امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۲:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50763
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 120
 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، چندی پیش اسحاق صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به دلیل فرارسیدن هفته دفاع مقدس ...

 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، چندی پیش اسحاق صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به دلیل فرارسیدن هفته دفاع مقدس با مرتضی قربانی رئیس سازمان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به امضاء تفاهم‌نامه‌ای پرداختند که این تفاهم‌نامه دربردارنده 16 بنده و 3 ماده بود که از مهمترین آن می‌توان به بند 7 با پرداختن به این مقوله «مشارکت و تعامل در فرآیند جمع‌آوری، ثبت و نشر تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس فرماندهان شاخص لشکری و مدیران کشوری و بین‌المللی»، اشاره کرد.

مفاد این تفاهم‌نامه به شرح ذیل است:

«از همه نگارندگان حوادث جنگ و همه کسانی که توان انجام وظیفه در این امر مهم را دارند درخواست می‌کنم در ثبت و ضبط این دوران غفلت نکنند و این گنجینه تمام نشدنی را برای آیندگان به ودیعه بگذارند».

«مقام معظم رهبری»

سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به منظور مشارکت و همکاری و هم‌افزایی در اجرای برنامه‌ها، پروژه‌ها و فعالیت‌ها و اقدامات مربوط به راه‌اندازی مرکز ملی اسناد انقلاب اسلامی و دفاع مقدس وابسته به سازمان موز انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ستاد کل نیروهای مسلح که من بعد به عنوان سازمان موزه نامیده می‌شود، توافق می‌نماید در چارچوب قوانین و مقررات جاری کشور در راستای اهداف و مأموریت‌های سازمانی، در محورهای زیر از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده نمایند.

ماده (1): موضوع

این تفاهم‌نامه به منظور همکاری فی ما بین سازمان موزه و سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به منظور ارائه خدمات بهینه در حوزه اسناد دفاع مقدس می‌باشد.

ماده (2): تعهدات طرفین

1: حمایت و مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در طرح‌های جمع‌آوری، ساماندهی، نگهداری و بهره‌برداری مرکز ملی اسناد انقلاب اسلامی و دفاع مقدس.

2: استفاده سازمان موزه از ظرفیت‌های علمی و تخصصی سازمان اسناد و کتابخانه جمهوری اسلامی ایران در طراحی تخصصی، توسعه، نگهداری و بهره‌برداری اسنادی.
 
3: استفاده سازمان موزه از ظرفیت‌های مخازن آرشیو سازمان اسناد و کتابخانه جمهوری اسلامی در تجمیع، سازماندهی و نگهداری اسناد.

4: اختصاص فضای اداری برای فعالیت‌ اسنادی سازمان موزه در ساختمان آرشیو ملی ایران.

5: استفاده از ظرفیت‌های سازمان موزه در تجهیز و تأمین ملزومات مخازن آرشیو، فضای اداری و استودیوی حرفه‌ای، دیداری و شنیداری سازمان اسناد و کتابخانه ملی.

6: استفاده از ظرفیت‌های اسناد و کتابخانه جمهوری اسلامی ایران در شناسایی و گردآوری اسناد ملی مربوط به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در سطح بین‌الملل.

7: مشارکت و تعامل در فرآیند جمع‌آوری، ثبت و نشر تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس فرماندهان شاخص لشکری و مدیران کشوری و بین‌المللی.

8: استفاده از ظرفیت‌های متقابل سازمانی در فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی.

9: تعامل سازمانی به منظور شناسایی، جمع‌آوری و ساماندهی اسناد ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در وزارتخانه‌ها و نهادهای کشور.
 
10: تعامل و همکاری در ارائه خدمات اسنادی به پژوهشگران، محققان و برگزاری نمایشگاه‌های اسنادی.

11: به منظور مرجعیت سازمان موزه برای اسناد دفاع مقدس، سازمان موزه اقدامات لازم برای ابلاغ ریاست محترم ستاد کل نیروهای مسلح را فراهم آورد و سازمان اسناد هم برای صحت و سقم اسناد دفاع مقدس، سازمان موزه را مسئول بداند.

12: رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در راستای انجام بهینه مفاد این تفاهم‌نامه به عنوان یکی از اعضا شورای راهبردی سازمان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منصوب می‌شوند.

13: رئیس سازمان موزه به عنوان نماینده ستاد کل نیروهای مسلح به عضویت در شورای اسنادی مهتاب (مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک‌های اسنادی کشور) منصوب می‌شود.

14: معرفی نمایندگان تام‌الاختیار از طرفین و تشکیل کارگروه مشترک به منظور بررسی و تعیین موارد همکاری و مشارکت و در صورت لزوم تنظیم قراردادهای خاص و تسهیل در درخواست‌های مورد نظر.

15: سازمان‌ها و نهادهای لشکری درخواست هرگونه سند و مدرک مربوطه به انقلاب اسلامی، تاریخ جنگ‌های ایران و 8 سال دفاع مقدس را از طریق سازمان موزه اقدام نمایند.

16: سازمان‌ها و نهادهای کشوری، درخواست هرگونه سند و مدرک مربوط به دفاع مقدس را از طریق سازمان موزه اقدام نمایند.

این تفاهم‌نامه پس از امضاء رئیس سازمان موزه و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران لازم الاجرا می‌باشد و توسط رئیس محترم ستاد کل نیروهای مسلح به کلیه دستگاه‌های نظامی و انتظامی ابلاغ و دستگاه‌های موظف به همکاری و اجرای مفاد آن می‌باشند.
ماده (3): مدت

این تفاهم‌نامه در 3 ماده و 16 بند و 1 تبصره در دو نسخه تنظیم شده که هر کدام به منزله نسخه واحد دارای اعتبار می‌باشد. مدت اعتبار این تفاهم‌نامه مدت 5 سال می‌باشد که تمدید آن منوط به توافق طرفین است.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها