امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۲۱:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50775
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 76
«محمد بابایی» مدیر اجرایی مرکز طبع و نشر قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از آماده‌سازی ...

«محمد بابایی» مدیر اجرایی مرکز طبع و نشر قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از آماده‌سازی نهج‌البلاغه در مرکز طبع و نشر خبر داد و گفت: این نهج‌البلاغه با همان قلم رایانه‌ای جدید که طراحی شده است و براساس شیوه علامت‌گذاری مرکز طبع و نشر، به صورت کم‌علامت، با ترجمه مرحوم دشتی و در قطع پالتویی چاپ شده است.

طراحی نهج‌البلاغه بر اساس املای روز عربی

وی درباره خصوصیات این نهج‌البلاغه گفت: این کار با حروف‌چینی زیبا، اعراب‌گذاری خلوت و متن خوانا طراحی شده که کار فاخری است، همچنین علائمی که بین عبارات متن به کار رفته مانند نقطه و ویرگول با دقت توسط اساتید کتابت نگارش شده که براساس املای روز عربی است.

بابایی ترجمه این کار را ترجمه‌ای روان بیان کرد و گفت: ترجمه این کتاب بسیار خوب و روان و با یک فونت زیبا چاپ شده که به صورت فونت مقابل است، همچنین این کار بر روی کاغذ نازک در 936 صفحه به چاپ رسیده است.

جلد نهج‌البلاغه برگرفته از آثار استاد فرشچیان است

وی در خصوص طراحی جلد این نهج‌البلاغه گفت: جلد این کتاب برگرفته شده از آثار مینیاتور استاد فرشچیان است که چاپ شده و به زودی به همراه سایت دارالکتابه رونمایی می‌شود.

عرضه نهج‌البلاغه با قیمت تمام شده

مدیر اجرایی مرکز طبع و نشر در خصوص قیمت این کتاب گفت: این نهج‌البلاغه با قیمتی نزدیک به قیمت تمام شده عرضه خواهد شد به این صورت که مبالغی که بابت کاغذ، جلد، گالینگور، چاپ و صحافی هزینه کرده‌ایم را حساب و مبلغ کتاب را اعلام می‌کنیم، البته این امر همواره سبب اعتراض برخی از ناشران به ما شده است که باید برای این موضوع فکری کرد که یا ناشران قیمت‌ها را تعدیل کنند و یا به گونه‌ای عمل شود که آنها هم به مشکل برنخورند، همچنین این کتاب فعلاً در سه هزار نسخه چاپ خواهد شد که در نوبت‌های بعدی بیشتر چاپ می‌شود.

قرآن مصری در مرکز طبع و نشر طراحی شده است

بابایی از طراحی قرآن مصری که چندی پیش توسط وزیر ارشاد رونمایی شد در مرکز طبع و نشر خبر داد و گفت: قرآنی که چندی پیش توسط وزیر ارشاد رونمایی شد، در مرکز طبع و نشر آماده و توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در 300 هزار نسخه به چاپ رسید، همچنین این مصحف در کشور لبنان و به منظور توزیع در کشورهای حوزه بیداری اسلامی چاپ شد.

وی با اشاره به انتشار این کتاب در یک میلیون جلد گفت: این کتاب قرار است در یک میلیون جلد چاپ شود که نیمی از آن برای کشورهای عربی و نیمی از آن با 10 ترجمه و به منظور توزیع در کشورهای دیگر چاپ خواهد شد.

اتمام کار مصحف دانش‌آموزی و عرضه آن تا پایان فصل پاییز

مدیر اجرایی مرکز طبع و نشر قرآن کریم از اتمام کار مصحف دانش‌آموزی خبر داد و گفت: مصحف دانش‌آموزی که بهتر است آن را قرآن ویژه دانش‌آموزان خطاب کنیم در حال آماده‌سازی کامل است، به این صورت که کار نگارش آن رو به اتمام است و ترجمه آن توسط گروهی از محققان مرکز طی سه سال انجام شده است و این ترجمه از نظر فنی و ادبی ویرایش و بازنگری شده است که به صورت زیرنویس آمده است.

وی درباره سایر خصوصیات محصف دانش‌آموزی گفت: در این مصحف در صفحه مقابل هر صفحه از آیات قرآن یک موضوع مطابق با موضوعات دانش‌آموزان استخراج و توضیحاتی درباره آن داده شده است که منابع این توضیحات به صورت پاورقی درج شده است، همچنین این مصحف تا حدودی شبیه قرآن حکیم است که هم‌اکنون در حال ویرایش هنری و صفحه‌بندی است که تلاش می‌کنیم تا پایان فصل پاییز رونمایی و عرضه شود.

چاپ مصحف دانش‌آموزی در 5 هزار نسخه

بابایی در خصوص چاپ گسترده مصحف دانش‌آموزی گفت: برنامه ما برای چاپ اولیه این مصحف محدود است و حداکثر در 5 هزار نسخه چاپ می‌شود و برای چاپ گسترده آن باید دستگاه‌های دیگر به ویژه آموزش و پرورش وارد عمل شود، زیرا طراحی این کار با همکاری کارشناسان آموزش و پرورش بوده و آنها بر این کار نظارت داشته‌اند.

آماده سازی مصحف دانشجویی تا پایان سال 1392

مدیر اجرایی مرکز طبع و نشر در خصوص آماده‌سازی مصحف دانشجویی گفت: مصحف دانشجویی یکی دیگر از کارهای ما است که قصد داشتیم این کار را برای نمایشگاه کتاب آماده کنیم، اما آماده‌سازی این مصحف قدری زمان برد، از این رو تصمیم گرفتیم ابتدا مصحف دانش‌آموزی را عرضه و سپس به مصحف دانشجویی بپردازیم، البته تألیف این کار تمام شده و اکنون کارهایی مانند ویرایش ادبی، هنری و حروف‌چینی آن باقی مانده که پس از اتمام کار مصحف دانش‌آموزی انجام خواهد شد، همچنین این مصحف شبیه مصحف دانش‌آموزی است که موضوعات آن متناسب با دانشجویان است که تلاش می‌کنیم تا پایان سال 1392 این کار را در کنار سایر پروژه‌های نیمه تمام به اتمام برسانیم.

بسته آثار مرکز توسط سازمان اوقاف و امور خیریه

بابایی از چاپ و عرضه بسته آثار مرکز توسط سازمان اوقاف خبر داد و گفت: در کنار قرآن، صحیفه سجادیه و نهج‌البلاغه، مفاتیح مرکز طبع و نشر هم آماده است و سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام آمادگی کرده این چهار اثر را در قالب یک بسته و در قطع پالتویی به چاپ برساند، همچنین فایل این آثار در مرکز طبع و نشر آماده و دراختیار سازمان اوقاف قرار گرفته است.

وی از چاپ این مجموعه در داخل کشور خبر داد و گفت: یکی از برنامه‌های سازمان اوقاف این است که اینکار را در داخل کشور اما با همان کیفیت و با کاغذ نازک و سبک به چاپ برساند، البته هزینه چاپ این مجموعه در داخل کشور کمی بالاتر است، اما به منظور حمایت از تولید داخلی سازمان اوقاف قصد دارد این کار را انجام دهد، همچنین چاپخانه‌هایی که ظرفیت انجام این کار را دارند شناسایی و احتمالاً این کار در آینده‌ای نزدیک انجام می‌شود.

طراحی نرم‌افزار جامع کتابت در مرکز طبع و نشر

بابایی از طراحی نرم‌افزار جامع کتابت و علامت‌گذاری در مرکز طبع و نشر خبر داد و گفت: نرم‌افزار جامع علامت‌گذاری قرآن کریم در مرکز در حال طراحی است که در آن همه کتاب‌های مرجع درباره علامت‌گذاری وجود دارد، همچنین در این نرم‌افزار همه کلمات قرآن به صورت جدول آمده و نظر همه کتاب‌های مرجع درباره کتابت و علامت‌گذاری در آن جدول قید شده است، همچنین شیوه نگارش کلمات در مصاحف مشهور جهان در این نرم‌افزار گنجانده خواهد شد.

وی این نرم‌افزار را در سطح جهان اسلام بی‌سابقه دانست و گفت: این نرم‌افزار کار فاخری است که به محققان کتابت کمک می‌کند، همچنین طراحی چنین اثری در سطح جهان اسلام بی‌سابقه است.

مدیر اجرای مرکز طبع و نشر قرآن کریم از رونمایی و عرضه نرم‌افزار جامع کتابت و علامت‌گذاری تا یک سال آینده خبر داد و گفت: تلاش ما این است که این نرم‌افزار تا یک سال آینده رونمایی و عرضه شود، همچنین نام این نرم‌افزار در آینده تغییر خواهد کرد تا به یک برند تبدیل شود.

طراحی سایت دارالکتابه و رونمایی از آن در آینده‌ای نزدیک

بابایی از طراحی سایت دارالکتابه مرکز طبع و نشر خبر داد و گفت: پایگاه اطلاع‌رسانی دارالکتابه در حال آماده‌سازی کامل است، به این صورت که طراحی آن کامل شده و به صورت آزمایشی قابل ملاحظه است.

وی در خصوص پیوندهای این پایگاه اطلاع‌رسانی گفت: در این سایت کلاس‌ها، کلیپ‌های آموزشی و گالری‌های آثار تولیدشده در دارالکتابه بارگذاری و این سایت به زودی رونمایی می‌شود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها