امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۵:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50619
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۱
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرنگار جامعه فارس نادر قاضی‌پور و محمد درویش در ادامه مناظره دو نفره که هم‌اکنون از شبکه یک سیما در حال پخش است به مباحث مربوط به تأمین آب ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس نادر قاضی‌پور و محمد درویش در ادامه مناظره دو نفره که هم‌اکنون از شبکه یک سیما در حال پخش است به مباحث مربوط به تأمین آب دریاچه ارومیه پرداختند.

درویش با طرح این سؤال که چرا باید راندمان آب کشاورزی در آذربایجان غربی 35 درصد باشد اظهار داشت: 1.8 دهم میلیارد از مجموع 3.1 میلیارد مترمکعب حقابه دریاچه ارومیه باید توسط آذربایجان غربی تأمین می‌شد و همچنین به ترتیب 300 و 800 میلیون مترمکعب آب باید توسط آذربایجان شرقی و کردستان تأمین می‌شد  این در حالی است که مسئولان آذربایجان غربی در تأمین آب دریاچه ارومیه دبه کردند.

قاضی‌پور در واکنش به صحبت‌های درویش ابراز داشت: آذربایجان غربی و شرقی هر کدام باید به نوبه خود حقابه دریاچه ارومیه را تأمین می‌کردند اما همیشه این آذربایجان غربی بوده که در این زمینه اهتمام ورزیده است.

درویش ادامه داد: دریاچه و کوه‌های چهل چشمه زمانی سرسبز بودند اما هم‌اکنون تبدیل به کشت آبی شدند و به واسطه استفاده از موتور پمپ آب را می‌مکند.

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور ادامه داد: متاسفانه هم‌اکنون رابطه درست بین مردم و مسئولان ایجاد نشده است و اگر کسی بخواهد تشکل مردم نهاد تشکیل دهد دست کم باید دو سال به وزارت کشور برود.

در ادامه نماینده مردم ارومیه اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی به مؤسسات و جلسات مردم نهاد اهمیت می‌دهد چرا که هم‌اکنون در بحث شهرسازی هم شاهد وجود چنین تشکل‌هایی هستیم.

درویش در واکنش به صحبت‌های قاضی‌پور گفت: هم‌اکنون 500 تا 600 تشکل مردم نهاد در محیط زیست وجود دارد این در حالی است که پیش از این شاهد وجود 2 هزار تشکل مردم نهاد در این حوزه بودیم.

وی متذکر شد مجموعه حاکمیت سبب شده است کسی نتواند دل به دریا بزند و بخشی از زندگی خود را برای ارتقای کیفیت نسل آینده مصرف کند.

قاضی‌پور همچنین خطاب به درویش ابراز داشت: شما که طی سال‌های گذشته سنگ تأمین آب ارس را به سینه می‌زدید در ایران زندگی می‌کند و باید از حقآبه ایران دفاع کنید چرا مازاد آب ارس را به دریاچه ارومیه انتقال نمی‌دهید و چرا اجازه می‌دهید تمام پول‌ها و اعتبارات وزارت نیرو در طرح‌های پیمانکاری صرف شود.

درویش در ادامه در پاسخ به سوالات نماینده مردم ارومیه بیان داشت: ماجرای غرب کشور (بین‌النهرین) به این دلیل بوجود آمد که دولت ترکیه از ضعف دولت عراق سوء استفاده کرد و حقآبه دجله و فرات را کاهش داد و همین مسئله باعث شد تا چشمه‌های گرد و خاک از 6 مورد به 24 مورد افزایش یابد.

وی متذکر شد: وزیر ترکیه متوجه نیست که آب کالای زیستی است در حالیکه نفت کالای اقتصادی است.

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با تأکید بر اینکه باید به مردم پایین دست احترام بگذاریم گفت: به همین دلیل است که با طرح بارورسازی ابرها مخالف هستم.

در ادامه این مناظره قاضی‌پور با بیان اینکه دریاچه ارومیه بیمار و در حال مرگ است یادآور شد: چرا اجازه نمی‌دهید موقتا و به صورت مسکن آب وارد این حوزه آبخیز شود.

درویش در پاسخ به سخنان قاضی‌پور بیان داشت: بهترین آب در حوزه آبخیز آذربایجان غربی است که معادل 4 هزار و 700 مترمکعب آب دارد و اگر صبر کنید که طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه اجرایی شود دیگر آبی باقی نمی‌ماند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هم‌اکنون سونامی نمک آغاز شده است بیان داشت: در این میان آذربایجان شرقی بیش از آذربایجان غربی آسیب می‌بیند.

درویش در ادامه با انتقاد از روند رو به رشد ایجاد سد در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه ابراز داشت: هم‌اکنون 72 سد در این حوزه ایجاد شده است چرا باید اجازه داد این روند ادامه یابد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی قادر است تمام تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور را آباد کند بیان داشت: چرا در این باب مخالفت می‌شود که آب از شمال و جنوب به زمین‌ها بیاید.

درویش خطاب به قاضی‌پور خاطرنشان کرد: انتظار ما این بود که وقتی طرحی شکاف آور با این عنوان در مجلس به تصویب رسید که تمامی چاههایی که تا سال 65 در مناطق حفر شده بودند مجوز دریافت کنند شما با عنوان نماینده مردم در صحن علنی بهارستان فریاد برآورید و بگویید که ما حاضر نیستیم چنین ننگی به نام مجلس زده شود.

قاضی‌پور در پاسخ به این سخن بیان داشت: روزانه در شهرستان‌ها چندین چاه پلمب می‌شود و 2.5 میلیارد آب دریاچه ارومیه به سایر بخش‌‌ها انتقال داده می‌شود.

درویش خاطرنشان کرد: سیبی را که در آذربایجان غربی صادر می‌شود 6 برابر سیب تاکستان آب مصرف می‌کند در واقع صادر کردن سیب همان صادر کردن آب است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها