امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۰:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50605
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۲
تعداد بازدید: 130
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس،‌ نادر قاضی پور در برنامه مناظره درباره اثرات مثبت رونق کشاورزی در استان آذربایجان غربی گفت: استان ما در منطقه ای واقع ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس،‌ نادر قاضی پور در برنامه مناظره درباره اثرات مثبت رونق کشاورزی در استان آذربایجان غربی گفت: استان ما در منطقه ای واقع شده که با عراق همسایه است، کشوری که سال ها است دولت مرکزی ندارد و ناامن است. مناطق کردنشین ترکیه هم که همسایه ما هستند،‌ وضعیت مشابهی دارند. بنابراین ما در سال های گذشته برای رونق کشاورزی خود امنیت کافی نداشتیم که البته با زحمات برادران نیروی انتظامی، وضعیت الان خیلی بهتر شده است.

وی ادامه داد: مردم آذربایجان قبلا در زمستان ها برای کار به جنوب کشور یا کویت می رفتند، ‌اما الحمدلله اینک در خود کشور کار می کنند و نتیجه زحمتشان عاید وطنشان می شود.

قاضی پور افزود: در سال های ۷۷، ۷۸ و ۷۹ برای سه سال متوالی ورودی آب دریاچه ارومیه کاهش یافت و خشکسالی اثرات ناگوار بسیاری داشت، به طوری که ۵/۴ میلیارد متر مکعب آب دریاچه کاهش یافت. مسئولان زیست محیطی آن زمان کجا بودند؟ مسئولان استان عملکرد بسیار بدی در سال ۹۰ داشتند و مشکلات زیادی به استان و دریاچه وارد کردند.

محمد درویش در پاسخ درباره سهم مردم در رفع بحران های زیست محیطی گفت: شما با تالاب کانی برازان آشنا هستید که تالاب اقماری است و چند سال پیش داشت خشک می شد. همین بچه های محیط زیست رفتند با مردم منطقه حرف زدند و گفتند اگر به جای شلیک با اسلحه به پرندگان، بخشی از حقابه خود را به تالاب بدهید و باعث نجات آن و بازگشت پرندگان مهاجر شوید، هم سبب تقویت منطقه و هم نجات تالاب می شوید.

وی افزود: با تعامل محیط زیست و همکاری مردم این اتفاق افتاد و مردم کانی برازان الان می گویند این تالاب خون ماست. اگر این ظرفیت سازی در حوزه جاده شهید کلانتری دریاچه ارومیه هم می شد و مردم را محرم می دانستیم و نگاه امنیتی را از تشکل های مردم نهاد برمی داشتیم،‌ مردم بهترین ابزار و مولفه برای نجات دریاچه بودند تا برای یک مدت ۵ تا ۱۰ ساله فعالیت کشاورزی خود را به نفع دریاچه ارومیه کاهش دهند.

درویش اضافه کرد: ما فکر می کنیم اگر آب شیرین به دریاچه شور برود،‌ حرام می شود. در سال ۷۴ همایشی در تبریز برگزار و پیشنهاد شد آب از دریاچه ارومیه به ارس انتقال یابد تا از شر این غده سرطانی خلاص شویم. اما مدیریت حوزه چشم خود را بست و اجازه افزایش مساحت اراضی کشاورزی شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها