تعداد بازدید: 139
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مناظره کنندگان در پاسخ به پرسش‌‌های مردمی در برنامه مناظره که در خصوص بررسی وضعیت دریاچه ارومیه در حال برگزاری است، ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مناظره کنندگان در پاسخ به پرسش‌‌های مردمی در برنامه مناظره که در خصوص بررسی وضعیت دریاچه ارومیه در حال برگزاری است، مواردی را مطرح کردند.

محمد درویش، عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در پاسخ به پرسش مردمی مبنی بر اینکه چرا با آنکه مشکل دریاچه ارومیه از دهه ۱۳۷۰ شروع شده است ولی تاکنون اقدامی نشده گفت: یکی از دردهای ما این است که ظرفیت‌سازی در محیط زیست انجام نشده است.

وی ادامه داد: اگر از تنوع محیط زیست حمایت می‌کنیم یعنی به دنبال آن هستیم که کیفیت زندگی مردم بیشتر شود.

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش مردمی مبنی بر اینکه چرا ابتکار را در خصوص دریاچه ارومیه متهم می‌کنید؛ وی در ۸ سال گذشته در سازمان محیط زیست نبوده است، گفت: در مدیریت خانم ابتکار پروژه‌های متعددی احداث شد که به مشکل فعلی دریاچه ارومیه کم لطمه نزد.

قاضی‌پور با اشاره به سخنان محمد درویش خاطرنشان کرد: یک مشکل زیست محیطی را نباید امنیتی کنیم افرادی به واسطه محیط زیست هنوز در زندان هستند.

منصور حقیقت پور نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش مردمی مبنی بر اینکه چرا نمایندگان برای احداث سد به دولت فشار می‌آورند گفت: مطالبات منطبق بر آمایش سرزمینی است و طرحی را به حوزه‌ای تحمیل نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: شاهد آن هستیم که بعضی از گرایش‌های سیاسی و قومی در پروژه‌ها دخیلی هستند.

علیرضا دائمی سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو در پاسخ به پرسش مردمی مبنی بر اینکه قبل از احداث سد چرا مطالعه نمی‌کنید و چرا آثار زیست محیطی آن را در نظر نمی‌گیرد گفت: 24 مؤلفه برای احداث سد در نظر گرفته‌ می‌شود در کشور ما یک دوره شتابزده در احداث سد داشتیم و مثلا می‌خواستیم عقب‌ماندگی در حوزه توسعه را جبران کنیم.

وی تأکید کرد: در حوزه دریاچه ارومیه سدهای اصلی قبل از انقلاب ساخته شده است.

وی بیان داشت: فشارهایی برای احداث‌ سدها داشته‌ایم و تاکنون 130 طرح سدسازی بدون تایید و تثبیت ساخته شده است.

در ادامه این مناظره احمد کیخا معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا سازمان باید بعد از فاجعه وارد اقدام شود، آیا نمی‌توان قبل از وقوع اتفاق جلوی آن را گرفت گفت: در گذشته هشدارهای زیادی مبنی بر وجود خطر برای دریاچه ارومیه داده‌ایم.

کیخا افزود: در قانون اساسی هر گونه فعالیتی که منتهی به تخریب محیط زیست شود ممنوع است.

وی تأکید کرد: اهمیت بهینه سازمان حفاظت محیط زیست به نوع نگاه دولتمردان بستگی دارد اگر آن‌ها به مسائل محیط زیست توجه داشته باشند می‌توان خیلی از مشکلات را حل کرد.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها