امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۲۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50606
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۲
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، نادر قاضی پور در برنامه مناظره گفت: به جز جلسات فرمالیته صدا و سیما،‌ هیچگاه معاونان وزارت نیرو، محیط زیست،‌ وزارت ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، نادر قاضی پور در برنامه مناظره گفت: به جز جلسات فرمالیته صدا و سیما،‌ هیچگاه معاونان وزارت نیرو، محیط زیست،‌ وزارت کشور و راه و شهرسازی و سایر دستگاه های مسئول در ارومیه جلسه تشکیل نداده اند تا کارهایی که انجام نداده اند،‌ مثل لایروبی سیمینه رود و زرینه رود و .... بررسی شود.

محمد درویش در پاسخ گفت: من حرفتان را می پذیرم که سازمان حفاظت محیط زیست هرگز نتوانسته به وظایف خود طبق اصل ۵۰ قانون اساسی عمل کند. این اصل می گوید محیط زیست لازمه حیات مردم است. سازمان محیط زیست به عنوان نهادی فراتر از وزارتخانه ها باید بر وزارت نیرو نظارت می کرد و هشدار می داد و اگر وزیر به وظایف خود عمل نمی کرد، موضوع را به مجلس ارجاع می داد.

وی افزود: خود نمایندگان هم وظیفه نظارتی دارند و به جای اعتراض به اینکه چرا سدها در فلان استان است و در استان ما نیست، باید بر روند احداث سدها نظارت می کردند.

قاضی پور در دفاع از عملکرد نمایندگان مجلس گفت: هر کاری هم که تاکنون برای نجات دریاچه ارومیه انجام شده، توسط نمایندگان مجلس بوده،‌ اما به دلیل عدم همکاری دولت این طرح های نمایندگان مجلس عقیم مانده است. ما با انتقال آب شرب مخالف نیستیم،‌ اما با انتقال آب شور به نیروگاه ها و بخش صنعتی مخالفیم. چرا شما محیط زیستی ها با این کار مخالفت نکردید؟

درویش پاسخ داد: شما مرتب به انتقال آب شور به بخش صنعت اعتراض دارید، در حالی که طبق آمارها تا ۹۰ درصد آب دریاچه ارومیه دارد به کشاورزی اختصاص می یابد و صنعت تنها ۴ درصد تخصیص آب دارد. این در حالی است که کشاورزی ما با بضاعت فعلی مثل یک کودک نابالغ است که دارد منابع را می‌بلعد و بازدهی کافی ندارد.

قاضی پور با اعتراض گفت: ما حق توهین به کشاورزان را نداریم. این عزیزان برای حفظ حیات خود در گرما و سرما به زحمت کشیدن مشغولند.

درویش پاسخ داد: من توهین نکردم. من راجع به بخش کشاورزی گفتم که به نسبت منابعی که به آن تخصیص یافته است، راندمان کافی ندارد. در عهدنامه باری مقرر شد ۸/۱ میلیارد متر مکعب از آب دریاچه ارومیه را آذربایجان غربی، ۳۰۰ میلیون متر مکعب را آذربایجان شرقی و ۸۰۰ میلیون متر مکعب را کردستان تامین کند. آیا استان شما به تعهدات خود طبق این عهدنامه عمل کرده است؟

قاضی پور پاسخ داد: استان آذربایجان غربی به تعهد خود عمل کرد، اما وزارت نیرو به وظایف خود عمل نکرد. کردستان هم ۵۸۵ میلیون متر مکعب آب برداشت می کند که این یعنی به جز آب زرینه رود هیچ آب دیگری برای دریاچه نمی ماند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها