امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۱:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50695
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 71
سید مهدی مقدسی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس گفت: درخواست مجوز انتشار محصول نرم افزاری توسط یکی از اعضای اتحادیه ویدئو رسانه به مرکز رسانه‌های ...

سید مهدی مقدسی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس گفت: درخواست مجوز انتشار محصول نرم افزاری توسط یکی از اعضای اتحادیه ویدئو رسانه به مرکز رسانه‌های دیجیتال ارائه شد که پس از بررسی‌های کارشناسی به عمل آمده به دلیل محتوای نامناسب و ترویج عقاید خرافی و انحرافی، به مرحله صدور مجوز نرسید و درخواست نامبرده توسط کارگروه رسیدگی به صدور مجوز نرم افزارهای رسانه‌ای مرکز رد شد.

معاون مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بنابراین ادعای اِعطای مجوز فوق در قالب بازی رایانه‌ای و یا اعطای مجوز محصول مذکور به یکی از شرکت‌های بازی ساز ایرانی از اساس مخدوش است.

به گفته مقدسی، ناشر پس از رد درخواست چندین باره محصول مذکور با حضور مکرر در مرکز رسانه‌های دیجیتال و حتی ارائه پیشنهادهای مالی، سعی در کسب موافقت برای درخواست خود داشته است، اما لازم به ذکر است علیرغم پیگیری‌های خارج از روال و تلاش برای ایجاد فشار از سوی اشخاص مختلف برای صدور مجوز، به دلایل کارشناسی پیش گفته به هیچ وجه تغییری در نظر کارشناسی این مرکز ایجاد نشد.

وی اظهار داشت: متأسفانه در روزهای اخیر شاهد بودیم محصول فوق الاشاره در پوشش یک نرم افزار خارجی کاربردی به اسم "ادوبی پریمیر سیسی" که از این مرکز مجوز دریافت کرده به صورت غیرقانونی در بازار توزیع گردید که پس از گزارش‌های بازرسی مرکز از بازار در همان روز اول پخش، طی نامه نگاری با ستاد صیانت و حمایت از محصولات فرهنگی و هنری، تخلف صورت گرفته اعلام و درخواست جمع آوری محصول فوق در حداقل زمان ممکن ارائه شد که خوشبختانه با تلاش همکاران ستاد صیانت از ادامه توزیع و انتشار این محصول جلوگیری به عمل آمد.

معاون مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال گفت: مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال ضمن تقدیر و تشکر از دبیر ستاد صیانت و حمایت از محصولات فرهنگی و هنری جهت پیگیری ویژه برای جمع آوری محصول ضد ارزشی، علاوه بر ابطال مجوز فعالیت مؤسسه متخلف و لغو تمامی مجوزهای نرم افزارهای متعلق به آن، به دلیل سوءاستفاده انجام شده از مجوز این مرکز برای انتشار محصولی با محتوای ممنوعه، تخلف مذکور را از طریق محاکم قضایی پیگیری خواهد کرد.

وی اظهار داشت: براساس آیین نامه ساماندهی و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال مصوب سال 1389 و به موجب بند (8) شرح وظایف جدید ابلاغی مرکز در اردیبهشت سال جاری، مسئول «تهیه و تدوین ضوابط و مقررات و بررسی نرم افزارهای رایانه‌ای و محتوای آنها از جهت فرهنگی با همکاری سایر حوزه‌های تخصصی وزارت متبوع و صدور مجوز، وضع ضوابط و مقررات و نظارت بر انتشار بسته‌های نرم افزاری رایانه‌ای و آثار و محصولات نرم افزاری دیداری، شنیداری و نوشتاری که با کمک نرم افزار پردازش شده و به صورت یک پدیده مستقل تهیه و ارائه می شود» است. بنابراین این مرکز مرجع تشخیص صدور مجوز برای محصولات نرم افزاری و اعطای آن به افراد و مؤسسات است.

به گفته مقدسی، مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال به عنوان متولی برگزاری جشنواره و نمایشگاه بین المللی رسانه‌های دیجیتال، در طول شش دوره برگزاری جشنواره رسانه‌های دیجیتال، بخشی را به پویانمایی و هنرهای دیجیتال با هدف حمایت از تولیدات داخلی در این حوزه و تشویق فعالان صنعت پویانمایی اختصاص داده است که در هفتمین دوره برگزاری جشنواره که شهریور ماه سال جاری آغاز خواهد شد به جهت رشد محسوس و روزافزون تولیدات پویانمایی داخلی از نظر کمّی و کیفی، "پویانمایی و هنرهای دیجیتال" را از بخش‌های جنبی جدا و به عنوان یکی از بخش‌های اصلی برگزار خواهد کرد و جایزه ویژه "نشان عالی سرآمد" که اصلی ترین جایزه بخش‌های اصلی جشنواره امسال خواهد بود را به پویانمایی بهتر سال اختصاص داده است.

وی ادامه داد: لازم به ذکر است ساماندهی صدور مجوز پویانمایی‌های خارجی با هدف حمایت از تولیدات داخلی و حفظ حریم ارزشی کشور از مهمترین سیاست‌های صدور مجوز محصولات فرهنگی و از اولویت‌های اصلی این مرکز به شمار میرود.

به گفته مقدسی، با توجه به سابقه طولانی برخی از اعضای اتحادیه در سوء استفاده از مجوزهای صادر شده برای پویانمایی‌های خارجی در سال‌های گذشته، در پیش گرفتن سیاست توزیع عادلانه این نوع محصولات توسط مرکز در دستور کار قرار دارد. همچنین بروز این تخلف نشان دهنده عدم تمکین اعضای محترم اتحادیه از تصمیماتی است که علیرغم رضایت عمومی با منافع تعداد معدودی در تعارض است.

وی خاطرنشان کرد: مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال به همراه سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در انجام وظایف خود و ِاعمال مقررات در حوزه خطیر صدور مجوز محصولات مختلف و متنوع فرهنگی کوتاهی نخواهد کرد و به مانند گذشته در دوره جدید حیات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز خدمتگزار اهالی صدیق و دلسوز فرهنگ این مرز و بوم خواهد بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها